Bültenler

YouTube’un Yeni Kısa Video Platformu YouTube Shorts için 100 Milyon Dolarlık Fon Başlatıldı

August 9, 2021 • 2 dakika okuma süresi
YouTube’un Yeni Kısa Video Platformu YouTube Shorts için 100 Milyon Dolarlık Fon Başlatıldı

YouTube, bu yılın başlarında, 100 milyon dolarlık YouTube Shorts Fonu’nun tanıtımıyla TikTok’a rakip olacak YouTube Shorts için orijinal içeriklere önemli ölçüde yatırım yapmayı planladığını duyurmuştu.

Fon, YouTube’un yeni kısa video platformu Shorts’ta içerik oluşturma etkinliğini hızlandırmak ve TikTok’la daha iyi rekabet edebilmek amacıyla 2021 ile 2022 arasında en ilgi çekici ve en çok izlenen kısa videolar için içerik oluşturucuları ödüllendirecek. Fon, 3 Ağustos’ta resmi olarak başlatılırken, içerik oluşturucuları Ağustos ayında ilk ödemelerini almaya başlayacak.

 

 


Youtube Shorts.pngYoutube Shorts.pngYouTube, her ay binlerce uygun içerik oluşturucuya fondan ödeme yapacak. Bu ödemeler, Shorts videolarının izlenme sayısına ve etkileşimlerine bağlı olarak 100 ila 10.000 dolar arasında değişecek. İçerik oluşturucuların ödemeleri kazanmak için ulaşmaları gereken görüntülenme sayısında ise bir netlik yok. YouTube, bu eşikleri en iyi performans gösteren kanalları analiz ederek ve bonusları kanalların izleyicilerinin bulundukları lokasyon, izlenme sayıları gibi bir dizi faktöre dayalı olarak belirleyecek.YouTube’un yeni platformunda en önem verdiği noktalardan biri ise içerik orijinalliği. Instagram’ın TikTok rakibi olan kısa video platformu Reels’in karşılaştığı en büyük sorunlardan biri kullanıcıların Tiktok’ta paylaştıkları içerikleri Reels’ta yeniden kullanmaları. Buna benzer sorunlarla karşılaşmak istemeyen şirket, fondan ödemeye hak kazanılabilmesi için içeriklerin tamamen YouTube Shorts için üretilmiş olmasını talep ediyor. Yani, önceden diğer sosyal mecralarda paylaşılmış içerikler ya da başka kanallardan alınıp yeniden paylaşılan videolar değerlendirilmeye hak kazanamayacak.

Kaynak: YouTube’s $100 million Shorts Fund to challenge TikTok goes live