Borsa Yorumları

Yüksek Kalite ve Güvenilirlik: Apple Hisse Görünümü

February 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yüksek Kalite ve Güvenilirlik: Apple Hisse Görünümü

Teknoloji yatırımcısı Mark Hawtin, Apple (AAPL)’ın mega piyasa değerli şirketler arasında daha güvenli bir liman olabileceğine inanıyor.

GAM Investments yatırım direktörü Hawtin çarşamba günü yaptığı açıklamalarda, “Bence Apple’dan elde edeceğiniz sonuç tam anlamıyla makro ortama ilişkin düşüncenize bağlı. Makro ortam belirsizliğini korursa, böylesine belirsiz bir ortamda kesin sonuç sağlayacağını bildiğimiz Apple’ın “TUT” denilecek kadar iyi performans göstermeye devam edeceğine inanıyoruz. Apple’ın bu büyük piyasa değerli hisseler arasında yüksek kaliteli, düşük büyüme eğilimli ancak güvenilir bir isim olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Apple (AAPL) bu ay başında, bünyesinde bulunan birçok iş koluna ilişkin gelir, kâr ve satış rakamları açısından Wall Street beklentilerini ıskalayan bir tatil çeyreği bilançosu açıklamıştı. Teknoloji devinin bilançosu neredeyse 7 yıldır ilk kez beklentilerin altında kaldı.

Apple’ın beklentileri karşılayamamasında tedarik zinciri sorunları da etkili oldu. Çin’de bulunan önemli bir montaj tesisinin Covid nedeniyle kapanmasının ardından, satışa sunulan iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Max modellerinin sayısında düşüş yaşandı.

Ancak Apple CEO’su Tim Cook’a göre, üretim süreci şirketin sorunlarla boğuşmadığı seviyelere geri döndü.

Hawtin, “Apple’ın tedarik zinciri engellerini önünde sonunda mutlaka aşacağını düşünüyorum. Devasa bir şirketten bahsediyoruz. Çok dominant bir konumda. Kendi tedarik zincirini güvence altına alma konusunda son derece güçlü. O yüzden beni endişelendirmiyor.” ifadelerini kullandı.

Apple (AAPL) hayranlarından biri de Warren Buffett. Berkshire Hathaway’in portföyünde bulunan en büyük yatırım aracı Apple. Düzenleyici kuruma yapılan bir bildirime göre Berkshire, geçtiğimiz çeyrekte 3,2 milyar dolar değerinde 20,8 milyon adet Apple (AAPL) hissesi daha alarak pastadaki payını 5,8%’e çıkardı.

Bu hamle, Apple hisselerinin bu yıl yaklaşık 18% değer kazanmasıyla birlikte Berkshire’ın işine yaramış gibi görünüyor. Takip eden analistlerin yaklaşık 78%’i hisseyi “AL” notuyla tavsiye ediyor ve hisse değerinin kabaca ortalama 15%’lik bir yukarı yönlü salınım yapabileceğini belirtiyor.

Yüksek Kalite ve Güvenilirlik: Apple Hisse Görünümü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC