Blog

Dünyanın ve Türkiye’nin En Büyük İlaç Firmaları

September 27, 2023
Dünyanın ve Türkiye’nin En Büyük İlaç Firmaları
Makaleyi sesli dinle
Dünyanın ve Türkiye'nin En Büyük İlaç Firmaları

Başın ağrıdığında, burnun aktığında, kronik rahatsızlıkların depreştiğinde veya başına beklenmedik bir kaza geldiğinde sen de hemen ilaçlara sarılıyorsun değil mi? Peki, kendini daha iyi hissetmeni sağlayan tüm bu ilaçların hangi firmalar tarafından üretildiği biliyor musun? Hadi, dünyanın ve Türkiye’nin en büyük ilaç firmalarını keşfederek yatırımlarını gözden geçirmeye hemen başla!

Nüfus artışı, toplumların refah seviyelerinin ve demografik özelliklerinin değişmesi, salgın hastalıklar, iklim dengesinin bozulması ve genetiği değiştirilmiş besinlerin tüketilmesi dünya genelinde sağlık sorunlarının çeşitlenerek artmasına yol açıyor. Diğer tarafta ise ilaç sektöründeki gelişmeler, birçok hastalığın önlenmesine ve insanların daha sağlıklı bir yaşam sürmesine imkan tanıyor. Dolayısıyla ilaç firmaları hem dünya genelinde hem de Türkiye’de her geçen yıl giderek büyümeye devam ediyor. Bunun yanı sıra birçok ilaç firması dışarıdan da yatırım alarak sektördeki yerlerini çok daha fazla güçlendiriyor. 

Birikimlerini sağlık sektöründe değerlendirmek istiyorsan dünyanın ve Türkiye’nin en büyük ilaç firmalarını inceleyerek yatırımlarını yönlendirebilirsin. Dünyaca ünlü ilaç firmalarının büyük bir kısmının hisse senetlerine borsa aracılığıyla yatırım yapman mümkün. Hadi öyleyse, Alman ilaç firmalarından Türk firmalarına kadar en önemli ilaç şirketlerini inceleme zamanı!

Dünyanın En Büyük İlaç Firmaları

Şirket2022 Yılı Sıralaması
Pfizer Inc1
AbbVie Incorporated2
Johnson & Johnson3
Merck & Co4
Novartis International AG5
Hoffmann-La Roche AG6
Bristol-Myers Squibb7
AstraZeneca plc8
Sanofi SA9
GlaxoSmithKline plc10
Takeda11
Eli Lilly12
Kaynak: The Top 15 Pharmaceutical Companies in the World, GetReskilled, 2023.

GetReskilled sitesinde yer alan The Top 15 Pharmaceutical Companies in the World isimli çalışmaya göre, 2022 yılının sonunda ilaç sektörü dünya çapında yaklaşık 1,42 trilyon ABD doları gelirle büyüme kaydetti. Pfizer, 2022’de yaklaşık 37,80 milyar ABD doları tutarındaki COVID-19 aşısı satışlarıyla dünya çapında zirvedeki yerini korudu. Yine 2022 yılı içinde AstraZeneca’nın geliri yüzde 18’lik artışla 37,4 milyar dolardan 44,4 milyar dolara ulaşmayı başardı.

Statista sitesinde yer alan Leading Pharmaceutical Companies Worldwide Based on Projected 2023 Sales isimli çalışmaya göre, öngörülen ilaç satışları baz alındığında Pfizer’ın 2023 yılında da zirvedeki yerini koruması bekleniyor. Kanserle mücadelede bağışıklık sistemine yardımcı olan Keytruda isimli ilacın üretici firması Merck & Co.’nun ise 2023 yılında ikinci sıraya yükselmesi bekleniyor. Hadi, yabancı ilaç firmalarını daha detaylı incelemeye başlayalım!

Pfizer Inc

2022 Cirosu100,3 milyar dolar
Borsa Hisse KoduPFE
ÜlkeABD
Pfizer Inc.

Alman asıllı bilim insanları Charles Pfizer ve Charles Erhart adlı kuzenler tarafından 1849 yılında New York’ta kurulan Pfizer Incorporation (Inc.), BioNTech ile ortaklaşa geliştirdiği COVID-19 aşısıyla dünyanın en önemli ilaç şirketlerinden biri haline geldi. Şirketin, yıllık getirisi 1 milyar ABD dolarından daha fazla olan çok sayıda ilacı bulunuyor. Halka açık bir şirket olan Pfizer’ın hisse senetleri Amerikan borsasında PFE koduyla işlem görüyor.

AbbVie Inc 

2022 Cirosu58,00 milyar dolar
Borsa Hisse KoduABBV
ÜlkeABD
AbbVie Inc.

2013 yılında kurulmasına rağmen adını bugün dünyanın en büyük ilaç firmaları arasına adını yazdıran AbbVie Inc. dünyanın dört bir yanında 28 binden fazla çalışana sahip. AbbVie, geliştirdiği ilaçlarla immünoloji, hematoloji/onkoloji, nörolojik bilimler, göz sağlığı, spesifik farma ve medikal estetik alanlarında insan sağlığını iyileştirmeyi hedefliyor. AbbVie hisseleri Amerikan borsasında ABBV adıyla işlem görüyor.

Johnson & Johnson

2022 Cirosu52,60 milyar dolar
Borsa Hisse KoduJNJ
ÜlkeABD
Johnson & Johnson

1886 yılında üç kardeş tarafından kurulan Johnson & Johnson, ABD merkezli ilaç, kozmetik ve hijyenik ürünler üreten çok uluslu bir şirket. Dünyanın 60 ülkesinde yaklaşık 125 binden fazla çalışanıyla hizmet veren şirketin hisse senetleri Amerikan borsasında JNJ koduyla işlem görüyor.

Merck & Co

2022 Cirosu52,05 milyar dolar
Borsa Hisse KoduMRK
ÜlkeABD
Merck & Co

Dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biri olan Merck & Co, 1891 yılında ABD’de kuruldu. Şirket günümüzde kanser tedavisinde önemli bir rol üstlenen Keytruda ve daha birçok ilacın üreticiliğini yapıyor.

Novartis International AG

2022 Cirosu50,54 milyar dolar
Borsa Hisse KoduNOVN
Ülkeİsviçre
Novartis International AG

1996 yılında İsviçre’nin Basel şehrinde kurulan Novartis International Aktiengesellschaft (AG), ilaç sektöründe varlığını sürdüren çok uluslu şirketlerden biri. Novartis’in İstanbul Kurtköy’de de üretim tesisi bulunuyor. Tesis 31 Mayıs 2005 tarihinden bu yana aktif olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Hoffmann-La Roche AG

2022 Cirosu49,9 milyar dolar
Borsa Hisse KoduRO
Ülkeİsviçre
Hoffmann-La Roche AG

1896 yılında Fritz Hoffmann-La Roche tarafından İsviçre’nin Basel kentinde kurulan Hoffmann-La Roche AG, günümüzde 150’nin üzerinde ülkede binlerce çalışanıyla ilaç endüstrisindeki varlığını güçlü bir şekilde sürdürüyor. Şirketin kanser, prematüre bebeklerin kansızlık tedavisi ve kış gribine karşı etkili etkili ilaçları bulunuyor.

Bristol-Myers Squibb

2022 Cirosu46,2 milyar dolar
Borsa Hisse KoduBMY
ÜlkeABD
Bristol-Myers Squibb

1858 yılında New York’ta kurulan Bristol-Myers Squibb kanser, diyabet, hepatit, HIV/AIDS, akıl hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar ve romatoid artrit dahil olmak üzere birçok terapötik alanda reçeteli ilaç üretiyor.

AstraZeneca plc

2022 Cirosu44,4 milyar dolar
Borsa Hisse KoduAZN
Ülkeİngiltere
AstraZeneca plc.

Merkezi İngiltere Cambridge’de bulunan bir İngiliz-İsveç ilaç ve biyoteknoloji şirketi olan AstraZeneca Public Limited Company (plc.), 16 farklı ülkede üretim yapıyor. 2012 yılında reçeteli ilaç satışları ve onlarca ülkede gerçekleştirdiği çalışmalarla şirket, adını kısa sürede dünyanın en büyük ilaç firmaları arasına yazdırmayı başardı.

Sanofi SA

2022 Cirosu40,5 milyar dolar
Borsa Hisse KoduSASY
ÜlkeFransa
Sanofi SA

Fransa merkezli ilaç ve aşı üreticisi olan Sanofi SA 1973 yılında kuruldu. Şirket, 100’den fazla ülkede binlerce çalışanıyla sağlık faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Sanofi SA’nın 2023 yılı itibarıyla 32 ülkede toplam 73 üretim tesisi bulunuyor.

GlaxoSmithKline plc

2022 Cirosu36,75 milyar dolar
Borsa Hisse KoduGSK
Ülkeİngiltere
GlaxoSmithKline plc.

2000 yılında Glaxo Wellcome ve SmithKline Beecham’ın birleşmesi ile kurulan GSK, Londra merkezli çok uluslu bir ilaç şirketi. 2019 Fortune 500 sıralamasında 296’ncı sırada yer alan GSK plc., özellikle aşı üretiminde dünyanın en önemli firmaları arasında kabul ediliyor.

Takeda

2022 Cirosu29,40 milyar dolar
Borsa Hisse KoduTAK
ÜlkeJaponya
Takeda

Japonya merkezli bir ilaç firması olan Takeda, 1781 yılında Osaka’da kuruldu. 70’ten fazla ülkede faaliyet sürdüren Takeda günümüzde 100’e yakın ülkede ilaç satışı yapıyor.

Eli Lilly

2022 Cirosu28,54 milyar dolar
Borsa Hisse KoduLLY
ÜlkeABD
Eli Lilly

1876 yılında kurulan Eli Lilly bugün 125 farklı ülkede faaliyet gösteriyor. Çocuk felci aşısı ve insülini kitlesel olarak ilk kez üreten Eli Lily, günümüzün en büyük psikiyatrik ilaç üreticilerinden biri.

Türkiye’nin En Büyük İlaç Firmaları

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikasının paylaştığı Dünya ve Türkiye İlaç Pazarı isimli çalışmaya göre, Türkiye 2022 yılında dünya ilaç sektöründe 21’nci sırada yer aldı. 2022 yılı içinde Türkiye ilaç pazarının hacmi 109,8 milyar TL ve 2,55 milyar kutu ilaca ulaştı. Sektörün en öne çıkan şirketleri ise sırasıyla şu şekilde: 

Abdi İbrahim

1912 yılında Küçükmustafapaşa’da kurulan Abdi İbrahim, günümüzde ülkemizin en büyük ilaç firmalarından biri konumunda. Şirket, 111 yıllık köklü tarihiyle 21 yıldır Türk ilaç sektörünün lideri konumunda yer alıyor. Türkiye’nin en büyük biyoteknolojik ilaç üretim tesisine sahip olan Abdi İbrahim 70’ten fazla ülkeye ihracat yapıyor. Abdi İbrahim halka açık bir şirket olmadığı için borsada işlem gören bir hisse senedi bulunmuyor.

Eczacıbaşı

Eczacıbaşı 1973 yılında 80 milyon TL sermayeyle İstanbul’da kuruldu. Takvimler 1974’ü gösterdiği sene şirket, hisse senetlerinin yüzde 50’sini halka arz ederek Türkiye’nin halka açılan ilk şirketleri arasına adını yazdırdı. Şirketin hisseleri o tarihten günümüze dek borsada ECILC kısaltmasıyla işlem görüyor. Eczacıbaşının kayıtlı sermayesinin 500 milyon TL olduğu biliniyor. Firma ilaçlar, temizlik ürünleri, veteriner ilaçları, kolonya, cilt ve bebek bakımı, kişisel bakım ve ev bakım ürünleri geliştiriyor.

Deva Holding

1958 yılında kurulan Deva Holding, Türkiye’nin ilk 500 şirketi arasına giren ilaç firmaları arasında. 2022 yılı itibarıyla 69 ülkede toplam 1029 ürün ruhsatı alan Deva Holdingin hisse senetleri Borsa İstanbulda DEVA koduyla işlem görüyor.

Bayer Türk

1880 yılında kurulan Bayer Türk, Bayerin Orta Doğu’daki en büyük iştiraki olarak kabul ediliyor. Bayer Türk sağlık ürünleri, eczane, diyabet ürünleri ve hayvan sağlığı gibi birçok farklı kolda hizmet veriyor. Bayer AG’nin bir iştiraki olan Bayer Türkün Borsa İstanbulda işlem gören hisse senedi bulunmuyor. Ancak Bayer AG’nin hisse senetleri BAYN adıyla Frankfurt Menkul Kıymetler Borsasında (Frankfurt Stock Exchange) işlem görmeyi sürdürüyor.

lko İlaç

1989 yılında kurulan İlko İlaç, tüm majör tedavi alanlarını kapsayan ürünleriyle Türkiye’de sağlık alanında önemli işlere imza atıyor. İlko İlaç, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre 2018 yılında ilaç kategorisinde en çok ihracat yapan firmalar arasında 27’nci sırada yer alıyor.

Midas’la birikimlerini borsada değerlendirmek çok kolay! App Store ve Play Store üzerinden Midas uygulamasını indirerek canlı borsa takibi yapabilir, ilgini çeken hisse senetlerinin grafiklerini inceleyebilir, anında hisse senedi alabilir ya da satabilirsin. Türkiye’nin en büyük ilaç firmalarının hisse senetlerini anlık olarak incelemek için hemen Midas uygulamasını indir ve hiç vakit kaybetmeden yatırımlarını planlamaya başla!

Dünyanın ve Türkiye'nin En Büyük İlaç Firmaları

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler