Blog

Amerika’nın En Büyük Şirketleri

November 28, 2023
Amerika’nın En Büyük Şirketleri
Makaleyi sesli dinle
Amerika'nın En Büyük Şirketleri

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dünya ekonomisinin önde gelen güçlerinden biri. Tabii iktisadi anlamda bu kadar güçlü bir devlet olmasında, birçok devasa şirkete ev sahipliği yapmasının payı oldukça büyük. Küresel anlamda kitlelerce bilinen ve piyasa değeriyle tüm dikkatleri üzerine çeken pek çok şirket Amerika’nın büyüsüne ortak oluyor. Peki, Amerika’nın en büyük şirketleri acaba hangileri?

Amerika’nın en büyük şirketleri denince aklına hemen bir ya da iki tane şirket geldi bile değil mi? Zihninde yer edinen o şirketler eminiz ki hazırladığımız listede mutlaka bulunuyor. Peki ya diğerleri? Sunduğu ürün ve hizmetlerle ülkesinin ekonomisine büyük katkı sağlayan ABD’nin en değerli şirketleri, prestijli ürünleri ve ayrıcalıklı hizmetleriyle aynı zamanda tüketim alışkanlıklarımıza da yön veriyor. Bu aşamada hayatımıza dahil olan bu şirketleri büyütenlerin de zaten sadık müşteriler veya potansiyel birer kullanıcı olan bizler olduğunu söyleyebiliriz. İyice meraklanmış olmalısın. O halde hemen konuya girelim ve Amerika’nın en büyük şirketlerin yakından tanıyalım!

Amerika’nın En Büyük Şirketleri Hangileridir?

Amerika’da doğup büyüyen ve sunduğu ürün ve hizmetlerle ABD’nin sınırlarını aşarak ünü tüm dünyaya yayılan pek çok şirket bulunuyor. Amerika’nın en büyük şirketleri arasından hem marka hem de piyasa değeriyle öne çıkanlar şu şekilde: 

Apple2,915 trilyon dolar
Microsoft2,751 trilyon dolar
Alphabet (Google)1,682 trilyon dolar
Amazon1,506 trilyon dolar
Facebook (Meta)864,26 milyar dolar
Berkshire Hathaway770,75 milyar dolar
Tesla754,70 milyar dolar
Starbucks120,65 milyar dolar
Amerika’nın En Büyük Şirketleri ve Piyasa Değerleri*

* Kasım 2023 rakamları

Apple

Amerika'nın En Büyük Şirketleri

Apple, dünya genelinde ikonik ürünleri ve teknolojik yenilikleriyle tanınan dev bir teknoloji şirketi olarak listenin başında yer alıyor. iPhone, iPad, Macbook ve Apple Watch gibi ürünleriyle elektronik sektöründe lider konumda bulunan şirket, aynı zamanda Apple TV+, Apple Arcade ve Apple Music gibi dijital akış hizmetleriyle de teknolojinin farklı alanlarında iz sürüyor. Uluslararası arenada teknoloji devi olan Apple, yarattığı vizyonla büyük kitlelere hitap etmeye devam ediyor.

1976 yılında Steve Jobs tarafından kurulan Apple, 47 yıllık serüveninde oluşturduğu marka değeriyle yalnızca Amerika’nın büyük şirketleri listesinde değil, dünyanın en değerli şirketleri listesinde de güçlü bir yere sahip. 2023 Kasım itibarıyla Apple şirketinin piyasa değeri ise 2,915 trilyon dolar olarak kaydediliyor. Apple, AAPL hisse koduyla Amerikan borsalarında işlem görüyor.

Microsoft

Amerika'nın En Büyük Şirketleri

Microsoft yazılım, bilgisayarlar ve bulut hizmetleri alanlarında dünya çapında lider olan ABD merkezli çok uluslu bir teknoloji şirketi. Windows işletim sistemleri, Office uygulamaları ve Azure bulut platformu Microsoft’un önemli ürünleri arasında yer alıyor. Microsoft, bu sayede Amerika’nın en büyük şirketleri listesinde de ilk sıralarda bulunuyor. Microsoft’un Kasım 2023 tarihli piyasa değerinin 2.751 trilyon dolar olduğu biliniyor. 1975 yılında Bill Gates ve Paul Gardner Allen tarafından kurulan Microsoft, Amerikan borsalarında MSFT hisse koduyla işlem görüyor.

Alphabet (Google)

Amerika'nın En Büyük Şirketleri

Google, dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru olarak Amerika’nın en büyük şirketleri listesinde yer alıyor. Arama motoru hizmetinin yanı sıra Google online reklamcılık, mobil teknoloji ve yapay zeka gibi alanlarda da etkin rol oynuyor. ABD’nin teknoloji devlerinden olan Google, günümüzde güncel ve geniş çaplı çevrim içi bilgi paylaşımı yapan şirketlerin başında geliyor.

1998 yılında kurulan ve 2015 yılında Alphabet çatısı altında yeniden yapılandırılan Google’ın bu sayede bir arama motoru olmanın çok daha ötesine ulaştığını söyleyebiliriz. Öyle ki “Google’lamak” terimini hayatımıza katan ve akıllı telefonlarımız dahil tüm teknolojik cihazlarımızda kullanılan Google, sunduğu hizmetlerle kendi sektöründe liderliğini koruyor. Halka arz olan Amerikalı şirketler arasında yer alan ve Amerikan borsalarında GOOGL hisse koduyla işlem gören Google’ın piyasa değeri ise Kasım 2023 itibarıyla 1,682 trilyon dolar.

Amazon

Amerika'nın En Büyük Şirketleri

E-ticaret alanında öncü şirketlerinden biri olan Amazon, günümüzde sadece çevrim içi alışverişte değil, aynı zamanda yayın ve eğlence gibi farklı sektörlerde de etkin olan dev bir şirket. Amerika’nın sınırları aşan önemli şirketlerden biri olan Amazon, 200 milyonun üzerindeki kullanıcısıyla sektöründe dikkatleri üzerine çekiyor.

Şirket, kullanıcılarına keyifli bir alışveriş deneyimi yaşatmanın yanı sıra Amazon Prime ile özel film ve dizi içerikleriyle de geniş bir alanda hizmet veriyor. Şirketin bünyesinde bulundurduğu Amazon Web Services (AWS) bulut altyapısı ise teknoloji dünyasında şirketi bambaşka bir konuma taşıyor. 1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulan Amazon’un 2023 Kasım ayı itibarıyla güncel piyasa değeri 1,506 trilyon dolar. Halka açık bir şirket olan Amazon, Amerikan borsalarında AMZN hisse koduyla işlem görüyor.

Facebook (Meta)

Amerika'nın En Büyük Şirketleri

Sosyal medya platformları ailesinin en büyük üyesi olan Facebook, Amerika’nın ve dünyanın en büyük medya şirketi olarak kabul ediliyor. Instagram, WhatsApp ve Oculus gibi popüler markaların da sahibi olan şirket, günümüzde aktif olarak kullandığımız platformları çatısı altında bir araya getiriyor. Bu sayede piyasa hacmine hacim katan Facebook, dünya genelinde milyarlarca kullanıcısıyla sosyal medya sektöründe varlığını lider konumda sürdürüyor.

2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından Kaliforniya’da kurulan ve 2021 yılında ismini Meta olarak değiştiren şirket, Metaverse olarak adlandırılan dijital bir evrenin inşası noktasında da büyük adımlar atıyor. Meta’nın 2023 Kasım ayı güncel piyasa değeri ise 864,26 milyar dolar olarak kaydediliyor. Amerikan borsalarında META hisse koduyla işlem gören şirket, büyük yatırımcıların ilgi odağında yer alıyor.

Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway

Faaliyetlerine tekstil sektöründe başlayan ve günümüzde Amerika’nın en büyük sigorta şirketi ünvanına sahip olan Berkshire Hathaway, asırlık geçmişiyle birlikte benzersiz bir dönüşüm öyküsüne sahip. Ana işi ve sermaye kaynağı sigortacılık olan şirket, bunun yanı sıra sigortacılıktan elde ettiği geliri geniş bir iştirak portföyüne, hisse senedi pozisyonlarına ve diğer menkul kıymetlere yatırarak değer artışı sağlıyor. 1839 yılında Oliver Chace tarafından kurulan Berkshire Hathaway’ın 2023 yılı Kasım ayı itibarıyla piyasa değeri 770,75 milyar dolar. Bunun yanı sıra şirket, Amerikan borsalarında BRKb hisse koduyla işlem görüyor.

Tesla

Amerika'nın En Büyük Şirketleri

Tesla elektrikli araçları, enerji depolama sistemleri ve güneş enerjisi ürünleriyle Amerika’nın en büyük şirketlerinden biri. Yenilikçi çalışmalarıyla bilinen Teksas merkezli bir Amerikan otomotiv ve enerji şirketi olan Tesla, elektrikli otomobil alanında sektöre yön veren şirketlerin başında geliyor.

Elon Musk tarafından kurulan şirket, sürdürülebilir enerji ve otomotiv teknolojilerinde liderliğini devam ettirirken aynı zamanda kısa sürede değer kazanan şirketler arasında da yer alıyor. Öyle ki 2003 yılında kurulan ve 20 yıl içerisinde sektöründeki tüm köklü şirketleri gerisinde bırakmayı başaran Tesla, dünya çapında en çok tercih edilen elektrikli otomobil üreticisi olma ünvanını taşıyor. 2023 yılı Kasım ayı güncel piyasa değeri 754,70 milyar dolar olan Tesla, Amerikan borsalarında TSLA hisse koduyla işlem görüyor.

Starbucks

Amerika'nın En Büyük Şirketleri

Amerika’da kurulan ve şimdilerde dünyanın en bilinen kahve zincirlerinden biri olan Starbucks, ülkemizde de popülaritesini her geçen yıl artırıyor. Türkiye’de ilk şubesini 2003 yılında İstanbul’un Bağdat Caddesi’ne açan Starbucks, dünyanın pek çok farklı noktasında sayısız şubeye sahip olmasıyla Amerika’nın en büyük şirketlerinden biri olarak anılıyor.

1971 yılında Washington’da Gordon Bowker, Jerry Baldwin ve Zev Siegl tarafından kurulan Starbucks’ın 2023 Kasım ayı verilerine göre 120,65 milyar dolar piyasa değerine sahip olduğu biliniyor. Halka açık olan şirket, Amerikan borsalarında SBUX hisse koduyla işlem görüyor.

Amerika’nın en büyük şirketlerinin hisselerine ortak olmak ve birikimlerini dünyaca ünlü ABD şirketleriyle değerlendirmek için hemen şimdi App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını indir! Amerikan borsalarındaki dünya devlerine güvenli bir şekilde yatırım yapmanın keyfini çıkarmak için daha fazla vakit kaybetme!

Amerika'nın En Büyük Şirketleri

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler