Öne Çıkan Elektrikli Araç Hisseleri

July 1, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Öne Çıkan Elektrikli Araç Hisseleri

Kilit noktalar:

  • Amerika’nın önde gelen yatırım bankası Goldman Sachs (GS), Tesla (TSLA)’nın bilançosunda zayıflama beklerken, elektrikli araç üretimine bağlı bazı şirketlere yatırım yapmanın zamanının geldiğini belirtti.
  • Peki, banka neden dünyanın bir numaralı elektrikli araç üreticisi Tesla’nın bilançosunda zayıflama bekliyor? Goldman, Tesla’nın Çin’deki COVID-19 kapanmaları sırasında çok fazla üretim durduğu için şirketin bilançosunda bir gerileme bekliyor.
  • Bankanın analisti Mark Delaney, “Şirket her ne kadar elektrikli araçlara yönelik talebin en büyük faydalanıcısı olsa da önde gelen marjlar ve büyük birikmiş iş yığınının kanıtladığı üzere zayıf bir ikinci çeyrek bilançosu bekliyoruz.” dedi.
  • Goldman, Tesla’nın yara alacağı bu süreçte yatırımcıların şu elektrikli araç üretimine bağlı hisselere bir göz atmasını tavsiye ediyor: Aptiv (APTV), Jabil (JBL), Flex (FLEX), Lear (LEA) ve Magna International (MGA). (Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz şirketlerin hepsine sayfanın en üstünden ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.)
  • Diğer taraftan, dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden Morgan Stanley (MS), elektrikli araca yönelik talebin arttığı bu günlerde Çinli elektrikli araç üreticisi NIO (NIO)’nun hisselerinin 40% oranında yükselebileceğini söyledi.
Öne Çıkan Elektrikli Araç Hisseleri

⚡️ Elektrikli Araca Yönelik Talepten Faydalanabilecek Hisseler

Araç fiyatlarının artması, tedarik zinciri aksamalarının sürmesi ve çip kıtlığının sektörü vurmaya devam etmesi nedeniyle otomobillere yönelik talep son aylarda azaldı. Ancak bu acı verici ortamda, elektrikli araçlar, özellikle benzin ve gaz fiyatları yükselirken, pazarda parlak bir nokta olmaya devam ediyor.

Goldman Sachs ise bu süreçte dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Çin’deki gelişmelerden dolayı kan kaybedeceğini düşünse de özellikle elektrikli araç tedarikçilerinin hisselerinin yükseleceğini düşünüyor. 

İşte Goldman’ın öne çıkardığı elektrikli araç tedarikçilerinin hisseleri:

  • Aptiv (APTV) 
  • Jabil (JBL)
  • Flex (FLEX) 
  • Lear (LEA)
  • Magna International (MGA)

Goldman’a göre, merkezi Dublin’de bulunan dünyanın en büyük otomotiv teknolojisi tedarikçilerinden Aptiv, elektrikli araçlara yönelik talepten en büyük fayda sağlayacak hisselerin başında geliyor. 

Otomotiv tedarikçisinin hisseleri bu yıl kabaca 44% oranında düştü ve şu anda en yüksek seviyelerinden yaklaşık 49% oranında düştü. Goldman, hisse senedinin salı günkü kapanış fiyatından (95,59 dolar) 41% kadar yükselmesini bekliyor.

Banka ayrıca, 2022’ye girerken en iyi elektrikli araç seçimleri arasında yer alan otomotiv koltuk şirketi Lear ve otomobil tedarikçisi Magna International‘a da dikkat çekti. Her iki hisse de bu yılın başından itibaren 30% oranında düşüş yaşadı. Banka bu düşüşü bir alım fırsatı olarak görüyor.

Jabil ve Flex gibi elektronik üretim hizmetlerinde yer alan satın alma dereceli isimler de Goldman’ın tercihleri arasında yer alıyor. Her iki hisse senedi de yılbaşından bugüne sırasıyla yaklaşık 27% ve 20% düştü. Bankaya göre her iki hisse elektrikli araçlara yönelik talebin arttığı bu günlerde değerlendirilmesi gereken hisseler arasında yer alıyor. 

🚗 Morgan Stanley NIO’ya Ayrı Bir Parantez Açıyor

Goldman elektrikli araç üretiminde etkisi olan hisseleri ön plana çıkarırken varlık yönetim şirketi Morgan Stanley de Çinli elektrikli araç üreticisi NIO’ya dikkat çekti.

Stanley’e göre yatırımcılar, Tesla’nın Çin’deki üretimlerinin durduğu noktada, güçlü bir ürün hattı sayesinde ikinci yarıda toparlanabilecek NIO’nun hisselerini satın almalı. 

Stanley’nin analisti Tim Hsiao, “Resesyon korkusu dolayısıyla duygusal sert satışlar yaşansa da güçlü bir ürün hattı sayesinde, Haziran satışlarının artacağına ve bunun yatırımcıların şirkete olan güvenini artırarak şirketin hisselerinde bir toparlanmayı tetikleyeceğine inanıyoruz.” dedi.

Hsiao, bu nottan sonra NIO hissesinin hedef fiyatını 31 dolar olarak belirledi. Bu ise çarşamba günkü kapanış fiyatının 42% üstünde bir getiri oranını temsil ediyor. 

📈 NIO Aylık Rekor Teslimata Ulaştı!

NIO, Haziran 2022’de yıllık 60,3%’lük güçlü bir artışı temsil eden 12.961 araç teslim etti. 

Teslimatlar, 1.684 ES8, 5.100 ES6 ve 1.828 EC6 dahil olmak üzere 8.612 premium akıllı elektrikli SUV ve şirketin amiral gemisi premium akıllı elektrikli sedanı olan 4.349 ET7’den oluşuyordu. 

NIO, 2022’nin ikinci çeyreğinde yıllık 14,4% artışla 25.059 araç teslim etti. 30 Haziran 2022 itibariyle NIO araçlarının kümülatif teslimatları 217.897’ye ulaştı.

Eğer bu tarz içerikleri “Yatırımcı okumaya doyamaz!” dersen aşağıdaki içeriklere de bir göz atabilirsin!

Öne Çıkan Elektrikli Araç Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı