Piyasa Öncesi

Yenilenen Bankacılık Endişeleriyle Borsalar 4. Gün Üst Üste Ekside

May 5, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yenilenen Bankacılık Endişeleriyle Borsalar 4. Gün Üst Üste Ekside

Çarşamba günü FED’in onuncu kez faiz artışına gitmesinin ardından ekonomik durgunluk endişeleri ve bankacılık sektöründeki tazelenen korkularla borsalar haftayı düşüşle tamamladı. 

JPMorgan’ın First Republic Bank alımı ardından PacWest Bancorp (PACW), yöneticilerin satış da dahil olmak üzere stratejik alternatifleri değerlendirdiği haberleri sonrası banka çarşamba günü 50%’nin üzerinde değer kaybetmişti. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,5%, Dow Jones 0,9% ve S&P 500 0,7% geriledi.

Analist Yorumu 

Analist Brian Mulberry, “Bankanın boyutu çok da önemli değil. Aslında önemli olan gelirleri ve ne kazandıkları. Artık yalnızca güven kaybı yaşamadıkları için değil, ayrıca ölçek ekonomisi denecek bir pozisyonda oldukları için büyük bankaları daha çok seviyoruz. Kurumsal veya yatırım bankası farketmeksizin, bu bankalar piyasa belirleyicisi konumuna yükseliyor, yani yalnızca varlık değerlemelerinden değil, işlemlerden de para kazanıyorlar.” 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. PacWest Bancorp’un satış seçeneğini değerlendirdiği açıklamasıyla bankacılık sektöründe yinelenen endişeler

2. Küresel ekonomik büyümeye yönelik süregelen korkular

3. FOMC’nin faiz artışı sonrası Avrupa Merkez Bankası (ECB) dahil olmak üzere diğer merkez bankalarının da faiz artırmasıyla merkez bankalarının aşırı sıkılaşmaya gitmesinin ekonomik durgunluk endişelerini artırması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Kamu Hizmetleri

Zayıf: Finans, İletişim, Sanayi

Öne Çıkan Hisseler

First Horizon (FHN) ve TD Bank Group’un (TD) yaklaşık bir yıl önce açıkladıkları ve 13,4 milyar dolar değerindeki birleşme anlaşmalarını sonlandırdıklarını açıkladıktan sonra First Horizon dün kapanışta 33,2% düştü.  

Qualcomm (QCOM) dün açıkladığı bilançosunda Wall Street beklentilerin altında kaldı ve yine öngörülenden daha zayıf gelen satışların envanterlerde yol açtığı sıkıntıların “en az birkaç çeyrek dönem boyunca” devam edeceği açıklamalarıyla dünü 5,5% düşüşle tamamladı. 

Zillow Group (Z) hisseleri, emlak sektöründeki süregelen belirsizliğe rağmen beklentileri aşan birinci çeyrek bilanço sonuçlarıyla gün sonunda 10% yükseldi. 

Düzeltilmiş kârında sürpriz bir artış ve lojistik segmentinin satışını açıklayan Shopify (SHOP) dün kapanışta 23,8% ralli yaptı. 

Yenilenen Bankacılık Endişeleriyle Borsalar 4. Gün Üst Üste Ekside

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı