Borsa Yorumları

Yükseliş Potansiyelli Otomasyon Hissesi!

December 6, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Yükseliş Potansiyelli Otomasyon Hissesi!

Yatırımcı Bill Baruch, personel giderleri konusu, işverenlerin işgücü maliyetlerini azaltmaya daha çok yönelmesine neden olmaya devam ettiği için Rockwell Automotion’ı (ROK) desteklediğini belirtti. 

Rockwell (ROK) yıl başından bu yana yaklaşık 25% değer kaybetti. Bu da aynı dönemde %15’ten fazla düşüş yaşayan S&P 500’e kıyasla daha kötü performans gösterdiği anlamına geliyor. 

Ancak Blue Line Capital’ın kurucusu Baruch, personel ödemelerindeki artışın, bu ekonomik sıkışıklıkta maliyetlerini düşük tutmaya çalışan şirketler açısından otomasyonu bir çıkış yolu olarak ön plana çıkardığını söyledi ve Rockwell’in (ROK) bu durumdan kârlı çıkabileceğini belirtti. İşgücü, FED’in faiz artırımları üzerindeki etkisi net olarak ortaya konmamış bir ekonomi alanı olarak değerlendiriliyor. 

Cuma günü açıklanan kasım ayı verileri işsizlik oranında bir değişiklik olmadığını, tarım dışı ücretli istihdamın ise beklentileri aştığını gösterdi. 

Ortalama saat ücretleri de analist beklentilerini geride bırakarak geçen aya kıyasla 0,6% ve geçen yıla göre 5,1% yükseldi. Bu, daralmakta olan ekonominin tipik bir belirtisi olarak çalışma ücretlerinin düşmesini bekleyen merkez bankası açısından kötü bir haber. 

Bu arada FactSet verilerine göre, endüstriyel otomasyon şirketi dördüncü çeyrek itibarıyla hisse başına gelir ve kâr anlamında analist beklentilerini bir nebze de olsa aştı. 

Sebepleri Baruch’la aynı olmasa da bu hisse için olumlu düşünen başka isimler de var. Bernstein analisti Chad Dillard bir müşteri bilgilendirme yazısında, Enflasyonla Mücadele Yasası’nın yenilenebilir enerjiyi ve elektrikli araç üretimini desteklemek üzere sistem yatırımlarının artırılmasına odaklandığını, bunun da Rockwell’i yukarılara taşıyabileceğini belirtti.

Yükseliş Potansiyelli Otomasyon Hissesi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC