Borsa Yorumları

Yükselebilecek Yazılım Hissesi!

November 11, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Yükselebilecek Yazılım Hissesi!

Goldman Sachs’ın beklentilerine göre, genel eğilimin aksine inşaat mühendisliği hizmetlerine olan talep yükseldikçe, Bentley Systems (BSY) iyi performans göstermeye devam edecek. 

Analist Kash Rangan hissenin görünümünü “NÖTR”den “AL”a yükseltti ve fiyat hedefini çarşamba günkü kapanış fiyatının 27,8% üstü olan 44 dolara çıkardı. Bentley’in “daha çalkantılı ekonomik ortamda” bile “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” göstermeye hazır olduğunu belirten Rangan, “Bize göre Bentley benzersiz bir yazılım tedarikçisi ve büyük Altyapı Mühendisliği Tasarım Pazarında pay sahibi olmaya devam etme kapasitesine sahip” ifadelerini kullandı. 

Yazılım şirketleri son birkaç aydır düşen gelirler nedeniyle zor bir süreçten geçiyor. Meta Platforms (META) ve Salesforce (CRM)’nin de aralarında bulunduğu bazı büyük şirketler, finansal açıdan güçlü kalabilmek adına işten çıkarmaları bir emniyet mekanizması gibi kullanmaya başladı. 

Ancak Rangan, mevcut müşterilerinin 99%’unu koruyan ve yıllık sabit gelirini 110% artıran Bentley’in gidişatının, bu yıl daha güçlü bir kazanç oranına işaret ettiğini düşünüyor. Ayrıca şirketin, faaliyetlerini genişletmesine bağlı olarak işletme marjlarını sürekli artırma yeteneğine sahip olduğunu ifade eden Rangan, göstergelerin “yeni ve güçlü bir iş ortamına” işaret ettiğini de vurguladı. Kamu altyapı yatırımları, inşaat mühendisliğinde sayısallaştırmanın hızlanması ve “dijital ikiz” olarak adlandırılan, gerçek yapıların sanal modellerine yönelik talebin artması gibi küresel rüzgarları da arkasına alan bir hisseden söz ediliyor. 

Üstelik, şirketin çift haneli bir toplam gelir ve kâr artışı sağlayabilecek kapasitede olduğu vurgulanıyor. Bentley sadık müşteri tabanı ve brüt 98%’in üzerinde müşteri tutma oranı yakalamış olması gibi “rekabet açısından önemli bazı avantajların” da faydasını gördü. 

Elbette, ticari faaliyetlerde ve inşaat sektöründe bir yavaşlama olması ya da sahip olduğu müşterileri kaybetmesine neden olacak nitelikte bir rekabet artışı halinde hissenin performansı olumsuz etkilenebilir. Kâr beklentilerinin tutmaması, yönetimin her yıl en az 100 baz puan büyümeye devam etme vaadini de boşa çıkarabilir. Altyapı ödemelerinden beklenenden daha düşük yatırımlar gelmesi de işletmeyi sarsabilir.

Yükselebilecek Yazılım Hissesi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC