Borsa Yorumları

Yüksek Temettü Getirili Hisseler

Yüksek Temettü Getirili Hisseler
Google News Icon Takip Et

Trivariate Research kurucusu ve CEO’su Adam Parker’a göre, yüksek temettü getirisi sağlayan hisseler, yatırımcıların portföyleri için “giderek daha önemli” bir hale gelebilir. 

👀 Morgan Stanley’nin eski hisse stratejisti Parker, yüksek getirili hisselerin dot-com balonunun patlamasından sonra, FED’in faizleri düşürmesiyle piyasadan daha iyi bir performans gösterdiğini söyledi. Parker, mevcut yüksek faiz oranı ortamında, temettü getirili varlıkların portföy oluşturmanın anahtarı haline gelebileceğine inanıyor:

Uzun vadede, temettüler tüm hisse getirilerinin 35%’ini temsil ediyor, ancak son on yılda ortalama yalnızca 16% olabildi. Bunun nedeni, 10 yıllık devlet tahvili getirilerinin düşük olması olabilir. Temettülerin önümüzdeki on yılda hisse getirileri için geçtiğimiz on yıla kıyasla daha önemli olabileceğini ve uzun vadeli ortalamalarla daha uyumlu olacağını düşünüyoruz.

🎯 Araştırma şirketi, 10 yıl boyunca temettülerini artıran hisselerden oluşan bir liste oluşturmuş. Aşağıdaki listede, analistlerin ileriye dönük yorumlarının da yer aldığı bu temettü hisselerini inceleyebilirsin:

  • Chevron (CVX)
  • Verizon (VZ)
  • Philip Morris International (PM)
  • International Business Machines (IBM)
  • Altria Group (MO)
  • Kimberly-Clark (KMB)

🛢️ Listede piyasa değeri bakımından en büyük isim olan enerji şirketi Chevron, 3,7% temettü getirisi sunuyor. Şirket, cuma günkü bilanço açıklamasından önce ikinci çeyrek ön bilanço sonuçlarını açıkladı.

Chevron, son çeyrekte 2,8 milyar dolar temettü dağıttığını ve 4,4 milyar dolarlık hisse geri alımı yaptığını belirtiyor. Chevron hisseleri ocak ayından bu yana 9,4% gerilese de hisseyi izleyen analistlerin neredeyse 50%’si CVX için “GÜÇLÜ AL” veya “AL” notu vermiş. 

☎️ Telekomünikasyon devi Verizon da 7,6%’lık temettü getirisiyle listeye giriş yaptı. FactSet’e göre, şirket ikinci çeyrekte karışık sonuçlar açıkladı ve analistlerin hisse başına 1,17 dolarlık tahminine kıyasla, hisse başına 1,21 dolar kâr elde etti. Öte yandan şirketin 32,6 milyar dolarlık geliri, 33,3 milyar dolarlık beklentilerin altında kaldı.

VZ’yi izleyen 29 analistin 20’si hisseye “TUT” notu verirken, ortalama hedef fiyatları ise gelecek 12 ayda şirket hissesinde yaklaşık 21%’lik bir artışa işaret ediyor. Verizon, yıl başından bu yana 13% değer kaybetti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC