Blog

Goldman Sachs Nedir?

September 27, 2023
Goldman Sachs Nedir?
Makaleyi sesli dinle
Goldman Sachs Nedir?

Çok uluslu bir Amerikan yatırım bankası olan Goldman Sachs’ın herhangi bir özel finans şirketinden çok daha fazlası olduğunu bizce zaten biliyorsundur. Dünya çapındaki bankacılık işlemlerinde piyasaya yön veren Goldmans Sachs, sunduğu finansal hizmetlerle bireylerin, kurumların ve hatta hükümetin merceği altında. Hadi, Goldman Sachs nedir bizimle daha yakından keşfet! 

Goldman Sachs yatırım fikirleri, likidite desteği, varlık yönetimi ve borsa işlemleri gibi alanlarda aktif olarak faaliyet gösteren bir yatırım bankası. Tabii ki bu finansal kuruluşun faaliyetleri yalnızca bunlarla sınırlı kalmıyor. Kendisini bir teknoloji şirketi olarak gören Goldman Sachs, sürdürdüğü inovatif gelişmelerle bu yönünü parlatıyor. Bu sayede tüm dünyada adından söz ettiren dev kurum, bir yatırım bankacılığı şirketi olmanın çok daha ötesinde bir noktada konumlanıyor. Müşterilerine, hissedarlarına ve hizmet verdiği topluluklara büyümesi için yardımcı olan Goldman Sachs hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak için şimdi seni yazımızın devamına davet ediyoruz!

Goldman Sachs Nedir?

Goldman Sachs Group şirketlere, finansal kurumlara, hükümetlere ve yüksek miktarda net varlığa sahip bireylere hizmet sunan bir finans kurumu. Çeşitli segmentlerde müşteri tabanına sahip olan Goldman Sachs, aynı zamanda geniş bir yelpazede finansal faaliyetler yürüten ve sektörünün lideri konumunda yer alan bir ABD yatırım bankası. 

Menkul kıymet ve yatırım yönetimi şirketi olarak faaliyet gösteren Goldman Sachs, gelir açısından dünyanın en büyük bankalarından biri. Toplam geliri göz önünde bulundurulduğunda şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük şirketlerinin yer aldığı Fortune 500 listesinde 57’nci sırada konumlanıyor. Teknolojik gelişmeler ve Ar-ge çalışmaları ışığında Goldman Sachs, her geçen gün kendisini büyütmeye ve küresel bankacılığa yön vermeye devam ediyor. 

Goldman Sachs Ne Zaman Kuruldu?

Genel merkezi New York’ta yer alan Goldman Sachs’ın kuruluş yılı 1869. Küresel çapta bankacılık sektörünün ve finans sisteminin köşe taşını oluşturan Goldman Sachs kimin onu da hemen söyleyelim. Goldman Sachs’ın Amerikalı yatırım bankacısı, iş insanı ve finansçı Marcus Goldman ile yine yatırım bankacısı Samuel Sachs tarafından kurulduğu biliniyor. 

Kurulduğu günden bu yana 150 yılı aşkın süredir bankacılık ve finans yönetimi işi yapan şirket, dünyadaki tüm büyük finans merkezlerinde sayıca fazla ofisle hizmet veriyor. Günümüzde Goldman Sachs’ın İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak görev yapan David Solomon ise 2019 yılından buna yana bankanın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütüyor. 

Goldman Sachs Ne İş Yapar?

Goldman Sachs’ın faaliyetleri her ne kadar kurumsal müşterilere yatırım bankacılığı, finansal danışmanlık, finansal yönetim vb. finansal servisler sunmak olsa da şirketin hizmetleri bunlardan ibaret değil. Ekonominin gidişatını etkileyen analizleri ve öngörüleriyle Goldman Sachs, ABD piyasasına ilişkin uzun vadede tespitlerde bulunarak yatırım önerileri de veriyor. Goldman Sachs bankasının yürüttüğü faaliyetleri ise genel olarak şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Yatırım tavsiyeleri: Yeni bakış açılarını ve büyümeye giden yeni yolları keşfeden şirket, fikirleri ve analizleriyle alıp satma, sermaye artırma ve büyümelerini sağlayan riskleri yönetme konusunda tavsiyelerde bulunuyor. 
  • Finans desteği: Hükümetlerin operasyonlarını finanse etmede söz sahibi olan Goldman Sachs, aynı zamanda piyasaların verimli kalmasına da yardımcı oluyor. 
  • Finans işlemleri: Şirket hisse senetleri, tahviller, para birimleri ve emtialar da dahil olmak üzere müşterileri için önemli piyasalardaki tüm finansal işlemleri üstleniyor. 
  • Varlık yönetimi: Goldman Sachs, bireylerin yanı sıra şirket ve vakıflar da dahil olmak üzere pek çok kurumun varlıklarını da koruyor. Aynı zamanda sürdürdüğü varlık yönetimiyle kurumların ve bireylerin varlıklarına değer katıyor. 
  • Sermaye yatırımı: Goldman Sachs, işletmelerin sermayesine ek olarak kendi sermayesini de döndürüyor. Bu sayede şirketlerin yatırım ortağı olarak büyümesine yardımcı oluyor. 

Goldman Sachs’ın yatırım tavsiyeleriyle birikimlerini Amerikan borsasında en çok işlem gören şirketler üzerinde değerlendirmek için hadi, App Store veya Play Store üzerinden hemen Midas uygulamasını sen de hemen indir!

Goldman Sachs Nedir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler