Borsa Yorumları

Yükseliş Fırsatı Sunan Ucuz İlaç Hisseleri!

October 20, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Yükseliş Fırsatı Sunan Ucuz İlaç Hisseleri!

Küresel tıbbi ilaç pazarının; 9,1%’lik yıllık bileşik büyüme oranıyla (YBBO), 2021 yılındaki 1,45 trilyon dolarlık hacimden 2022 yılında 1.587,05 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor. 

Kuzey Amerika 2021 yılı için ilaç pazarının en büyük bölgesi olsa da beklentiler aynı dönemin en hızlı gelişen pazarının Orta Doğu olacağı yönünde.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 2030 yılında dünya üzerindeki her altı kişiden biri 60 yaş ve üzerinde olacak. 2020’de 1 milyar olan 60 yaş üzeri nüfusun, 2050 yılına kadar 2,2 milyara çıkacağı ifade ediliyor. Yaşlı nüfustaki bu belirgin artış eklem iltihabı, hipertansiyon, diyabet ve kanser gibi kronik hastalıklardan şikayet eden hasta sayısını da yukarıya çekecek. Bu artış, hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlara yönelik talebi artıracak ve böylelikle gelecekte pazarda yaşanacak büyümeyi anlamlı bir biçimde tetikleyecek.

İlaç tüketiminde artış olduğunu kaydeden McKinsey’e göre, 2019’da 450 milyar dolar olan ilaç sektörü geliri 2021’de 500 milyar dolara yükseldi. Bu büyüme esas olarak sektör gelirinin 40%’ını oluşturan özel ilaçlardan kaynaklandı. İlaç üretiminde süregelen teknolojik yenilikler özel ilaç gelirlerini daha da yukarıya taşıyabilir ve bu gelirlerdeki artış 2021’den 2025’e kadar 8%’lik bir YBBO değerine ulaşabilir.

Ayrıca dijital reçete yönetimi, otomatik iş akışı ve adrese hızlı dağıtım gibi doğrudan müşteri temelli yeni teknolojileri kullanmaya başlayan firmalar da pazara girerek, pazar paylarını istikrarlı bir biçimde artırıyorlar. Bu yenilikçi ilaç firmalarının pazardaki rekabetin artmasına sebep olacağı belirtiliyor. Dolayısıyla, perakende satış ve posta ile ilaç dağıtımı gibi kâr marjlarını yükseltebilecek iş modellerinin daha çok benimsenmesi muhtemel görülüyor. 

İlaç endüstrisindeki gelişmelerden istifade etmek isteyen yatırımcılar genellikle Eli Lilly (LLY), Pfizer (PFE) ve Moderna (MRNA) gibi firmalara sıcak bakıyorlar. Bu makalede ayrıca, andığımız firmalarla aynı kârlılık oranlarını vadeden ucuz hisseli ilaç firmalarını ele alacağız.

Aşağıdaki ucuz hisseli ilaç firmaları seçilirken, olumlu analiz puanlarını, süregelen ve hazırda bekleyen projelerini ve gelecekteki büyüme potansiyelleri temel alındı. Bu hisseler güncelde 20 doların altında fiyatlanmış durumda. 

Evotec SE (EVO), tüm dünyadan ilaç ve biyoteknoloji firmalarıyla ortak iş yapan, Alman bir ilaç geliştirme firması. Bu firma diyabet, fibröz, enfeksiyon hastalıkları, merkezi sinir sistemi hastalıkları, onkoloji, ağrı ve ateş, immünoloji, solunum yolu hastalıkları ve kadın sağlığı gibi birçok tedavi alanına yönelik tıbbi ürünler geliştiriyor. Evotec SE (EVO) yatırım yapılabilecek en düşük fiyatlı hisselerden biri.

Theratechnologies  (THTX), 1993 yılında kurulmuş ve merkezi Montreal, Kanada’da bulunan bir sağlık şirketi. ABD, Kanada ve Avrupa’da karşılanmamış tıbbi gereksinimlere yönelik çoklu tedaviler geliştirme ve pazarlama alanına odaklanmış, biyolojik kökenli tıbbi malzemeler üretiyor. Theratechnologies  (THTX) öncelikli olarak HIV-1, meme kanseri ve yumurtalık kanseri hastalıkların tedavisine yönelmiş durumda. Theratechnologies  (THTX) alınabilecek en düşük fiyatlı hisselerden biri. 

Alimera Sciences  (ALIM), ABD’nin Georgia eyaletinde kurulmuş, göz tedavisi ile ilgili ilaçların geliştirilmesine, ABD içinde ve dışında pazarlanmasına yoğunlaşmış bir şirket. Alimera Sciences  (ALIM), kendi ürünü olan Iluvien 0,19 mg ile tedavi edilen diyabetik makula ödemi hastaları üzerinde gerçekleştirdiği, diğer tedavi yöntemleri uygulanan hastalara nazaran ortalama tedavi sıklığının daha düşük olduğunu gösteren Faz 4 çalışmasının sonuçlarını 6 Ekim günü duyurdu. 20 Ekim itibarıyla Alimera Sciences  (ALIM), 6 doların altındaki fiyatıyla en uygun fiyatlı ilaç hisselerinden biri. 

Alpha Teknova  (TKNO),  ABD içinde ve dışında yaşam bilimleri pazarına kritik reaktifler sağlayan 1996 yılında kurulmuş bir şirket. İlaç, aşı ve moleküler tanı araçlarını da içeren biyolojik kökenli tıbbi ürünlerin keşfedilmesi, geliştirilmesi ve üretimiyle ilgili çalışmalar yürütüyor. 

Grifols  (GRFS) ise,  tedavide kullanılan ürünlerin tedarik, üretim ve satışını yapıyor. Şirket ayrıca; biyobilim, hastane, tanı, biyo-materyaller ve diğer segmentlerde faaliyet gösteriyor. Grifols  (GRFS), 7 Eylül tarihli açıklamasında, Kanada’da bağışıklık sistemini destekleyici protein içeren (immünglobin) ilaçlara ve plazma-protein tedavilerine erişilebilirliği artırmak amacıyla, Kanada Ulusal Kan İdaresi ile uzun vadeli bir anlaşma yapıldığını duyurdu. Kanada’nın plazma satın alma miktarı, 2026 yılına kadar yıllık 2,4 milyon gram immünglobine ulaşacak.

Yükseliş Fırsatı Sunan Ucuz İlaç Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı