Borsa Yorumları

Yılın İkinci Yarısında Uygun Fiyatlı Büyüme Sunan Hisseler

Yılın İkinci Yarısında Uygun Fiyatlı Büyüme Sunan Hisseler
Google News Icon Takip Et

2024 yılının ilk yarısını geride bıraktık. Birçok yatırımcı da hem makro açıklamalar hem de şirket gelişmeleriyle şekillenen yeni bir döneme işaret eden yılın ikinci yarısında hem piyasanın güncel dinamiklerine hem de portföyüne uygun hisse arayışlarına girdi. 

S&P 500’ün yılın ilk yarısında 15% değer kazanması ve Nasdaq’ın tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın seyretmesi nedeniyle yatırımcılar, portföylerini piyasanın bu dinamiğine uygun bir şekilde ayarlama peşinde. Wall Street’e göre de bunu yapmanın tam zamanı. 

Kârlılığını hâlâ büyütebilen ve cazip fiyatlanan hisseler bulmak, yatırımcıları yılın ikinci yarısında rahatlatabilir. Fakat bu tarz hisseleri belirleme konusunda yatırımcılar biraz zorlanıyor. 

Wall Street ise bu konuda yatırımcıların uygun fiyatlı büyüme sunan (GARP) hisselere bakmasını öneriyor. Bu kapsamda analistlerin bu çerçevede öne çıkardığı hisseler ise şöyle:

  • Emerson Electric (EMR)
  • First Solar (FSLR)
  • Hess (HES)
  • Lamb Weston Holdings (LW)
  • McKesson (MCK)
  • Newmont (NEM)
  • Progressive (PGR)
  • Prudential Financial (PRU)
  • Royal Caribbean (RCL)

Listede yer alan Royal Caribbean’ın hisseleri, bu yıl yaklaşık 24% değer kazandı. Bu haftanın başlarında Citigroup analistleri şirketi odak listesine eklerken, JPMorgan da şirkete yönelik “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu yineledi. 

JPMorgan paylaştığı bir notta; “Son saha çalışmamıza dayanarak, Royal Caribbean’ın  pazar payı kazanımlarını hızlandırması ve farklılaştırılmış ürün yelpazesi göz önüne alındığında şirketin sürekli yükselme fırsatı için iyi bir konumda olduğunu görüyoruz.” ifadelerine yer verdi. 

Listede yer alan bir diğer isim First Solar da bu yıl 45% yükseliş gösterdi. Oppenheimer’dan Baird’e, Morgan Stanley’den Goldman Sachs’a kadar yatırım bankalarının neredeyse tümü, haziran ayının başlarında şirkete yönelik “AL” notunu yineledi.

Morgan Stanley paylaştığı bir notta; “Temiz teknoloji kapsamı dahilinde; First Solar, temiz enerji ithalatına ilişkin son ticaret politikası değişikliklerinden en büyük fayda sağlayan şirkettir.” diye yazdı.

Baird analistleri ise First Solar’ın yapay zekâ ticaretinden beklenmedik bir şekilde yararlanabileceğini söyledi.

Yılbaşından bugüne 11%’lik bir yükseliş kaydeden elektrik şirketi Emerson Electric de listede yer alan bir başka şirket oldu. Geçtiğimiz günlerde Deutsche Bank, bu yaz sonunda yayınlayacağı bilanço öncesinde, şirkete yönelik bir katalizörler olduğunu belirtti.

Deutsche Bank analisti Nicole DeBlase, “Emerson Electric hisseleri, geçtiğimiz bilanço sezonundan bu yana düşük bir performans gösterdi. Bunu, şirketin 3. çeyrek sonuçlarına ilişkin yatırımcı beklentilerinin aşırı iyimser olmadığının bir kanıtı olarak görüyoruz. Yatırımcı ilgisi son haftalarda nispeten düşüktü. Fakat şirketin yılın 3. çeyreğinde önemli bir başarı yakalayabileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC