Blog

Borsada ATH Ne Demek?

April 19, 2024
Borsada ATH Ne Demek?
Makaleyi sesli dinle
Borsada ATH Ne Demek?

Yatırımlarını yönetebilmek için yatırım araçlarının yükseliş ve alçalış grafiklerini bilmen, yani özetle piyasayı iyi analiz etmen gerekiyor. ATH nedir sorusuyla başlayacağın yatırım yolculuğunda, konunun gerçek bir uzmanı olmak için ihtiyaç duyduğun tüm temel bilgiler burada!

Borsa dünyasında ATH, bir yatırımcının portföyünü en doğru biçimde yönetebilmesi ve piyasa potansiyellerini okuyabilmesi için sahip olması gereken bilgilerden birisi. ATH verisini takip etmen, doğru yatırım kararları alabilmen için oldukça öneme sahip. Çünkü ATH ile yatırım yapacağın varlığın maksimum potansiyelini görebilir, oluşturacağın yatırım stratejilerini bu bilgiye göre şekillendirebilirsin. Dahası mı? Hadi, okumaya devam et!

ATH Ne Demek? Açılımı Nedir?

İngilizce “All Time High” tanımının kısaltması olan ATH, Türkçe’ye “tüm zamanların en yükseği” olarak çevriliyor. Yani ATH, coin ve hisse senedi gibi finansal varlıklarda piyasa değerinin tüm zamanlardaki en yüksek seviyesi anlamına geliyor. Bu doğrultuda ATH değerine göz atarak, yatırım yapacağın varlığın piyasalarda şimdiye dek ulaştığı en yüksek değeri öğrenebilir ve böylelikle kendin için en kârlı yatırım stratejisini oluşturabilirsin. 

Borsada ATH Nedir? Neyi İfade Eder?

Borsada ATH, tıpkı kripto para piyasasında olduğu gibi endeks ve hisse senedi gibi yatırım araçlarının tarihindeki en yüksek değer seviyesine ulaşması anlamına geliyor. Örneğin; borsada işlem gören bir hisse senedi, tüm zamanların en yüksek piyasa değerine ulaştığında buna ATH, yani “All time High” deniyor.  

Başka bir anlatımla borsada ATH, işlem yapmaya açık olan bir varlığın o ana dek gördüğü en yüksek değeri ifade ediyor. Piyasada ATH’ye ulaşmış bir yatırım varlığı, tarihindeki tavan değeri görmüş oluyor. ATH, yatırımcılar için varlıkların yatırım potansiyelini okuyabilme, alım-satım stratejilerini oluşturma gibi kritik başlıklarda bilgi sahibi olmalarını sağlıyor.  

ATH Neye Göre Belirlenir? Etkilendiği Faktörler Nelerdir?

ATH’yi etkileyen faktörlere bakarsak şu temel başlıkları sayabiliriz: 

  • Varlığın piyasada bulunan miktarı
  • (Kripto para özelinde) varlığın teknik özellikleri
  • Kullanım amaçları
  • Yatırımcı eğilimi
  • Diğer ekonomik faktörler

Gördüğün üzere ATH’yi belirleyen pek çok faktör bulunuyor. Özet olarak ise ATH, bir yatırım aracına gösterilen maksimum arza, piyasa koşullarına ve etki alanına giren diğer ekonomik faktörlere göre belirleniyor. Belli bir kripto para ya da hisse senedi veya benzer bir yatırım aracında tüm koşulların zirveyi görmesi sonucunda, söz konusu varlık piyasa değeri olarak maksimumuna; yani ATH’sine ulaşmış oluyor. 

ATH Olunca Ne Olur?

ATH gerçekleşince, yatırım portföyünü yöneten ve yatırım kararı alan yatırımcılar için piyasanın sağlıklı biçimde analiz edilebileceği bir veri ortaya çıkmış oluyor. Ayrıca ATH, yatırım dünyasına yeni girmiş kişilere de kılavuzluk ediyor. Yatırım portföyünü oluşturmaya yeni başlamış kişiler, ATH verilerini izleyerek yatırım araçlarındaki potansiyelleri takip edebiliyor. Çünkü ATH, piyasaya giriş kapısını belirleme konusunda sağlıklı bir referans noktası olarak gösteriliyor.

En Popüler Kripto Paralar ve ATH Karşılaştırması

Coin FiyatATH FiyatıATH’den Beri YüzdeATH Tarihi 
Bitcoin (BTC)$67.584,79$73.737,948.114 Mart 2024
Ethereum (ETH)$3.682,63$4.878,2624.310 Kasım 2021
Tether (USDT)$0,9978$1,3224.524 Temmuz 2018
BNB (BNB)$579,47$686,3115.110 Mayıs 2021
Solana (SOL)$170,93$259,9634.06 Kasım 2021
Lido Staked Ether (STETH)$3.671,54$4.829,5723.810 Kasım 2021
XRP (XRP)$0,6216$3,4081.77 Ocak 2018

ATL Nedir? ATH ile Nasıl Bir İlişkisi Vardır?

ATL, ATH’nin tam tersine bir finansal varlığın tarihindeki en düşük piyasa değerine deniyor. “All Time Low” tanımının kısaltması olan ATL, Türkçeye birebir çevrildiğinde “tüm zamanların en düşüğü” anlamına geliyor. Bu durumda ATL, bir kripto para biriminin, hisse senedinin, endeksin ya da benzeri bir yatırım aracının şu ana kadar kaydedilen en düşük değere ulaştığını ifade ediyor. 

ATH ve ATL arasındaki en temel ilişki, ikisinin de -zıt yönlerde olsa bile- bir uç değeri işaret ediyor olması. Bir finans varlığının piyasa değerini ölçmek için gördüğü en yüksek piyasa değerini ve en düşük piyasa değerini bilmek, yatırımcı vizyonu için önemli veriler sunuyor. Yatırım cazibesi açısından ATL ve ATH zamanlarındaki alım-satım motivasyonu benzer olabiliyor. Kimi yatırımcılar bir finansal varlığı en düşük seviyeden almayı uygun görürken, kimileri de en yüksek potansiyeline çıktığında alım işlemini gerçekleştirmeyi daha sağlıklı bulabiliyor. 

ATH ve ATL Değerleri Nasıl Yorumlanmalıdır?

ATH ve ATL değerleri tam zıt grafikleri gösteriyor olsa da yatırımcılara kılavuzluk etmeleri bakımından benzer bir yorumlama sağlıyor. İki veri de finansal varlığın potansiyel piyasa değerini en sağlıklı biçimde anlatan veriler olarak dikkat çekiyor. Bir varlığın ATH ve ATL’sine bakmak, o yatırım aracının gerçek potansiyelinin ortalamasını almak için en doğru yöntemi oluşturuyor. 

En yüksek piyasa değerini işaret eden ATH, bazı yatırımcılarda yüksek potansiyeli değerlendirmek için satın almak ya da satış yapmak şeklinde yorumlanabiliyor. En düşük piyasa değerini gösteren ATL de ilgili varlığın artık daha fazla düşüş gösteremeyeceği ve mecburi yükselme grafiğine geçeceği düşünülerek yatırımcıları alım yapma kararına çekebiliyor. Tabii yine en düşük piyasa değerine ulaştığı için eldeki finansal varlığı satmanın doğru zamanı olduğunu düşünen yatırımcılar da oluyor. 

ATH ve ATL hakkında ihtiyaç duyduğun tüm bilgileri edindin. Yatırım vizyonunu geliştirmeye devam etmek için Midas’ın zengin içeriklerinden daha fazla yararlanmaya ne dersin? Şimdi Play Store ve App Store uygulamaları üzerinden Midas’ı indirerek finans, ekonomi, yatırım ve borsa dünyasına dair en güncel bilgilere kolayca ulaşmanın keyfini yaşayabilirsin!

Borsada ATH Ne Demek?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler