Borsa Yorumları

Yüksek Getiri Elde Etmek İsteyenlere Wall Street Temettü Hisselerini Öneriyor

Yüksek Getiri Elde Etmek İsteyenlere Wall Street Temettü Hisselerini Öneriyor
Google News Icon Takip Et

Sabit getiri arayan yatırımcılar, portföyüne eklemek adına genellikle büyüme ve temettü hisselerinin peşine düşer. Fakat birden fazla faktörü analiz ederek doğru temettü hissesini seçmek yatırımcılar için karmaşık olabilir.

İşte bu noktada uzmanların görüşlerini almak, yatırımcıların portföylerini doğru yönetebilmek adına yerinde bir adım olabiliyor. Yakın zamanda da Wall Street analistleri, yaptıkları bir araştırmayla üç cazip temettü hissesini öne çıkardı. 

Coca Cola (KO)

Wall Street analistlerinin ilk olarak öne çıkardığı temettü hissesi Coca-Cola oldu. Bu ayın başlarında şirket, analist beklentilerini aşan dördüncü çeyrek geliriyle güçlü bir bilanço açıkladı.

Coca-Cola, 2023’te 8 milyar dolar temettü ödedi ve 1,7 milyar dolarlık net hisse geri alımı gerçekleştirdi. Şirket yakın zamanda hisse başına üç aylık temettüsünü yaklaşık 5,4% artırarak 0,48 dolara çıkardığını duyurmuştu. Hisse başına 1,94 dolarlık yıllık temettüyle Coca-Cola hisseleri analistlere göre 3%’ün üzerinde getiri sunuyor.

RBC Capital analisti Nik Modi, Coca-Cola hisselerine yönelik 65 dolarlık hedef fiyat tahminini yineliyor. Analist ayrıca; Coca-Cola’nın organik gelir büyümesinin fiyatlandırmadaki etkileyici artış ve esnek hacimlerden kaynaklandığını, şirketin altı segmentten beşi için organik büyüme beklentilerini aştığını belirtti.

Modi, “Şirketin en son yeniden yapılanmasının ve organizasyonel tasarım değişikliklerinin kaynakların daha iyi tahsisini kolaylaştıracağına ve bunun da sonuçta daha iyi hisse kazanımlarına ve genişlemesine yol açacağına inanıyoruz” dedi.

Blue Owl Capital (OWL)

31 Aralık 2023 itibarıyla 165 milyar dolardan fazla varlığa sahip varlık yöneticisi Blue Owl Capital da analistlerin radarına giren bir başka isim. Şirket 9 Şubat’ta üç aylık sonuçlarını açıkladı ve hisse başına 0,14 dolar temettü dağıtacağını duyurdu. 

Şirket ayrıca 2024 yılı için yıllık temettüsünü 29% artırarak hisse başına 0,72 dolara çıkaracağını duyurdu. Şirketin temettü verimi ise 3,1% seviyesinde.

Deutsche Bank analisti Brian Bedell, OWL hisselerine yönelik “AL” notunu korudu ve hedef fiyat tahminini 17 dolardan 20 dolara yükseltti. Analist, şirketin dördüncü çeyrek sonuçlarının “çok iyi” olduğunu ve beklenenden yüksek işlem ücretlerinin etkisiyle güçlü bir gelir artışı yaşadığını düşünüyor.

2023 yılında kazançlarda görülen 25%’lik büyümenin ardından analist, şirketin bu yıl da en az 25% artış sağlayacak şekilde iyi bir konumda olduğunu düşünüyor. Analist, yönetimin 2025 yılına kadar hisse başına 1 dolar temettü hedefine ulaşma ve ek 1 milyar dolar gelir elde etme vizyonuyla ilgili beklentisini da yineliyor.

Chevron (CVX)

Enerji sektörünün dev isimlerinden Chevron da analistlerin öne çıkardığı bir diğer isim oldu. Petrol fiyatlarının, 2022’deki yüksek seviyelerine kıyasla 2023’te düşük olması sebebiyle şirketin kazançlarında da düşüş görüldü. 

Bununla birlikte şirketin 14,9 milyar dolar hisse geri alımı ve 11,3 milyar temettü getirisi yatırımcıları etkilemeye yetiyor. 

Ayrıca “temettü aristokratı” da olan Chevron, mart ayında ödenecek olan temettüsünü 8% artırarak hisse başına 1,63 dolara çıkaracağını duyurmuştu. 

Goldman Sachs analisti Neil Mehta; Chevron’un hisse başına düzeltilmiş kârında dördüncü çeyrekteki etkileyici performansına dikkat çekerek, 180 dolarlık hedef fiyat tahminiyle birlikte hisselere yönelik “AL” notunu yineledi.

Ayrıca Mehta; Chevron’un 2024/2025 yıllarında yaklaşık 29,3 milyar dolar getiri sağlamasını beklediğini de söyledi. Analist, Chevron’un cazip sermaye getirisi profilinin yanı sıra, şirketin 2025 üretim hacmi ve nakit akışındaki değişim konusunda da iyimser.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC