Borsa Yorumları

Zayıf Dolar Karşısında Altın Yükseliyor

December 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Zayıf Dolar Karşısında Altın Yükseliyor

Altın fiyatları, doların gerilemesiyle yükseldi. Bir yandan yatırımcılar bu haftanın ilerleyen günlerinde Fed’in faiz oranı gidişatı hakkında daha fazla ipucu sunabilecek önemli ABD istihdam verilerini dört gözle bekliyor.

Spot altın TSİ 14.30’da 2.032 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,12% artışla 2.0350 dolara yükseldi.

Bu artışa paralel, gram altının satış fiyatı da bugün 0,15% artışla 1.952 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı ise 1.947 lira oldu. 

Zayıf Dolar Karşısında Altın Yükseliyor

Bu hafta ABD’de açık iş pozisyonlarının ekim ayında son iki buçuk yılın en düşük seviyesine gerilemesi ve özel sektör bordrolarının geçen ay beklenenden daha az artması, ABD işgücü piyasasının yavaş yavaş soğumaya başladığını gösterdi.

Yarın açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi, Fed’in 12-13 Aralık’taki politika toplantısında açıklayacağı faiz oranı öncesinde yatırımcıların radarında.

ABC Refinery’den Nicholas Frappell, “Beklenti genel olarak daha düşük bir tarım dışı istihdam rakamı yönünde olacak, bu nedenle beklentiler dahilinde veya daha yüksek bir rakam gelirse, altında bir miktar satış beklenebilir.” dedi. 

Öte yandan Fed yetkililerinden gelen son güvercin yorumlar ve beklenenden daha zayıf ekonomik veriler, ABD faiz oranlarının zirveye ulaştığı ve merkez bankasının gelecek yılın başlarında faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceği beklentilerini artırdı.

ANZ analistleri bir notta, “Soğuyan enflasyon 2024 yılının ilk yarısında reel faizlerin yükselme riskini artırırken, yılın ilerleyen dönemlerindeki faiz indirimleri altın yatırım talebi için destekleyici olacaktır. Güçlü merkez bankası alımlarına stratejik yatırım talebi de ekleneceği için altının gelecek yıl 2.000 doların üzerinde işlem görmesini bekliyoruz.yorumunu yaptı. 

Zayıf Dolar Karşısında Altın Yükseliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters