Blog

En İyi Girişimcilik Filmleri

March 3, 2023
En İyi Girişimcilik Filmleri
Makaleyi sesli dinle
Girişimcilik Filmleri

Başarılı hayat hikayeleri hepimiz için zaman zaman yol gösterici ve ilham verici olabiliyor! Öyle ki girişimci bir ruha sahipseniz başarı hikayeleri sizler için bunlardan çok daha fazlasını ifade edebilir. Peki, kendi mücadelenize yön vermek için adını tarihe girişimcilik maceralarıyla yazdıran kişilerin hikayelerini konu alan girişimcilik filmlerini keşfetmeye ne dersiniz?

Bazen bir fikrinizi hayata geçirmek için küçük bir motivasyona ihtiyaç duyabilir ve size ilham olacak ya da cesaretinizi perçinleyecek birini yanınızda arayabilirsiniz. Başarılı insanların yaşam öykülerini izlemek, belki de sizlere ihtiyacınız olan ilhamın ve cesaretin kaynağını sunabilir. Risk alıp büyük işlere imza atan kişilerin hangi yollarda takılıp düştüğünü ve hangi noktada ayağa yeniden kalktığını görmek, bize kalırsa çıktığınız girişim yolunda yönünüzü bulmanızı sağlayabilir.

Hayallerinizin peşinde koşarken sizi nelerin beklediğine dair ufak da olsa bir fikre sahip olmanız için gerçek hikayelerden uyarlanmış birbirinden etkileyici girişim filmlerini bir araya getirdik! Hadi, en iyi girişimcilik filmleri listemize yakından bakalım!

The Wolf of Wall Street (Para Avcısı)

Girişimcilik filmi deyince akla ilk gelenlerden biri olan The Wolf of Wall Street, 24 yaşındaki genç ve hırslı bir adam olan Jordan Belfort’un kolay yoldan para kazanma hikayesini konu alıyor. Wall Street borsasında komisyoncu olan Belfort, çok daha fazlasını kazanma arzusuyla Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında CEO oluyor. Yatırımcıları aldatan ve bu sayede kısa bir zaman diliminde milyonlarca para kazanarak köşeyi dönen genç adam, para harcama konusunda da en az kazanmada olduğu kadar hünerli!

Para Avcısı filminin yönetmen koltuğunda Martin Scorsese otururken Jordan Belfort rolünde ise beyaz perdede görmeye alışık olduğumuz Leonardo DiCaprio bulunuyor. Tek solukta hiç sıkılmadan izleyeceğiniz bu filmin iş dünyasının bilinmeyen yüzünü yakından keşfetme fırsatı sunduğunu söylemek mümkün! 

The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme)

Motivasyonunuzu artırmak için en mutluluk dolu girişimcilik filmlerinden biri olan The Pursuit of Happyness, ünlü motivasyon konuşmacısı ve borsacı Chris Gardner’ın hayatını anlatıyor. İşle ilgili sorunlarla boğuşan ve maddi anlamda sıkıntılar yaşayan Chris Gardner, karısının da onu terk etmesiyle birlikte küçük oğlu Christopher’la büyük bir hayat mücadelesinin içinde kalıyor. 

Oğluyla birlikte sokakta kalan ancak umudunu hiç yitirmeyen Gardner, pek çok zorluğun üstesinden oğlunun sevgisiyle geliyor ve borsada riskler alarak kendine yepyeni bir yaşamın kapısını açıyor! Tam anlamıyla dibe vurmuş ve yeniden yükselişe geçmiş bir insanın hayat hikayesini konu alan bu filmle, gözlerinizin dolmasına engel olamayabilir ve girişimcilik konusunda kendinize çok daha farklı bir açıdan bakma fırsatı yakalayabilirsiniz.

The Wall Street (Borsa)

1980’lerin iş dünyasına hızlı bir giriş yapmaya ne dersiniz? Sürükleyici hikayesi ve kurgusuyla dikkat çeken girişimcilik filmlerinden biri olan The Wall Street, özellikle borsa tutkunlarının beğenisi kazanacak bir yapım! Hırslı ve genç bir borsacı olan Gordon Gekko’dan etkilenen Bud Fox’un borsa dünyasında attığı yanlış adımlar seyircilerine doğrudan gösteriliyor. Her geçen gün varlığını yasal olmayan yollarla katlayan Fox, günü geldiğinde büyük kayıplarla ve bedellerle yüzleşmek zorunda kalıyor.  

The Social Network (Sosyal Ağ)

En iyi girişimci filmleri listesinin olmazsa olmazlarından The Social Network, sosyal medya platformu Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının hayatını konu alıyor. Bir gün kız arkadaşına sinirlenen Zuckerberg, kızlardan intikam almak için okulun veri tabanına girerek Harvard’daki tüm kız öğrencilerin bilgilerini alıyor. Ardından bu öğrencileri güzellik derecesine göre oylamaya dayalı bir platform olan Facemash’ı kuruyor. 

Yarattığı platform yüzünden okul yönetiminin dikkatini çeken ve böylece yasal bir sürece giren Zuckerberg, bunun ardından Facemash uygulamasını Facebook haline dönüştürüyor. O günden sonra Facebook, Harvard sınırlarını aşarak tüm dünyaya yayılıyor. 

Pirates of Silicon Valley (Silikon Vadisi’nin Korsanları)

Microsoft ve Apple şirketlerinin kuruluş sürecini daha yakından keşfetmek ve Steve Jobs ile Bill Gates arasındaki rekabete tanıklık etmek isterseniz Pirates of Silicon Valley sizin için eşsiz bir seçenek olabilir. Girişimcilik ve şirket filmleri arasında dikkat çeken yapımlardan biri olan Silikon Vadisi’nin Korsanları, bilgisayarların hayatımıza girmesini konu edinirken aynı zamanda iki büyük iş insanının geçtiği çetrefilli yolları da gözler önüne seriyor. 

Jobs ve Gates’in ilk girişimcilik hikayelerinin detaylı bir şekilde anlatıldığı film hem keyifli bir seyir deneyimi sunuyor hem de rekabetin mayhoş tadını damaklarınızda hissetmenize olanak tanıyor! 

The Founder (Kurucu)

Mutlaka izlenmesi gereken girişimci filmlerinden bir diğeri The Founder, neredeyse herkesin çok severek gittiği McDonalds’ın kuruluş hikayesini anlatıyor. Restoran dünyasına bambaşka bir yön veren McDonalds kardeşlerin, bugün hâlâ düzgün bir şekilde işleyen sistemlerini kurarken hırs ve inatla nasıl mücadele ettiklerini gözler önüne seriyor. Bununla birlikte filmde McDonalds’ı büyük bir zincir restoran haline getiren Ray Kroc’un hayat hikayesine de ışık tutuluyor.

Girişimcilik filmleriyle motivasyonunuzu yükseltirken bir yandan da birikimlerinizle güçlü girişim adımları atabilirsiniz! Dakikalar içinde dünyaca ünlü şirketlere ait hisseleri satın almak ve güvenle yatırım yapmak için App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını hemen şimdi indirebilirsiniz. Midas ile birikimlerinizi değerlendirmenin pratik yolunu keşfedin!

En İyi Girişimcilik Filmleri

Benzer İçerikler