Blog

Gayrimenkul ve Emlak Nedir?

January 18, 2024
Gayrimenkul ve Emlak Nedir?
Makaleyi sesli dinle
Gayrimenkul ve Emlak Nedir?

Gayrimenkul taşınmaz mülkiyeti temsil ettiğinden emlak sektöründe oldukça sık kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Bu haliyle gayrimenkul terimi genellikle bir yatırım veya mülkiyet bakış açısıyla değerlendiriliyor. Gayrimenkul sektörü yatırımlar bakımından da oldukça cazip fırsatlar sunuyor.

Birikimlerini risksiz yatırım araçlarına yönlendirmek isteyen yatırımcıların tercih ettiği sektörlerden biri de gayrimenkul sektörü oluyor. Sen de gayrimenkul nedir ve gayrimenkullerin sunduğu yatırım fırsatları nelerdir detaylıca keşfetmek istiyorsan yazımıza davetlisin!

Gayrimenkul Nedir?

Gayrimenkul, en genel çerçevede her türlü taşınmaz mal olarak ifade ediliyor. Bu mal ve mülkler tarım arazileri, binalar, daireler, evler ve iş yerleri olarak çeşitli kategorilerde toplanabiliyor. Gayrimenkul kavramının ortaya çıkışı ise çok eski çağlara dayanıyor. Ülke ekonomisi içerisindeki gayrimenkulün değeri, piyasası ve el değiştirmesi gibi faktörler de ülkede yürüyen ekonomik faaliyetler açısından büyük önem taşıyor.

Gayrimenkulün Niteliği Nasıl Belirlenir?

Toplumların yerleşik hayata geçmelerinden bu yana taşınmaz mallar ve mülkler anlam kazanmaya başladı. Taşınmaz mallar uzun bir süre yalnızca kullanım değerine sahip şekilde işletildi. Örneğin; tarım arazileri sahipleri bu alanların üzerinde tarımsal üretim faaliyetlerinde bulundu. Önce tek katlı, ardından çok katlı binalar inşa edildi ve bu yapılarda yaşandı. Nüfus arttıkça ve bu alanlara yapılan yatırımlar geliştikçe gayrimenkuller el değiştirmeye başladı. Bu da değişim değerini beraberinde getirdi.

Ticari Gayrimenkul Nedir?

Zamanla alınıp satılmaya başlayan gayrimenkuller ticari bir nitelik kazandı. Bu niteliksel değişimin temel nedeni olarak ekonomik yapıdaki değişimler, nüfus artışı ve özellikle kentlerdeki yatırımların ve sanayileşmenin gelişimi gösteriliyor. Kentlerdeki araziler ve bu araziler üzerindeki yapılar gittikçe değer kazanıyor. Gayrimenkuller özellikle büyük şehirlerde iş yerleri, alışveriş merkezleri ve ofis binaları gibi çok çeşitli ticari faaliyetlerin geliştiği bir nitelik kazanıyor.

Emlak Nedir?

Emlak, gayrimenkul sektöründe taşınmaz malların tanımı için kullanılan bir terim. Emlak sektörü taşınmaz malların ticari faaliyetlerdeki değişen ve gelişen niteliğiyle hız kazanıyor. Genel olarak bir gayrimenkulün emlak sektöründe anlam kazanabilmesi için bu taşınmaz malın alım-satım, kira geliri elde etme ve yatırım gibi amaçlara hizmet etmesi gerekiyor. Emlak sektöründeki atılımlar ülkelerdeki ekonomik faaliyetlerin itici gücü olarak nitelendiriliyor.

Emlak Faaliyetleri Nelerdir?

Emlak faaliyetleri temelde taşınmaz malların alım-satımı ya da kiraya verilmesi gibi ticari faaliyetleri kapsıyor. Emlak faaliyetlerinin ana öğeleri geniş bir yelpazede inceleniyor.

Gayrimenkul Alımı ve Satımı

Gayrimenkul alım ve satım faaliyetleri emlak faaliyetlerinin temelini oluşturuyor. Bu kavram, mülkiyet sahiplerinin gayrimenkullerini satması ve bir başkasının da bunları satın alması şeklinde tanımlanabilen tüm işlemleri kapsıyor. Alım-satım faaliyetleri emlak sektöründeki en büyük kârları sağlıyor. Emlak sektöründeki danışmanlık şirketleri, gayrimenkul danışmanları, alıcılar ve satıcılar bir araya geliyor ve gerçekleştirilen alım-satımlar sonucunda ekonomik değer yaratılıyor.

Kiralama

Emlak sahipleri konutlarını, iş yerlerini veya tarım arazilerini kira geliri elde edebilmek adına kiraya verebiliyor. Kira değerlemelerinin yapılması, kira sözleşmelerinin hazırlanması ve kiralama öncesi-sonrası süreçlerde emlak danışmanlık şirketlerinin faaliyetleri önem kazanıyor.

Değerleme ve Pazarlama

Değerleme ve pazarlama kavramı temelde bir mülkün piyasa alt ve üst değerlerinin belirlenmesi sürecini ifade ediyor. Bu noktada söz konusu ticari faaliyetin özneleri arasında mülk sahipleri, satın alanlar ya da kiralayanlar, kredi veren bankalar ve sigorta şirketleri bulunuyor. Dolayısıyla sektör paydaşları sayıca artıyor. Ayrıca bir mülkün satılması yada kiralanması süreçlerinde çeşitli pazarlama stratejileri büyük rol oynuyor.

Gayrimenkul Danışmanlığı Nedir?

Gayrimenkul sektörünün temel taşlarından olan alım-satım ve kiralama faaliyetlerinde süreç takibi, kiracı ilişkileri ve finansal yönetim gibi her türlü faaliyet gayrimenkul yönetiminin bir parçası olarak değerlendiriliyor. Emlak danışmanlığı da bu süreçleri kapsayarak alım-satım, kiralama ve yatırım konularında yatırımcılara uzmanlık hizmeti sağlıyor. 

Gayrimenkul Sektöründe Yatırım Fırsatları Nelerdir?

Gayrimenkul sektörü yatırımcılarına oldukça çeşitli alanlar sunuyor. Bu yatırım alanları her ne kadar iyi bir sermaye gerektirse de daha az riskli alanlar vadedebiliyor. Başlıca gayrimenkul yatırım fırsatları ise şu şekilde:

 • Gayrimenkuller sürece göre değer kazanan yatırım araçları olarak işlev görüyor. Değer artışı yavaş fakat istikrarlı gerçekleşiyor. Bu sebeple uzun vadeli yatırımlarda tercih edilebiliyor.
 • Kentsel dönüşüm projeleri sayesinde belli bölgelerde ani gayrimenkul değer artışları gözlenebiliyor. Artışla beraber yatırımlar hızlı bir şekilde değerlenebiliyor.
 • Gayrimenkuller sabit kira getirisine sahip olan mülklerden birini oluşturuyor. Pasif gelir isteyen yatırımcılar için gayrimenkul önemli fırsatlar barındırıyor.
 • Finansman imkanları da gayrimenkul tipi yatırımlarda mevcut bulunuyor. Bazı özel ticari ve konut kredilerine bu sayede erişim sağlanabiliyor.
 • Enflasyon, ekonomik kriz ve piyasa yaşanan agresif dalgalanmalardan korunmayı sağlıyor.
 • Gayrimenkul tipi yatırımla birlikte bazı vergilerden muaf olunabiliyor. Uygun ev kredisi gibi fırsatlar da bu yatırım modelinde göze çarpıyor.

Gayrimenkul (GYO) sektöründeki farklı yatırım fırsatlarını değerlendirmek için GYO hisselerine yatırım yapabilirsin. Peki, hisse senetlerini nereden satın alabileceğini hala bilmiyor musun? Neyse ki o iş kolay! Hemen App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını indir ve Midas yatırım hesabıyla yatırımlara başla!

Gayrimenkulde Vergi Avantajları Nelerdir?

Gayrimenkul tipi yatırım araçlarında yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı özel vergi avantajları bulunuyor. Bu vergi fırsatları ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Amortisman
 • Kira gelirler vergisi indirimi
 • Mortgage (konut kredisi) faiz indirimi
 • İş yeri kirası katma değer vergisi (KDV) indirimi
 • Emlak vergisi indirimi
 • Kentsel dönüşüm ve geliştirme indirimleri

Bu avantajlar yeni alınacak taşınmaz mallar için ekonomik üstünlük sağlayabiliyor. Aynı zamanda kentsel dönüşüm sayesinde alınan gayrimenkuller cüzi bir miktarla yenilenebiliyor.

Gayrimenkul Konut Kredileri Nedir?

Gayrimenkul satın almak için en çok tercih edilen yollardan biri banka kredileri oluyor. Erişilebilirlik bakımından en çok başvurulan kredi türü ise konut kredisi. Konut kredileri sabit faizli kredi ve değişken faizli kredi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Adından da anlaşılabileceği üzere sabit kredide banka faizi stabil tutulurken, değişken tip faizde ödenecek faiz tutarı piyasa koşullarına göre değişiyor. Kredi başvurularının olumlu yanıtlanmasını ise kişinin finansal sicili belirliyor. Kredi notu ne kadar yüksekse bankadan olumlu cevap alma ihtimali de o kadar artıyor.

Gayrimenkul Kredi Miktarı Belirleme ve Ödeme Planı Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul yatırımı kredisinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Genelde konut alımlarında belirli bir peşinat talep edilebiliyor. Bu talebi de göz önünde bulundurarak çekilen kredinin miktarının belirlenmesi gerekiyor. Kredi alımında bir diğer önemli konu ise faiz oranları oluyor. Kredi çekmeden önce iyi bir araştırma yaparak en uygun faiz oranını veren bankayı seçmek geri ödemede kolaylık sağlayabiliyor.

Kritik konular arasında ödeme süresini ve taksit tutarlarını belirlemek de yer alıyor. Gelir durumuna en uygun geri ödeme planını seçmek büyük önem taşıyor. Ayrıca bankanın kredi işlemi sırasında dosya masrafı gibi ek ücret kalemleri talep edebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Gayrimenkul ve Emlak Nedir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler