Borsa Yorumları

Yükselen Emtia Fiyatları Bu Hisseler için Avantaj Sağlıyor!

January 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yükselen Emtia Fiyatları Bu Hisseler için Avantaj Sağlıyor!

Caterpillar (CAT) grup başkanı Denise Johnson, emtia fiyatlarındaki yükselişin de desteğiyle küresel madencilik endüstrisinin 2023’te güçlü bir şekilde ilerlediğini söyledi. 

Yatırımcılar Çin’in yeniden açılışını takip ederken ve paladyum, bakır ve altın talebinde bir artış olacağı tahmin edilirken, bu emtiaların fiyatları bu hafta yeni rekor seviyelere yükseldi. 

Jefferies küresel metaller ve madencilik analisti Christopher LaFemina bu haftaki müşteri bilgilendirme yazısında, “Çin’deki talep bu yıl artmalı. Ayrıca Enflasyonla Mücadele Yasası, ABD’de, metallere bağlı yenilenebilir enerji projelerine yapılan yatırımların artmasına katkıda bulunabilir” ifadelerini kullandı. Analistin 2023 için en olumlu baktığı metal bakır. 

Jefferies’e göre madencilik sektöründe sermaye yatırımlarındaki artıştan fayda sağlayacak olan ABD sanayi şirketleri Caterpillar (CAT) ve Kennametal (KMT). 

Kurumun açıklamasında; Komatsu, Hitachi Construction Machinery, Weir Group, Epiroc ve Sandvik gibi uluslararası isimlerin de durumdan fayda sağlayabileceği belirtildi. 

Büyümede itici güç: Madencilik 

Caterpillar’dan Johnson geçen cuma günü Las Vegas’taki Ticari Elektronik Fuarı’nda, “Sanayinin bir parçası olmak için müthiş heyecan verici bir zaman. 

Elektrifikasyon ile otomasyon arasında, gerçekten pazarımızı büyütmemize olanak sağlayacak bir kesişme görüyoruz. Buna ek olarak, dünyanın elektrifikasyon ihtiyaçlarını karşılamak için daha çok madencilik şirketinin daha çok temel emtia sağlaması gerektiğini biliyoruz. Bu sebeple madenciliğin zamanla artmakta olduğunu görüyoruz ve bu bizim de büyümemize imkan tanıyor” dedi. 

Caterpillar, geçen hafta Ticari Elektronik Fuarı’nda 777 kamyon modelini görücüye çıkardı. Şu ana kadar bu modelin 600 adedi dünyanın çeşitli noktalarında kullanıma sunulmuş durumda. 

Sanayi devi, eli kulağında potansiyel resesyona rağmen teknoloji ağırlıklı yatırımlarını sürdürüyor. 

Johnson, “Teknolojiye yatırım yapmayı kesinlikle sürdürüyoruz. Eğer portföyümüze bakacak olursanız, yatırımlarımızın elektrifikasyon ile, elektronikle ve otomasyonla ilgili olduğunu görürsünüz” dedi. 

Yönetici, tedarik zincirinin sektörün tamamı için bir problem teşkil etmeye devam ettiğini de kabul etti. 

Johnson sözlerini şöyle sürdürdü: “Tedarik zincirinde halen epeyce bir kısıtlamamız var. Ancak bu kısıtlamaların yavaş yavaş düzeldiğine ve zamanla daha iyi olacağına yönelik iyimserliğimizi koruyoruz.” 

Bank of America analistleri cuma günü Çin’in yeniden açılmasına ve altyapı harcamalarındaki artışa dikkat çekerek Caterpillar’ın notunu “AL” seviyesine yükseltti. Ancak asıl hikayenin muhtemelen bu yılın ikinci yarısında ortaya çıkacağı konusunda uyarıda bulunuldu. 

Bilgilendirme yazısında, “Bize göre, CAT’in bir resesyon yılı olan 2023’teki hisse başına gelir rakamlarına dönüp bakan yatırımcılar muhtemelen güzel bir sürprizle karşılaşacaklar” ifadelerine yer verildi.

Yükselen Emtia Fiyatları Bu Hisseler için Avantaj Sağlıyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC