Borsa Yorumları

Yüksek Nakitli, Güçlü Hisseler!

February 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yüksek Nakitli, Güçlü Hisseler!

Teknoloji hisseleri gibi büyüme hisselerini unutun. Analistler yatırımcılara, çok miktarda nakde sahip olan şirketlere yönelmelerini tavsiye ediyor.

Temmuz ayından beri en iyi aylık performansını göstererek geçen ay yaklaşık 10,7% değer kazanan teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite’in de aralarında bulunduğu piyasalarda ocak ayında bir ralli gerçekleşti.

Ancak enflasyonun bu yıl boyunca yüksek seyredeceğine dair tahminleri ve FED’in faiz oranlarını düşürmeye ne zaman başlayacağının belirsiz olmasını göz önünde bulunduran analistler, fiyatlama gücünü elinde bulunduran şirketlerin teknoloji şirketlerine kıyasla daha güvenli olduğunu düşünüyor.

Yükseliş Beklenen Hisseler

Enerji, sağlık ve malzeme sektörlerinin daha doğru seçenekler olduğunu belirten O’Hara, ABD’li biyotek şirketi Moderna (MRNA) ve petrol/gaz devi Chevron (CVX)’u favori gösterdi. Analist, sektördeki yüksek serbest nakit akışı getirisi sebebiyle enerji sektörü için olumlu görüşe sahip olduklarını belirtti.

O’Hara şu ifadeleri kullandı: “Olumlu bir görüşe sahip olmamızın tüm sebebi petrol fiyatları değil; kısmen de olsa sermaye harcamalarının kısılması da bir sebep. Enerji şirketleri eskiden ellerine geçirebildikleri her doları kendilerine ayırıyorlardı. Artık bunu yapmıyorlar. Aslında pençelerini gizliyorlar. Hisse geri alımı yapıyorlar, temettü dağıtıyorlar ve temettü miktarlarını artırıyorlar. İşte gerçekte enerji sektörünün gidişatını yönlendiren şey bu.

Blanke Schein Wealth Management’tan Schein da enerji ve sağlık sektörlerine olumlu bakıyor.

Schein, “Güçlü bilanço tablolarına ve temettü artırma siciline sahip olan kaliteli şirketler, ekonomik ortamlardaki farklılıklara karşı çok iyi konumlanmış durumdalar.” dedi.

Schein, büyük bakır üreticilerinden biri olan Amerikalı madencilik şirketi Freeport-McMoRan (FCX)’ı beğeniyor.

Schein sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakır üretimi ağırlıklı çalışan bu şirket, fiyatlama gücü ve yüksek talep sayesinde halihazırdaki enflasyonist ortamda sorunsuz yol alma açısından iyi durumda. Yatırımcılar, büyüme hisselerindeki pozisyonlarını azaltmaya ve daha güvenilir nakit akışı sağlayan hisse senetlerine yönelmeye çalışıyor. FCX büyük oranda bakır ve altın madenciliğine ağırlık veren bir şirket. Yani metal fiyatları arttıkça yatırımcılar bu şirketi daha cazip bulmaya başlayacak.

Uçuşa geçen bakır ve altın fiyatları yılın başından bu yana sırasıyla 11% ve 6% yükselmiş durumda.  

Yüksek Nakitli, Güçlü Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC