Borsa İstanbul Notları

Yılbaşından Bu Yana En Fazla Geri Alım Açıklayan Şirketler

June 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Yılbaşından Bu Yana En Fazla Geri Alım Açıklayan Şirketler

Borsada şirketler kendi hisselerinin olması gerekenden daha ucuz olduğunu düşündüklerinde veya şirketin hisselerinin ileri bir zamanda yükseleceğini düşündükleri zaman geri alım açıklayabilirler.

Bunun yanında şirket, yatırımcılarını korumak amaçlı hisse fiyatında istikrarı sağlamak amacıyla hisse geri alımı yapabilir.

Fakat burada şunu unutmamak gerekiyor. Şirketler geri aldıkları hisseleri, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan ek bir tarih belirtilmedikçe veya sermaye azaltımı yapıp geri alınan lotları iptal etmedikçe 3 yıl içerisinde elden çıkartmak zorundadırlar.

Ayrıca geri alım programı bazıları tarafından şirketin kendine olan güvenini gösterse de kimileri için şirket hisselerinin dolaşımdaki payını azalttığından dolayı negatif olarak algılanabilir. 

Özellikle dolaşımdaki payın düşmeye başlaması likiditeyi azaltacağından dolayı büyük fonlar tarafından alım-satımı zorlaştırabilir.

Tüm bu bilgiler ışığında yılbaşından bu yana en fazla geri alım yapan şirketlere gelin beraber göz atalım. 🔍

Yılbaşından Bu Yana En Fazla Geri Alım Açıklayan Şirketler

Not: Tabloda listelenen şirketlerin yalnızca 2024 yılında almış oldukları pay miktarları belirtilmiştir. Geri alınan payların ortalama değeri ise hisse fiyatının değişmesi durumunda değişkenlik gösterebilir.

Yılbaşından Bu Yana En Fazla Geri Alım Açıklayan Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finnet