Borsa Yorumları

Yükseliş Potansiyelli Cazip Hisseler!

October 21, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Yükseliş Potansiyelli Cazip Hisseler!

Bu yıl gerçekleşen sert piyasa satışları, bazı hisselerin belirli ölçeklere göre fazlasıyla ucuzlamasına neden oldu.

Yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının oluşturduğu baskı nedeniyle “ayı” hakimiyetine giren piyasa ortamında, S&P 500 endeksi yılbaşından bu yana 22% değer kaybetti. Bu şartlar altında piyasanın bazı kesimlerinde satışların doyuma ulaşmış olabileceği ve bazı hisselerin yukarı yönlü seyretmeye başlama ihtimaliyle alım fırsatlarının doğabileceği beklentisi mevcut.

Fırsat hisseleri arayanlar için, S&P 500’de işlem gören ve aşağıdaki kriterlere uyan hisseler incelenebilir.

Bu hisseleri seçerken bazı kriterler belirlemeliyiz. 

  • Önümüzdeki 12 aylık döneme ilişkin tahmini kazanç rakamına göre beklenen Fiyat/Kazanç (F/K) oranının 10’dan düşük olması
  • Bu yıla ilişkin hisse başına kazanç büyüme beklentilerinin 10% veya yüksek olması
  • Hedef fiyatının 10% yükseliş potansiyeline işaret etmesi 

Ford (F), Covid-19 tedbirlerinin tamamen kaldırıldığı ve enflasyon nedeniyle harcamaların kısıldığı bu dönemde tüketicilerin otomobil gibi ürünleri satın almaktan kaçınması yüzünden zor dönemlerden geçen otomobil üreticilerinden biri. Yaklaşık üç yıl süren talep patlamasının sona ermesinin ardından sektörde arz fazlası oluşmaya başladığını vurgulayan UBS, geçen hafta şirketin notunu “NÖTR”den “SAT” notuna düşürdü.

Hisseler bu yıl 41,6% değer kaybetmesine karşın analist, FactSet verilerine göre mevcut seviyenin ortalamanın 26,5% üzerinde olduğunu belirtiyor. Hisse, halihazırda 6,5’lik beklenen Fiyat/Kazanç (F/K) oranıyla yukarı yönlü seyrederken, analist Ford’un kazancının bu yıl 24,5% artış kaydedeceğini öngörüyor.

Listemiz de Pfizer (PFE) da var. Hisse halihazırda 7,9’luk bir beklenen Fiyat/Kazanç (F/K) oranıyla yukarı yönlü seyrederken, analistler mevcut seviyeyi ortalamanın 27% üzerinde görüyor. Pfizer hisseleri 2022 yılında 26%’yı aşkın bir değer kaybı yaşamıştı.

Cantor Fitzgerald analistleri yakın zamanda hisse için “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu yineleyerek şu görüşleri paylaştı: “Modelimizin kapsamını, 2023 ve ilerisindeki Biohaven satışlarını da içerecek şekilde, 2028’den 2035’e genişletiyoruz. Bu gelişme, geride bıraktığımız on yıllık süreçte ana ilaçları için pazar hakimiyetini kaybeden Pfizer’in kârlılık potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Bu potansiyelin hâlâ yeterince dikkate alınmadığına inanıyoruz.

Rupert Murdoch’ın sahibi olduğu New Corporation ile birleşme olasılığını değerlendirmek üzere bir komisyon oluşturulduğu haberinin duyurulmasının ardından yatırımcıların dikkatini çeken Fox (FOXA) da listemizde yer alan isimlerden biri. Destekçiler tasarruf tedbirlerine dikkat çekerken, iki şirketin yaklaşık on yıl önce değer kazanmak amacıyla ayrılmış olmalarının ardından gelen bu adımın yatırımcılar açısından ne anlama geleceğini sorgulayanlar da mevcut.

Analistler, genel olarak hissenin ortalama 33,6% oranında artış gösterebileceğini düşünüyor.

Listede bulunan diğer isimler arasında, Qualcomm (QCOM), Eog Resources (EOF), Lennar (LEN), Signature Bank (SBNY) var.

Yükseliş Potansiyelli Cazip Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı