Ekonomi ve Finans Haberleri

Zayıf Dolar, Hisse Piyasalarına İyi Gelebilir

Temmuz 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Zayıf Dolar, Hisse Piyasalarına İyi Gelebilir

Analistler, dolardaki zayıf görünümün bu yıl şimdiye kadar halihazırda güçlü bir seyir gösteren borsa rallisini desteklemeye devam edeceğini düşünüyor. 

BMO Wealth Management analisti Yung-Yu Ma zayıf doların “birkaç farklı dinamiği harekete geçirmeye başladığını” belirtiyor. 

Peki neden? Zayıf bir dolar S&P 500 için bir nimet çünkü endeksteki şirketlerin büyük bir kısmı yurtdışına satış yapıyor. İhracatları, deniz aşırı rakiplerine karşı daha rekabetçi bir şekilde fiyatlandığı için bu şirketler de yurtdışında daha çok ürün satabiliyor. Ayrıca satılan mal hacmi aynı kalsa da döviz kuru nedeniyle kâr elde etmeye devam ediyorlar. 

Daha zayıf bir dolar genellikle uluslararası ayak izine sahip olma olasılığı daha yüksek olan büyük sermayeli hisseleri yükseltme eğiliminde olur. 

Ancak bu trendin önemli ölçüde destekleyeceği bir sektör, bu yıl üretici yapay zekâ çılgınlığından halihazırda destek alan Microsoft (MSFT), Meta Platforms (META) ve Apple (AAPL) gibi piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji şirketleri.

Bunu rakamlar da destekliyor. Uzmanlar, teknoloji sektörünün yurtdışında S&P 500’ün tamamından daha fazla satış yaptığını ve bu oranın yaklaşık 40% olduğunu söylüyor.

NB Private Wealth baş yatırım yetkilisi Shannon Saccocia, “Bu, yılın ikinci yarısında potansiyel olarak güçlü performanslarını korumaları için (piyasa değeri yüksek şirketleri) desteklemeye devam edecektir.” diyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti