Blog

Borsada T+1 ve T+2 Nedir?

June 11, 2024
Borsada T+1 ve T+2 Nedir?
Makaleyi sesli dinle
Borsada T+1 ve T+2 Nedir?

Yatırım planların için araştırmalar yaparken borsada T1 ve T2 terimleriyle karşılaştın ve sanıyoruz ki şimdi de bu kavramları daha yakından tanımak istiyorsun. O halde tam da yerine geldin! Borsada T+1 ve T+2 terimlerine dair aradığın bilgiler ve çok daha fazlası bu yazıda!

Borsada işlem yapan her yatırımcı, alım-satım işlemlerinin arka planında nasıl bir sürecin işlediğini bilmek istiyor. T+1 ve T+2 terimleri ise ilgili süreci tanımlayan parametrelerden sadece ikisi. Tabii diğer parametreler şimdilik bir yana, pek çok kişi gibi sen de borsada T1 ve T2 nedir diye merak ediyor olmalısın. Kısaca açıklamak gerekirse borsada T1-T2 terimleri, alım satım işlemlerindeki takas ve ödeme süreçlerini ifade ediyor. Yani bu terimler, gerçekleştirilen yatırım işlemi üzerinden geçen gün sayısı ile ödeme zamanını belirtiyor. Daha fazla detay için okumaya devam…

Borsada T+1 Nedir? Ne Anlama Gelir?

T1, gerçekleştirilen işlem sonrası kullanılabilir nakit tutarın ya da bakiyenin çekilebileceği zamana karşılık geliyor. Herhangi bir hisse senedini “T” gününde satın aldığın zaman, söz konusu yatırım işleminin sonucu “T+1” gününde netleştirilmiş oluyor. Borsa dünyasında T1 ve T2 ile birlikte daha pek çok önemli terim mevcut! Daha fazlası hakkında bilgi edinmek istersen Borsada ATH Ne Demek? başlıklı içeriğimizle başlayabilirsin.

Borsada T+2 Nedir? Ne Anlama Gelir?

T+2 de T+1 ile aynı şekilde borsada yapmış olduğun bir işlemin tamamlanma süresini ifade ediyor. Daha açık bir tabirle, bu ibarenin işlem gününden sonraki iki iş gününü belirttiğini söyleyebiliriz. Örneğin; pazartesi günü gerçekleştirdiğin bir işlem için T2 verildiyse işlem çarşamba günü tamamlanmış oluyor. Bu süre zarfında sattığın hisse senedinden elde ettiğin bakiyeyi ancak iki gün sonra hesabında görebilirsin. Özetle, ancak T+2 günü geldiğinde bu bakiye tamamen serbest hale geliyor ve çekilebiliyor.  

Hisse Alırken T+1 ve T+2’ye Bakmak Neden Önemlidir?

Hisse alım işlemlerinde borsada T1 T2 sürelerine dikkat ederek kazancını ihtiyaçlarına göre daha etkili bir şekilde yönetebilmen mümkün. Çünkü ilgili terimler, alım ya da satım işlemlerinden elde edilen paranın ne zaman kullanılabilir hale geleceğini belirliyor. Yani T1 ve T2 ibareleri, nakit akışının en sağlıklı şekilde yönetilmesi ve yeni yatırım fırsatlarının değerlendirilebilmesi için önem arz ediyor. Görülen o ki yatırım dünyasıyla sen de epey bir ilgilisin. O halde Fon Nedir? Nereden Alınır? başlıklı yazımız da ilgini çekebilir!

T+1 Bakiye Ne Zaman Hesaba Geçer?

T+1 bakiye, gerçekleştirilen yatırım işleminden sonraki ilk iş günü hesaba geçmiş oluyor. Daha anlaşılır olması adına küçük bir örnek verelim: Bir hisse senedini çarşamba günü sattığında, ilgili satıştan kazanacağın meblağ perşembe günü hesaba yansıyor. Ancak şu da var ki hesaba yansıyan bakiyeyi T+2 gününe kadar nakit olarak çekmek mümkün olmuyor.

T+2 Bakiye Ne Zaman Hesaba Geçer?

Borsada yapılan işlemin üzerinden iki iş günü geçmesi halinde T+2 bakiye hesaba geçiyor. Yani, çarşamba günü satacağın bir hisse senedinden elde edeceğin tutarı T2 verilmesi halinde cuma günü hesabında görebilirsin. Cuma günü, yani T+2 vakti geldiğinde söz konusu bakiyeyi nakit olarak çekebilir ve dilediğin gibi kullanabilirsin.

T+1 ve T+2 Bakiyeleri ile Hisse Alınır mı?

T+1 gününde ilgili işlemden gelen bakiye hesaba aktarılıyor ve bu T+1 bakiyesi ile yeni hisse alımları gerçekleştirmek mümkün oluyor. T+2 gününde ise bakiye hem hisse alımı için değerlendirilebiliyor hem de nakit olarak çekilebiliyor. T+2 gününden itibaren hesaptaki bakiye tamamen serbest hale geliyor ve tüm nakit ihtiyaçları rahatlıkla karşılanabiliyor. Eğer hisse senedi alım işlemleri hakkında detayları merak ediyorsan Hisse Senedi Fonu Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı içeriğimiz sana yardımcı olabilir.

T+1 ve T+2’de Eksi Bakiye Ne Anlama Gelir?

Borsada T1 T2 eksi bakiye, artık senin de kolaylıkla tahmin edebileceğin üzere hesapta yeterli miktarda nakit ya da hisse senedi olmamasını ifade ediyor. Söz konusu durum, nakit akışını en iyi şekilde yönetmeyi zorunlu kılıyor. Çünkü eksi bakiye ek maliyetlerle karşılaşma durumlarına neden olabiliyor. Daha büyük işlemler yaptığın süreçte bakiyeni göz önünde bulundurmalı ve yatırımlarını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeye dikkat etmelisin. Hesabındaki mevcut bakiye ya da hisse senedi tutarlarını izleyip uygun aksiyonlar alarak eksi bakiye riskini azaltabilirsin. 

Özetle, sağlıklı ve etkin bir yatırım deneyimi için borsada T1 T2 sürelerini dikkate almak gerekiyor. Borsadaki önemli terimlere hakim olmak ve sağlıklı yatırım kararları almak için Midas uygulamasını App Store ya da Play Store üzerinden cep telefonuna yükleyebilir, borsa gündemini her an her yerde takip edebilirsin.

Borsada T+1 ve T+2 Nedir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler