Blog

Ekonomi, Yatırım ve Borsa ile İlgili Kitap Önerileri

March 3, 2023
Ekonomi, Yatırım ve Borsa ile İlgili Kitap Önerileri
Makaleyi sesli dinle
Ekonomi Kitap Önerileri

Yatırımlarını güvence altına almak ve ekonomi alanında kendini geliştirmek isteyen pek çok insan doğal olarak kitaplara sarılıyor. Peki, sen de ekonomi, yatırım ve borsa kitaplarını inceleyerek geleceğine doğru bir şekilde yön vermeye ne dersin?

Borsa, yatırım ve tüm ekonomi işlemleri bilgi birikimi ve profesyonellik istiyor. Küreselleşen dünyadaki gelişmelere göre sürekli olarak şekillenen ekonomi beklentileri ancak uzman görüşleri baz alındığı takdirde doğru değerlendirilebiliyor. Neyse ki dünya çapında tanınan uzmanlar ekonomi görüşlerini kaleme alarak insanlara yol gösteriyor. Bu kitaplar sayesinde ekonomi eğitimi olmayan kişiler bile piyasayı çok daha iyi bir şekilde analiz edebiliyor.

Birikimlerini değerlendirmek ve yatırımlarına yön vermek için başvurabileceğin birçok araç bulunuyor. Portföyünüzü çeşitlendirmek, hisse senetlerini ne zaman alıp ne zaman satacağını öğrenmek veyahut yalnızca yatırım dünyasına ilk adımı atmak istiyorsan ekonomi, yatırım ve borsa alanında yazılmış ve klasikleşmiş bu kitapları muhakkak incelemelisin!

Ekonomi, Yatırım ve Borsa ile İlgili Mutlaka Okunması Gereken 10 Kitap

Kitap Okuyan Kız

Herkesin mutlaka okuması gereken borsa, yatırım ve ekonomi kitapları yıllar önce kaleme alınmasına rağmen günümüzde dahi güncelliğini korumayı başarıyor. Çok satan listelerinden eksik olmayan bu zamansız ekonomi klasikleri ile yatırım stratejisini, para yönetimini, endeks fonlarını ve daha nicelerini öğrenebilirsin!

Akıllı Yatırımcı – Benjamin Graham

Dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes, Benjamin Graham’ın 1949 yılında yazdığı Akıllı Yatırımcı kitabı için “Hayatınız boyunca tek bir yatırım kitabı okuyacaksanız, bu kitabı okuyun.” yorumunu yapıyor. Amazon’un en çok satan 100 kitap listesinden hiç düşmeyen Akıllı Yatırımcı kitabında yatırım dünyasına dair öğrenebileceğin birçok nokta bulunuyor:

  • Yatırımcılıkla spekülasyon arasındaki farkı ayırt etmek
  • Doğru yatırım stratejisi oluşturmak
  • Özel emeklilik fonlarını verimli bir şekilde yönetmek
  • Birikimleri kriz, enflasyon ve panik dalgasına karşı korumak
  • Doğru zamanda alım-satım yapma işlemlerinin inceliklerini kavramak

Sağduyulu Yatırım Rehberi – John C. Bogle

Ekonomi ile ilgili kitaplar arasında klasikleşen Sağduyulu Yatırım Rehberi, büyük veya küçük ölçekli tüm yatırımcılar için bir rehber niteliği taşıyor. Yatırıma karşı bakış açını değiştiren John C. Bogle bu kitabıyla yatırım stratejisini portföyünüze nasıl dahil edeceğini gösteriyor.   

Paranın Psikolojisi – Morgan Housel

Ödüllü yazar Morgan Housel, Paranın Psikolojisi kitabında çoğu insanın para yönetimi, yatırım ve kurumsal karar alma süreçlerinin matematiksel bir formülü olduğuna ve buna göre hareket edilmesi gerektiğine inandığını belirtiyor. Ne yazık ki gerçek dünya bundan çok daha farklı bir noktada konumlanıyor. İnsanlar finansla ilgili karar alırken yalnızca tablolara bakmıyor. Morgan Housel da bu durumu kitabına taşıyarak insanların paraya ilişkin düşünce biçimlerini ele alıyor. 19 adet kısa hikayeden oluşan bu kitap, parayı nasıl anlayabileceğine dair önemli derslere yer veriyor.

Yatırımın Dört Temel Taşı – William Bernstein

Dünyanın dört bir yanında hayranları olan William Berstein, en önemli bağımsız yatırımcılar arasında yer alıyor. Aslında bir hekim olan Berstein, Yatırımın Dört Temel Taşı kitabıyla Wall Street düşünce tarzını sorgulayarak, akıllıca ve uzun vadeli bir yaklaşımla yatırımcılara yol gösteriyor. Berstein yatırım teorisi, yatırım tarihi ve yatırım pratiğiyle bu kitapta yatırım portföyünün nasıl oluşturulabileceğini anlatıyor. 

Dansla İşe Gitmek – Warren Buffett

Başarılı yatırımları ve ekonomi hakkındaki kitaplarıyla tanınan Warren Buffett, ilk kez 1966 yılında dünyaca ünlü Fortune dergisine konu olmayı başarıyor. Warren Buffett’ın başarılı yatırımları sonucu 1983 yılında Fortune dergisi, Andrew Tobias isimli bir gazeteciyi, Buffett’ın hissedarlara yazdığı mektupları haber yapması için görevlendiriyor. Warren Buffett’ın mektup ve konuşmalarından alıntılar içeren Dansla İşe Gitmek kitabı Buffett’ın kariyerindeki 46 seneye ışık tutuyor.

Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları – Richard H. Thaler

Richard H.Thaler, “İster bir elektronik cihaz alalım, ister maç bileti satalım ya da ev kredisine başvuralım, hepimiz bazı ön yargılarla hareket ediyoruz ve ekonomistler tarafından varsayılan mantık standartlarına uymayan kararlar veriyoruz.” diyor.

Nobel ödüllü Thaler, Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları isimli kitabında hem ekonomiyi hem de dünyayı kavrayışımızı değiştirmeyi hedefliyor. Bilindiği üzere geleneksel ekonomi rasyonel aktörleri hesaba katarak teori üretiyor. Ancak Thaler, Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları kitabıyla bu rasyonel aktörlerin gerçek insanlara benzemediği düşüncesi üzerine yoğunlaşıyor. 

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları – Edwin Lefevre

Borsa ile ilgili kitaplar arayan yatırımcılar için biçilmiş kaftan olan Bir Borsa Spekülatörünün Anıları, yayınlandığı tarihten bu yana klasikleşmiş borsa kitapları arasında yer alıyor. Edwin Lefevre, Bir Borsa Spekülatörünün Anıları isimli kitabında döneminin en ünlü yatırımcıları arasında yer alan Jesse Livermore’un piyasalarda şekillenen yaşamını gözler önüne seriyor.

Sıradan Hisseler Sıra Dışı Kararlar – Philip A. Fisher

Röportajlara nadiren katılan ve çok az müşteri kabul eden Philip A. Fisher, en üst düzey yatırım profesyonellerinin ilham aldığı isimler arasında dikkat çekiyor. Borsa ile ilgili en iyi kitaplar arasında yer alan Sıradan Hisseler Sıra Dışı Kararlar, okuyucuya yatırım yaparken göz önünde bulundurulması gereken tüm detayları aktarıyor. 

Zengin Baba Yoksul Baba – Robert T. Kiyosaki

Robert T. Kiyosaki, Zengin Baba Yoksul Baba kitabıyla teknolojinin, robotların ve global bir ekonominin kuralları değiştirdiği bir dünyada zengin olmak için yüksek gelire sahip olma ilkesini çürütüyor. Kiyosaki, aktif yatırımlar edinmenin ve oluşturmanın önemiyle birlikte vergi avantajlarını da öğretiyor. 

Aldatıcı Rastlantısallık: Hayatta ve Piyasalarda Şansın Gizli Rolü – Nassim Nicholas Taleb

Menkul kıymetler borsasının işleyişine dair algıları değiştiren Nassim Nicholas Taleb, bilgilendirici ve eğlenceli üslubuyla çağdaş klasikler arasına girmeyi başarıyor. Taleb’in 28 dile çevrilen Aldatıcı Rastlantısallık: Hayatta ve Piyasalarda Şansın Gizli Rolü adlı kitabı okuyucuları Wall Street’in borsa işlem odalarına götürüyor.

Midas’la Yatırıma İlk Adım…

Ekonomi, yatırım ve borsa ile ilgili zamansız klasikleri okuyarak ve kendin için doğru platformları seçerek başarılı yatırımlara imza atabilirsin. Play Store ve App Store‘da yer alan Midas uygulaması sayesinde birkaç basit işlemle sen de birikimlerini değerli yatırımlara dönüştürebilirsin. Dakikalar içerisinde Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören şirketlere yatırım yapabilir ya da dünyanın en büyük şirketlerinin hisse senetlerini Midas yatırım aracı ile güvenle satın alabilirsin!

Ekonomi, Yatırım ve Borsa ile İlgili Kitap Önerileri

Benzer İçerikler