Bültenler

Yükselen Enflasyona Rağmen Borsalar Çoğunlukla Artıda Kapandı

September 14, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Yükselen Enflasyona Rağmen Borsalar Çoğunlukla Artıda Kapandı

Yatırımcılar, enflasyonun ağustos ayında yükseldiğini gösteren son TÜFE verilerini sindirirken, borsalar dün çoğunlukla yüksek kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,29% ve S&P 500 0,13% yükselirken, Dow Jones 0,20% geriledi.

Analist Yorumu 

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu’nun verileri, yıllık manşet enflasyonun geçen ay 3,7% arttığını ve Wall Street’in 3,6%’lık tahmininin biraz üzerinde olduğunu gösterdi.

Enflasyon aylık bazda da son 14 ayın en büyük aylık artışı olan 0,6%’lık bir yükseliş gösterdi. Öte yandan volatil enerji ve gıda fiyatları hariç tutulduğunda çekirdek enflasyon 0,3% artarak, 0,2%’lik beklentinin üzerinde geldi. 

Morgan Stanley Yatırım Yönetimi’nden Vishal Khanduja, aylık yükselişin büyük bir kısmının artan petrol fiyatlarıyla açıklanabileceği için manşet enflasyonun büyük bir odak noktası olmadığını söyledi.

Bununla birlikte, Khanduja’ya göre enerji ve konut maliyetleri çıkarıldıktan sonra hizmet sektöründeki enflasyon oranını ifade eden ve hâlâ yapışkan olan çekirdek enflasyon, ağustos ayında beklendiği gibi yavaşlamadı ancak aynı zamanda “piyasayı endişelendirecek çok fazla hızlanma” da göstermedi:

TÜFE’nin alt bileşenlerinde itici ve çekici faktörler var ve bu nedenle piyasadan çok sessiz bir tepki alıyoruz.

Yine de, deVere Group’tan Nigel Green, enflasyondaki yükselişin merkez bankasına ileriye dönük şahin bir pozisyon alması için ekstra neden verdiğini söyledi. Green “FED’in kasım toplantısında piyasayı faiz artışına hazırlamaya başlamasını da bekliyoruz.” dedi. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Dün açıklanan ve çekirdek rakamda bir iyileşme gösterse de hâlâ FED’in 2%’lik hedefinin üzerinde seyreden ağustos ayı enflasyon verisinin sindirilmesi

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece güçlü performans

3. Üçüncü çeyrek görünümlerine ilişkin uyarılar yayınlayan American Airlines (AAL), Spirit Airlines (SAVE) ve Frontier Group (ULCC) gelişmelerine gelen tepkiler

4.S&P 500’ün 50 günlük hareketli ortalamasının (4.480) üzerine çıkamaması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri, Kamu Hizmetleri, Sağlık, Teknoloji

Zayıf: Emlak, Enerji, Ham Madde, Sanayi

Öne Çıkan Hisseler

Citigroup (C), mega bankanın beş ana iş biriminin başkanlarının doğrudan CEO Jane Fraser’a rapor vereceği daha düz bir yapıda yeniden organize olacağını açıklamasının ardından dün 1,7% artışla kapandı.

Nio (NIO) ve Li Auto (LI) hisseleri, Avrupa Birliği’nin dün Çin hükümetinin elektrikli araç üreticilerine verdiği sübvansiyonları incelediği açıklamasının ardından sırasıyla 4,6% ve 0,5% geriledi.

Apple (AAPL) hisseleri, dün Çinli bir yetkilinin hükümet kurumlarında yabancı menşeli telefon kullanımına ilişkin bir yasak olmadığı ancak iPhone’larla ilgili bir “güvenlik sorunu” yaşandığı açıklamasının ardından 1,2% düştü. 

Spirit Airlines (SAVE) hisseleri, şirketin yılın ikinci yarısında seyahat için artan promosyon faaliyetlerini ve yakıt fiyatlarındaki son yükselişi yansıtmak için üçüncü çeyrek beklentilerini düşürmesinin ardından 6,3% değer kaybetti. American Airlines Group (AAL) da pahalı yakıt ve yeni bir iş sözleşmesiyle ilgili maliyetleri gerekçe göstererek üçüncü çeyrekteki kar görünümünü düşürdü.

Moderna (MRNA), ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin altı aylık ve daha büyük tüm Amerikalılara güncellenmiş COVID-19 aşılarını önermesinin ardından 3,2% değer kazandı. Pfizer (PFE) 0,2% düştü.

Yükselen Enflasyona Rağmen Borsalar Çoğunlukla Artıda Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı