Blog

Borsalar Ne Zaman Açılıyor ve Kapanıyor? Borsa Açılış Saatleri

January 10, 2024
Makaleyi sesli dinle

Midas yatırım hesabın ile hem Amerikan borsalarında hemde Borsa İstanbul’da yatırım yapabildiğin için farklı borsaların açılış ve kapanış saatlerini bilmek çok önemlidir. 

Güne Borsa İstanbul’la başladıktan sonra BIST’in kapanışıyla beraber Amerikan borsaları açılır ve yatırımlarına orada devam edebilirsin.

Bizde öncelikle borsamızın açılış ve kapanış saatlerine bir göz atalım.

Borsalar İstanbul Saat Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

Yatırımcıların nitelikli piyasa araçlarıyla alım-satım yapmasını sağlayan Borsa İstanbul (BIST), hafta içi her gün belirli saatler aralığında faaliyetlerini sürdürür. Bu sermaye piyasası kurumunda işlem yapmak isteyen yatırımcılar için borsanın saat kaçta açıldığı ve kapandığı da oldukça önem arz eder. BIST çalışma saatlerini açılış, kapanış ve sürekli seans olmak üzere üç ayrı zaman dilimine ayırmak mümkündür. Borsada emir saatlerini de içeren açılış seansı, 09.40’ta başlar. Bu seansı takip eden aşamalar ise şöyledir:  

  • 09.40 – 09.55: Açılış Seansında Tek Fiyatla Emir Toplama
  • 09.55 – 10.00: Fiyat Belirleme ve İşlem
  • 10.00 – 13.00: Sürekli İşlem
  • 13.00 – 13.55: Tek Fiyat Seansı (Gün Ortası)
  • 13.55 – 14.00: Eşleştirme/Fiyat Belirleme
  • 14.00 – 18.00: Sürekli İşlem

Borsa, 10.00 ila 18.00 saatleri arasında sürekli işlem yöntemiyle seansa devam eder. Kapanış ziliyle birlikte bu seans sona erdiğinde 18.01’e kadar tek fiyatIı marj yayınlanır. 

Ardından 18.05’e kadar yeni emirler toplanır ve daha önce iletilmiş olanlar isteğe bağlı olarak değiştirilir ya da iptal edilir. 18.08 ila 18.10 arasında da kapanış fiyatından son işlemler gerçekleştirilir. Farklı ülkelerde de bahsi geçen borsa seans saatlerine rastlamak mümkündür.

Dünya Borsaları Açılış ve Kapanış Saatleri Nelerdir?

Yurt dışındaki hisselere yatırım yapmayı düşünenler için dünya borsalarının hangi saatlerde açılıp kapandığı da merak konusudur. Dünya borsaları açılış saatleri, tıpkı BIST’de olduğu gibi günün erken vakitlerine karşılık gelir. Borsa kapanışı da benzer şekilde akşam saatlerinde yapılır. Bu noktada ülkelerin borsa açılış kapanış saatlerinin resmî tatil günleri ve kullanılan zaman dilimi gibi etkenlere göre değişiklik gösterdiğini belirtmekte fayda vardır. 

Uluslararası piyasalarda yatırım yapmak isteyenler, ilgili ülkenin borsa saatlerini Türkiye’de kullanılan zaman dilimine göre hesaplayabilir. Örneğin Norveç, Almanya, Hollanda, Fransa ve Portekiz gibi Avrupa ülkeleri Türkiye saatiyle 09.00’da faaliyetlerine başlar. Dünyanın en büyük hacimli borsaları olarak bilinen Amerika ve Asya borsalarında açılış ve kapanış saatleri ise daha farklıdır. Bu kıtaların piyasasında yatırım yapmadan önce borsa işlem saatlerini öğrenmeniz yararınıza olur. 

ABD Borsaları İşlem Saatleri

ABD, Nasdaq ve New York (NYSE) olmak üzere dünyanın en çok işlem gören ilk iki borsasına sahiptir. Yatırımcılara geniş bir sektör ve hisse senedi çeşitliliği sunan ABD borsaları, hafta içi her gün faaliyetlerine devam eder. ABD borsaları açılış saati, Türkiye’nin yerel saatine göre 16.30’dur. Bu borsaların kapanışı ise 23.00’da gerçekleşir. Yatırımcılar, bahsi geçen zaman aralığında alım-satım işlemleri yapabilir. Amerika Kıtası’nda yer alan bir diğer ülke olan Kanada’nın borsa açılış-kapanış saatleri ise sırasıyla 17.30 ve 00.00’dır. 

Asya Piyasaları Ne Zaman Açılıyor?

Yatırımlarını yurt dışındaki ülkelerin borsalarında yapmak isteyenlerin rağbet gösterdiği yerlerden biri de Asya’dır. Söz konusu kıtada yer alan Çin, Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerin yüksek hacme sahip borsalarında hafta içi her gün hareketli bir piyasa ortamı görülür. Asya’nın en büyük hacimli borsasına sahip olan Japonya’da işlemler, Türkiye saatiyle 05.00 ila 11.00 arasında gerçekleşir. Kıtanın Şanghay’dan sonra üçüncü büyük piyasa değerine sahip olan borsası Hong Kong’ta da aynı saat aralığında işlem yapılır. Güney Kore’deki borsa işlem saatleri ise 03.30 ila 09.30 aralığıdır. 

Çin Borsası Açılış ve Kapanış Saatleri

Çin; piyasa değeri bakımından Asya’da ikinci, dünyada ise beşinci sırada yer alan Şanghay Menkul Kıymetler Borsası ile çok sayıda yatırımcının tercihi olur. Çin’deki borsa işlem saatleri, ilgili kıtada yer alan diğer ülkelerden farklıdır. Bu borsanın Türkiye saatiyle açılışı 05.30 kapanışı ise 12.00’dır. 

Borsalar Ne Zaman Açılıyor ve Kapanıyor? Borsa Açılış Saatleri
Benzer İçerikler