Borsa Haberleri

ZOREN, Zorlu Enerji Dağıtım’ın Satışının Tamamlandığını Açıkladı

ZOREN, Zorlu Enerji Dağıtım’ın Satışının Tamamlandığını Açıkladı
Google News Icon Takip Et

Zorlu Enerji (ZOREN), Zorlu Enerji Dağıtım’da bulunan paylarının tamamını Palmet Enerji 100% bağlı ortaklığı Gaztrak Enerji’ye sattı.

Yapılan açıklamaya göre satış işlemi 200 milyon dolar (6,3 milyar TL) bedel karşılığında gerçekleştirildi. Satış işleminin 12 Mart tarihinde tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada, satış bedelinin toplam 2,8 milyar TL tutarındaki finansal ve ticari yükümlülüklerin düşülmesi ve kalan 3,5 milyar TL’nin nakden ve peşinen alıcı tarafından ödenmesi ile gerçekleştirildiği ifade edildi.

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak , sadece yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapma hedefleri kapsamında, gaz dağıtım alanındaki faaliyetlerini, yenilenebilir enerji alanındaki faaliyetlerine odaklanmak üzere devretmeye karar verdiklerini belirterek, satın almaya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Önümüzdeki dönemde de jeotermal, rüzgâr, güneş gibi alanlara yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Bu vizyonla doğalgaz dağıtım şirketlerimiz için imzaladığımız hisse alım anlaşmasının ardından pay devir işlemlerimizi tamamladık”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Bloomberg HT