Borsa Yorumları

Yükseliş Potansiyeli Olan Savunma Hissesi

January 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yükseliş Potansiyeli Olan Savunma Hissesi

Morgan Stanley’ye göre 2022’de piyasalara kıyasla güçlü bir şekilde üstün performans gösteren savunma hisseleri, 2023’te de olumlu bir yıl geçirmeye hazır. 

Analist Kristine Liwag perşembe günkü bilgilendirme yazısında, “2023’teki düşüş kısmen, Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler’in ABD savunma bütçesindeki artışı tersine çevirebilecek şekilde itiraz etmeye hazırlandıklarına dair haberlerin algıları başka yöne çevirmesinden kaynaklandı. Ayrıca bu son satış dalgasına güçlü 2022’nin ardından gerçekleşen kâr realizasyonlarının da katkı yaptığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Yine de kurum, savunma hisselerini satın almak için doğru zaman olduğu görüşünde. 

Liwag, “Bize göre savunma bütçesinde yapılacak olası kesintiler halen net değil ve abartıldığını düşündüğümüz bütçe kesintisi endişeleri bugün dinmeye başlarsa algının tersine döndüğünü görebiliriz.” ifadelerini kullandı. 

Liwag ayrıca ılımlı toplam gelir artışı ve yatay/hafif aşağı yönlü marjlar öngören 2023 tahminlerinin fazlasıyla temkinli olduğu kanaatinde. Bu tahminler aralık ayında yasalaştırılan, 2023 savunma bütçesindeki yıllık yaklaşık 45 milyar dolarlık artışı yansıtmıyor. 

Analist bunun, beklentilerin yükselebileceği ve sektörde destekleyici rüzgarlar oluşturabileceği anlamına geldiğini belirtti. 

En İyi Savunma Hissesi

Morgan Stanley’nin sektördeki ilk tercihi, 2022’de sektör üstü performans göstermesinin ardından yılın başından bu yana yaklaşık 18% değer kaybeden küresel hava savunma şirketi Northrop Grumman (NOC). 

Liwag, hisse fiyatında son dönemde yaşanan geri çekilmenin “cazip bir alım fırsatı” verdiğini ifade etti. Kurum şirket hakkındaki “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu yineledi. Belirlenen 626 dolarlık fiyat hedefi hissenin çarşamba günkü kapanışa kıyasla yaklaşık 40% yükselebileceğine işaret ediyor.

Hisse emsallerine kıyasla daha pahalı olsa da (sektördeki diğer isimlere nazaran yaklaşık 15% daha yukarıdan işlem görüyor) Liwag, Morgan Stanley’nin “seçkin portföyünde çok az değişiklik öngördüğünü ve hisseyi savunma sektöründe pozisyon almak için dengeleyici bir unsur olarak düşündüğünü” belirtti. 

Analist ayrıca ABD savunma bütçesindeki değişimler ve olası ekonomik gerileme göz önünde bulundurulduğunda bunun mantıklı bir tercih olduğunu ifade etti. 

Liwag, “NOC’un ABD savunma bütçesinde uzay ve nükleer modernizasyon gibi hızla artan bazı bölümlerden faydalanmak üzere iyi yapılanmış olduğu görüşündeyiz. Ayrıca NOC’un portföyündeki belirgin devamlılığı görüyoruz. Olumsuz senaryonun gerçekleşmesi ve savunma bütçesinin kısılması halinde bile programlarını iyi fonlamaya devam edeceğini tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yükseliş Potansiyeli Olan Savunma Hissesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC