Blog

Fon Nasıl Seçilir? Hangi Fonu Almalıyım?

April 25, 2024
Fon Nasıl Seçilir? Hangi Fonu Almalıyım?
Makaleyi sesli dinle
Fon Nasıl Seçilir? Hangi Fonu Almalıyım?

Fon yatırımları ister kısa ister uzun vadeli olsun, varlıklarını değerlendirmek ve portföylerini çeşitlendirmek isteyen yatırımcıların gözdesi. Piyasada çok sayıda ve farklı imkanlar sunan fon bulunuyor. Bu noktada risk ve getiri stratejilerine en uygun fonu seçmek en önemli mesele haline geliyor. Fon seçim rehberi niteliğindeki bu yazı, “Hangi fonu almalıyım?” diye düşünenlerin aklında soru işareti bırakmıyor. 

Birikimlerini değerlendirmek, varlıklarını daha kârlı bir şekilde yönetmek ya da yatırımlarını çeşitlendirmek isteyen herkes için uygun bir yatırım fonu bulunuyor. Ancak sahip olunan varlıklara ve risk beklentilerine uygun fon seçimi, en az yatırımları yönetmek kadar önem taşıyor. Piyasalar gayrimenkulden altına, blockchain’den bireysel emekliliğe, çok çeşitli fonlarda farklı kâr ve vade imkanları sunuyor. Doğru fon seçimi yaparak para kazanabilmek için mutlaka detaylı bir araştırma yapmak ve uzman yatırımcılardan destek almak gerekiyor. Neyse ki fon seçimi olduğunda Midas da senin en büyük destekçilerin arasında!

Fon Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Fon Nasıl Seçilir? Hangi Fonu Almalıyım?

Fon üzerinden para kazanmanın aşağıdaki gibi birkaç yolu bulunuyor.  

 • Fonun sahip olduğu menkul kıymetlerin değerindeki artış, fonun da değerini artırıyor. Fon satıldığında sermaye kazancı yükselmiş oluyor.  
 • Yükselme gerçekleşen menkul kıymetin elde tutulması durumunda katılım paylarında artış yaşanıyor. Bu da yatırımın değerini yükseltip pay sahiplerine düşen kazancı artıyor.  
 • Fonlar elde tutulduğu sürece faiz, kâr ve temettü payı gibi kazançlarla para kazanılmaya devam ediliyor. Ayrıca fonun değerlenmesi genel portföy değerini de yükseltiyor.  

Fonlara Yatırım Yapmak Mantıklı mı?

Fonlar profesyonel yatırım uzmanları tarafından yönetilmesi bir yana, birçok sıkı kural ve denetlemeye tabi olduğu için yatırımcılar tarafından mantıklı bir yatırım aracı olarak kabul görüyor. Fonları mantıklı kılan diğer unsurlar ise esnek yatırım olanağı sunması, kısa/orta ve uzun vadeli yatırımlara açık olması, portföy çeşitliliğini desteklemesi, ayrıca şeffaf ve güvenilir bir yapıda olması sayılabilir.  

Fonlar, profesyonel fon yöneticileri tarafından minimum risk ve maksimum kazanç ilkesiyle yönetiliyor. Elbette piyasadaki dalgalanmalar ya da yatırımcıların yanlış stratejileri sonucunda fon yatırımlarının barındırdığı riskler de bulunuyor. Yine de genel olarak detaylı analizler ve güncel piyasaların yakından takip edilmesiyle, fonlara yatırım yapmak her zaman mantıklı bir yatırım seçeneği olarak öne çıkıyor. 

Fonlar Günlük Alınıp Satılır mı?

Fon Nasıl Seçilir? Hangi Fonu Almalıyım?

Fonlar yatırımcı kararı olarak günlük alınıp satılabilse de alım ve satım işlemlerinin tamamlanması için iki iş günü gerekiyor. Çünkü fon alım satım işleminin Sermaye Piyasası Kurulunca onaylanmış fon izahnamelerinde belirtilen T (talimatın verildiği gün) sürelerine uygun olması gerekiyor. Fon alım satım işlemleri genellikle T 2 (talimatın verildiği gün + iki gün) olarak belirleniyor. 

Fonların alım satım işlemleri için talimat verilebilecek saatlere Kamuoyunu Aydınlatma Platformu (KAP) Yatırımcı Bilgi Formu üzerinden ulaşmak, en sağlıklı yol olarak gösterilebilir. Bu noktada işlem yapılan saate bağlı olarak fonların alım satım işlemlerinin talimatı ertesi güne kalabilir. İşlemlerin uzamaması için fon alım satımının 13.30 sonrasına bırakılmaması öneriliyor. 

Fonlar Neye Göre Yükselir?

Fonlar, portföydeki yatırım araçlarının değer artışına bağlı olarak yükseliş ya da düşüş gösteriyor. Kıymetli madenler fonundan bir örnek vermek gerekirse altın fonu, altın fiyatlarına bağlı olarak yükseliyor. Gayrimenkul fonu ise söz konusu taşınmaz varlığın piyasa değerindeki artışa bağlı olarak yükselme eğilimine geçiyor.  

Fon değerini yükselten unsurlardan bir diğeri de katılım paylarındaki artış oluyor. Bunu da piyasadaki talepler belirliyor. Fona gelen talep arttıkça havuzda biriken katılım payları da artıyor, dolayısıyla fonun değeri de yükseliyor. Fon değerleri her gün, gün sonunda fon yöneticisi tarafından hesaplanıyor. 

Fon Çeşitleri Nelerdir?

Fon Nasıl Seçilir? Hangi Fonu Almalıyım?

Fon çeşitleri, hisse senedi ağırlıklı A tipi fonlar ve likidite ağırlıklı B tipi fonlar olarak sınıflandırılmakla birlikte yapısal olarak da şöyle sıralanıyor:  

Menkul Kıymet Yatırım Fonları

Fonlar arasında en bilineni ve en çok tercih edileni olan bu fon çeşidi çok sayıda alt gruba sahip. Bunlar arasında hisse senedi fonu, kıymetli madenler fonu, borçlanma araçları fonları, yatırım sepeti fonları, katılım fonları, karma fonlar ve değişken şemsiye fonları sayılabilir.

Serbest Yatırım Fonları

Bu fon içerisindeki tüm varlıklarla farklı yatırım stratejileri çalışılabiliyor. Serbest yatırım fonunun en büyük özelliği ise yüksek gelir elde etmek için riskli girişimlerin denenebiliyor olması. 

Gayrimenkul Yatırım Fonları

Gayrimenkul varlıklarının yatırım aracı olarak kullanıldığı bu fonda, pay sahiplerine inançlı mülkiyet esaslarına uygun şekilde yatırım getirisi sunuluyor. 

Girişim Sermayesi Yatırım Fonları

Yapısal olarak gayrimenkul yatırım fonlarıyla benzerlik gösteren bu fon, start-up temelli, devlet destekli ya da teşvik usulü girişimlere sermaye sunmayı amaçlıyor. Sermayedarlardan toplanan gelirler, yatırım oranı ve vadesine bağlı olarak yatırımcılara paylaştırılıyor.  

Borsa Yatırım Fonları

Borsada işlem gören bu yatırım fonu, endeks üzerinden yatırımcılara gelir sağlıyor. Burada amaç tek bir endeks üzerinden borsada işlem gören pek çok değerli şirkete yatırım yapabilmek oluyor.  

En Çok Kazandıran Fonlar Hangileri?

Fon Nasıl Seçilir? Hangi Fonu Almalıyım?
 • Bireysel emeklilik fonları
 • Borçlanma araçları ve hisse senedi yatırım fonları
 • Kıymetli madenler fonları
 • Blockchain teknoloji fonları
 • Karma fonlar
 • Serbest fonlar
 • Gayrimenkul fonları
 • Girişim sermayesi fonları

En çok kazandıran fonlar, yıldan yıla ülke ve dünya ekonomilerindeki dalgalanmalarla değişkenlik gösteriyor. Geçtiğimiz yıl (2023) ve bu yıl bazında en çok kazandıran fonların başında, bireysel emeklilik fonları ve yatırım fonları geliyor. Kıymetli madenler fonları da her zaman en çok kazandıran fonlar listesinin üst sıralarında kendisine yer buluyor.  

Popülerliğini her geçen yıl artıran blockchain teknolojileri fonları da yine gözde yatırım araçları arasında yer alıyor. Karma fon ve serbest değişken fonlar da 2023’te ve bu yıl en çok kazandıran fonlar arasında. Aynı şekilde gayrimenkul fonları da kazancı yüksek fonlar arasında görülürken, girişim sermayesi fonlarına artan talep nedeniyle bu fonların kazancı da yükseklerde seyrediyor.  

Kimler Hangi Fonlara Yönelmeli?

Fon Nasıl Seçilir? Hangi Fonu Almalıyım?

Fonlara yatırım yapmadan önce hangi fonun kimler için uygun olduğu hakkında detaylı araştırma yapmak gerekiyor. Her fon her yatırımcı için cazip fırsatlar içermiyor. Örneğin; kısa vadeli yatırım düşünen kişilerin likit fonlara yönelmeleri mantıklı iken kıymetli madenler gibi kârlılığa ulaşmanın zamana yayıldığı fonlardan uzak durmaları gerekiyor. Doğru fon alımı için her finans oyuncusu kendi yatırımcı profilini doğru tanımlamalı, risk ve getiri beklentilerini iyi analiz etmeli. Düşük varlık seviyeleriyle fon yatırımı yapılacaksa kıymetli madenler, likit fonlar ve hisse senedi fonları doğru birer tercih olabilir. Serbest yatırım fonları, gayrimenkul fonları gibi fonlar ise yüksek yatırım yapabilecek nitelikli yatırımcılara özel seçenekler arasında yer alıyor.

Kimler hangi fona yönelmeli sorusuna en güncel yanıtı bulmak için Midas güvenilir bir rehber olarak konumlanıyor. Nitekim tüm yatırım fonlarının sahip olduğu varlıklar ve risk seviyeleri de Midas’ta açıkça yayınlıyor. Midas, sadece fonlar üzerine güncel ve kapsamlı analizlere yer vermiyor, fon alımı için de en güvenilir adreslerden biri olarak öne çıkıyor. Fon almadan önce Midas’ı ziyaret etmek, aklındaki soru işaretlerini gidermek için elindeki en pratik seçenek olabilir. Hadi, deneyimlemek için daha fazla bekleme! 
Yatırım fonları hakkında en güncel bilgilere sahip olmak ve güvenle fon satın almak için şimdi Midas uygulamasını indirme vakti! SPK onaylı Midas, piyasalardaki en kârlı fonlara tek tıkla kolayca ulaşmayı sağlıyor. App Store ve Play Store mağazalarından hemen Midas uygulamasını indir ve yatırımlarını yönetmeye başla!

Fon Nasıl Seçilir? Hangi Fonu Almalıyım?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler