Borsa Yorumları

Yükselişe Hazır Üç Hisse: TTWO, MU, WBD

January 3, 2023 • 7 dakika okuma süresi
Yükselişe Hazır Üç Hisse: TTWO, MU, WBD

Video oyunu üreticisi Take-Two Interactive Software (TTWO) şöhretini Grand Theft Auto oyununa borçlu. 

2022’de 43% değer kaybeden hisse, kendi grubunda en kötü performansı gösteren isim oldu. Stifel analisti Drew Crum hisseyi yeni yıl için ilk tercihlerden birisi olarak adlandırıyor ve GTA bu tercihin sebeplerinden sadece biri. Analistin gerekçelerini az sonra ele alacağız. Biraz aşağı inerek son dönemde büyük düşüş yaşayan diğer iki favori isme bakalım: Micron Technology (MU) ve Warner Bros. Discovery (WBD). 

2020’de bir dönem 100 dolar olan hisse fiyatı 200 doların üzerine çıkan Take-Two (TTWO), şimdi bu aldıklarının tamamını geri vermiş durumda. Ben bunu en çok yatırımcılara bağlıyorum. Pandemi dönemiydi ve insanlar tuhaf şeyler yaptı. Yeni Colorox ıslak mendil siparişlerini daha birkaç hafta önce iptal ettim. Kimileri video oyunu şirketlerinin hisselerinde, tartışmaya açık hacimlerde işlemler yaptı. 

Geçtiğimiz kasım ayında 2023 Mart mali dönemine ilişkin gelir beklentisini aşağıya çeken Take-Two 14% değer kaybetti. Şirket yönetimi, yüksek enflasyon sebebiyle mobil oyuncuların uygulama içi satın alımlardan uzak durduğunu belirtti. 

Take-Two, oyun konsolları ve PC’ler için ürettiği, 60 dolar ve üstünde fiyatlanmış büyük bütçeli oyunlarla tanınıyor. Ancak son üç yıl içinde, hızla yayılan ücretsiz oyunlardan aldığı payı artırmak amacıyla bir dizi satın alma faaliyetine girişti. Bunlar arasında en dikkat çekici olanı FarmVille 3 ve Words With Friends cep telefonu oyunlarının sahibi olan Zynga’nın 2022’de 12,7 milyar dolara alınması oldu. 

Bu anlaşmanın zamanlamasının kötü olup olmadığı, ekonomide bundan sonra neler olacağına bağlı. Şirket yönetimi üst düzey oyunlarına güveniyor gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl sadece üç adet yeni oyun çıkaran şirket 2023 ile 2025 arasında 24 adet “sürükleyici çekirdek” oyunu piyasaya sürmeyi planlıyor. 2023 mali yılında beş adet yeni oyun çıkarılacak ve diğer 19 adedi sonraki iki yıla kalacak. Take-Two’nun oyun geliştirici personel sayısı son üç yılda 3.447’den 6.042’ye çıkarıldı. Şirketin son bilançosu, kapitalize edilmiş geliştirme maliyetlerinin rekor bir rakama ulaştığını gösteriyor.

Diğer bir deyişle Take-Two, önümüzdeki yıllarda oyunlara olan talebin fazlasıyla artacağını tahmin ediyor. Stifel analistlerinden Crum’a göre bunun için bazı iyi sebepleri var. Son jenerasyon oyun konsollarının kullanıcı kitlesi kritik bir sayıya ulaştı ve bu kullanıcılar oyun satışlarının artmasına katkıda bulunacak. Activision Blizzard (ATVI)’ın Call of Duty:Modern Warfare II ve Sony Group (SONY)’un oyun bölümünün God of War: Ragnarok oyunlarının son satış rakamları, ekonomideki zayıflamaya rağmen talebin iyi seviyede olduğuna işaret ediyor. Bazı oyun üreticileri tanınmış oyunlarının fiyatlarını 70 dolara yükseltti. 

Take-Two bunun yanı sıra geçmişte çok satan BioShock ve Max Payne gibi oyunlarının devam serilerini çıkarmaya ve yeniden canlandırmaya hazırlanıyor. Geçen yıl piyasaya sürülen NBA ve WWE oyunlarından güçlü bir gelir elde edildi ve Madden haklarının Electronic Arts (EA)’dan devralınması için NFL ile yeni bir anlaşma yapılması söz konusu. Ayrıca Grand Theft Auto 6 da geliştirilme aşamasında. Oyunun piyasaya çıkacağı tarih henüz net olmamakla birlikte buna yönelik bir duyuru hissenin değer kazanmasına sebep olabilir. 

GTA’nın en son tam sürümü 2013’te piyasaya sürülmüştü. O yıl, şirketin satış rakamları ikiye katlanmış ve GTA’nın toplam satış rakamlarına katkısı 11%’den 69’a çıkmıştı. Take-Two’nun çok satan oyun listesi kabarık olsa da GTA’nın bu yılki katkısı dikkate değer şekilde 31% oldu. Bunun sebebi son GTA sürümünün, yüksek miktarda getiri sağlayacak şekilde çevrimiçi bir sürüme erişim sağlıyor olması. 

Bu durumun mimarı ise, Take-Two’yu son on yılda ve hatta bu son düşüşte bile 833%’ten fazla gelir sağlayacak şekilde yöneten CEO Strauss Zelnick. Şirketin serbest nakit akışı son mali yılda artan giderlerden dolayı bir miktar negatife dönmüş olsa da Wall Street beklentisi önümüzdeki üç yılda 1,7 milyar dolar yani piyasa değerinin 10%’u kadar bir serbest nakit akışı gerçekleşeceği gönünde. Bu serbest nakit miktarı, yeni GTA’nın çıkış tarihinin duyurulması beklentisiyle bir arada değerlendirildiğinde, hissenin dip yapmış olduğuna ikna olmamızı sağlayan spekülatif bir rakam olabilir.. 

Wall Street’in dip yaptığını düşündüğü ve alınmasını tavsiye ettiği iki isim daha var. 2022’de 46% değer kaybeden Micron Technology (MU) bunlardan biri. UBS’den Timothy Arcuri, bu hisseyi almak için doğru zaman olduğunu söylüyor. Yarı iletken endüstrisi şiddetli talep ve yetersiz arz durumundan, şişkin arz ve belirsiz talep durumuna kaydı. Bellek üreticisi Micron harcamaları ve üretimi kıstı. Dolayısıyla kapasitenin altında üretim yapmak marjlarda bir erimeye neden olacak. 

Micron, geçtiğimiz mali yılda 3 milyar dolardan fazla serbest nakit akışı sağladı. Yeni yılda bu rakamın 2 milyar dolardan fazla olması bekleniyor. Yatırımcılar, endüstrinin geçmişteki yükseliş ve düşüş döngülerinin ötesine geçip geçmediğini sorguluyor. 

Arcuri bütün bunların Covid ve kıtlık endişeleriyle ilgili olduğunu söylüyor. Analist geçtiğimiz günlerde bir bilgilendirme yazısında, “Bu endişe müşterileri ellerine geçirebilecekleri bileşenleri stoklamaya yöneltti ve yarı iletken sektöründe neredeyse en kısa teslim süresine sahip parça olan belleğin, stoklama için en çok tercih edilen ürün olduğunu artık biliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Arcuri, bellek stoklarının nispeten kısa zamanda eritilebileceğini belirtti. Serbest nakit akışının 2024 mali yılı için 4,2 milyar dolar olacağını, bir sonraki yılda ise 6,7 milyar dolara yükseleceğini tahmin ediyor. Eğer tahmininde haklı çıkarsa 2025 için beklediği rakam şirketin cari borsa fiyatının 12%’sine karşılık geliyor.

Yayıncılık dünyasına da bir bakalım. Abone sayılarındaki artışlar durdu ve şirketler içeriklere cömertçe para harcadı. Bu nedenle yatırımcılar tedirgin oldu. Bu durumun bir sonucu olarak Warner Bros. Discovery (WBD) 2022’de 60% değer kaybetti. Araştırmalar, abonelerin daha ucuz ve reklam destekli abonelik önerilerine doğru kaydığını gösteriyor. Benchmark analistlerinden Matthew Harrigan’a göre bu durum Warner için olumlu bir sinyal olabilir. 

Warner, HBO Max ve Discovery+ platformlarını, 2025 yılı itibarıyla 1 milyar dolar gelir sağlamasını beklediği bir servis şeklinde birleştirecek. Harrigan’a göre reklam destekli bir kuşak karmaşayı yatıştırabilir. Önemli süper kahraman serileri için yapılan harcamalar da dâhil olmak üzere masrafları kısan bir Warner görüyoruz. 

Bunun iyi tarafı; önümüzdeki dört yıl için kümülatif serbest nakit akışının, Warner’ın piyasa değerinden 3 milyar dolar yukarıyı gösterecek şekilde 26 milyar dolar olarak belirlenmesi. Kötü tarafı ise, Gal Gadot’u izleyebileceğimiz bir Wonder Woman 3 çekilmeyecek. Ancak gerçeğin kementi beni doğru söylemeye zorlasaydı, Warner için grubun en cazip hissesi nitelemesi yapardım.

Yükselişe Hazır Üç Hisse: TTWO, MU, WBD

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barrons