Borsa Haberleri

ZOREN: Zorlu Yenilenebilir Enerji’nin Halka Arzı İçin Başvuru Yapacağız

ZOREN: Zorlu Yenilenebilir Enerji’nin Halka Arzı İçin Başvuru Yapacağız
Google News Icon Takip Et

Zorlu Enerji (ZOREN) CEO’su Sinan Ak, Zorlu Yenilenebilir Enerji’ni halka arzı için 10-15 gün içinde Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuru yapacaklarını açıkladı.

Şirketin varlık satışları hakkında bilgi veren Ak, önceliklerinin rasyolarını düzeltmek olduğunu ifade ederek “Son varlık satışıyla birlikte borç yükü 1 milyar dolar civarına yaklaşacak. Halka arz yaparsak bunun da altına gerileyecek. ” dedi.

Zorlu Enerji, %100 iştiraki olan Zorlu Dağıtım’ın sermayesini temsil eden, her biri 1 TL nominal değerde 895 milyon 150 bin adet payın tamamını Palmet Enerji’ye satacağını açıklamıştı. 

“Karbon Emisyonu Yüksek Varlıkları Elimizden Çıkarmak İstiyoruz”

Ak, yenilenebilir enerji ve şarj istasyonları alanında faaliyet gösterdiklerini ve bu alanda ciddi fırsatlar olduğunu değerlendirerek şöyle dedi:

“Özellikle elektrikli araçlarla ilgili ülkenin de almış olduğu kararlar bizi bu tarafa yönlendiriyor. Biz net sıfır hedefimizi 2030 olarak koyduk. Avrupa’ya beyaz eşya, elektronik, tekstil alanında çok fazla ihracatımız var. Bunları sıfır emisyon üretmek için 2030’a hedef koyduk. Daha çok yenilenebilir enerjiye yatırım yapmak ve elimizde karbon emisyonu yüksek varlıkları elimizden çıkarmak istiyoruz”

“15 Gün İçinde SPK’ya Başvuracağız”

Zorlu Yenilenebilir Enerji’ni halka arzı için 10-15 gün içinde Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuru yapacaklarını açıklayan Ak “Bundan sonraki yatırımlarımızda stratejimiz proje bazlı ortaklık kurmak. Böylece hem bilanço yükümüzü hafifleteceğiz hem de rasyolarımızı istediğimiz seviyeye getirme şansı bulacağız.” dedi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar:  Bloomberg HT