Borsa Yorumları

Yüksek Kaliteli Temettü Hisseleri için Doğru Zaman Olabilir

February 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yüksek Kaliteli Temettü Hisseleri için Doğru Zaman Olabilir

Piyasa koşulları karmaşıklaştıkça, güçlü temettü dağıtımı yapan kaliteli hisselerin cazibesi artabilir.

UBS, ileriye dönük temettü oranı 2%’yi aşan ve önümüzdeki 6 ay boyunca temettü artış beklentileri görece güçlü olan hisseleri belirledi. Kurum, kalite parametresine göre hisseleri sıraladı.

Stratejist Alastair Pinder’a göre, “piyasa rotasyonlarına rağmen” bu listedeki hisseler son 6 aylık dilimde piyasanın geneline nazaran 5,5% daha iyi performans gösterdi ve “gerçekleşen ralli yaklaşık 1,5% oranında sektör altı performans gösterdiği son ay boyunca görece dirençli kaldı.”

Bu hisseler zorlu piyasa ortamında koruma da sağlıyor. 

İleri dönük temettü oranı 2,2% olan Discover Financial (DFS) listedeki isimler arasında. Hisse bu yıl yaklaşık 12%’lik bir yükseliş yaptı.

Morgan Stanley yine de finans hissesi için çok heyecanlı değil. “Piyasanın sermaye getirisi hikâyesini tamamen sindirdiğini” kaydeden analist Betsy Graseck, ay başında “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak belirlenen hisse notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine düşürdü. Discover Financial ocak ayında hisse geri alım programını yeniden başlattı.

Dow üyesi Amgen (AMGN) da listeye girdi. UBS, ileriye dönük temettü getirisi 3,56% olan hisseye dikkat çekti. 9%’dan fazla kayıp yaşayan Amgen, yılın başından bugüne kadar Dow üyeleri arasında en kötü performans gösteren şirketlerden biri.

Amgen’in açıkladığı 4. çeyrek bilançosu analist beklentilerinin altında kaldı. Şirket, tüm yıl bilançosuna ilişkin öngörülerde de StreetAccount konsensüs tahminlerinin gerisinde kaldı.

Listede ileriye dönük temettü getirisi en yüksek olan şirket, billboard işletmecisi Lamar Advertising (LAMR) oldu (4,67%). Lamar hisseleri 2023’te 11%’den fazla yükseliş kaydetti. FactSet verilerine göre, hisse yalnızca beş analist tarafından takip ediliyor ve hisseye bunlardan sadece ikisi “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veriyor.

UBS’nin listesindeki diğer hisselerden bazıları: PepsiCo (PEP), Qualcomm (QCOM), Broadcom (AVGO), Ralph Lauren (RL) ve ConocoPhillips (COP).

Yüksek Kaliteli Temettü Hisseleri için Doğru Zaman Olabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC