Borsa Yorumları

Yeni Ürün Sonrası Philip Morris’e Yüksek Not!

January 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yeni Ürün Sonrası Philip Morris’e Yüksek Not!

Goldman Sachs’a göre tütün şirketi Philip Morris International (PM)’ın ABD’deki büyümesi, bu hisseyi yatırımcılar için bir alım fırsatı haline getiriyor.

Hissenin notunu “NÖTR” seviyesinden “AL” seviyesine yükselten analist Bonnie Herzog, ABD’de gerçekleştirilen dumansız elektronik sigara ürünleri serisi lansmanının şirketin büyümesini destekleyeceğini belirtti.

Herzog çarşamba günkü bilgilendirme yazısında, “PM’in uzun vadeli büyüme algoritmasının 1-2 puan artacağını tahmin ediyoruz ve daha uygun bir risk/ödül oranı görüyoruz. Bunda temel etken, IQOS’un ABD’de piyasa sürülmesi” ifadelerine yer verdi.

Iqos cihazı tütünü yakmak yerine ısıtıyor. Bu sayede kullanıcılar tütünden nikotin alırken, geleneksel sigara içerken ortaya çıkan toksinlerin hiçbirine maruz kalmamış oluyor.

Herzog yorumlarını şöyle sürdürdü, “ABD nikotin piyasasının derinlemesine bir analizini yaptık ve PM’in toplam erişilebilir pazarını 60% oranında artırdığını gördük. Baz senaryomuza göre PM’in ABD ateşli ve ateşsiz tütün piyasasındaki pazar payını 2030’a kadar rahatlıkla 10%’a çıkarabileceğini tahmin ediyoruz.

Analist, tütün şirketinin Swedish Match ile “dünyanın en büyük ve en kârlı nikotin pazarına erişimine izin verecek” bir anlaşma imzaladığına da dikkat çekti. Şirketin ABD’de üç büyük dumansız nikotin kategorisinden ikisinde lider konumuna gelebileceğini sözlerine ekledi.

Dahası, Iqos’un ürünün mentollü çeşidini satmasına izin verildiğinden, düzenleyici kurumların bu aromayı kullanan diğer tütün mamullerine karşı sert tedbirler almasıyla birlikte şirket yeni müşteriler kazanabilir.

2022’de 12%’den fazla değer kazanan Philip Morris hisselerinde bu yıl kayda değer bir hareket gözlenmedi. Yine de analist, fiyat hedefini 25 dolar artırarak 120 dolara çıkardı. Bu yeni fiyat hedefi hissenin salı günkü kapanış fiyatına kıyasla yaklaşık 18%’lik bir tırmanış yaşayabileceği şeklinde yorumlanabilir.

Hissenin notu geçen hafta Jefferies tarafından da “AL” seviyesine yükseltilmişti.

Yeni Ürün Sonrası Philip Morris’e Yüksek Not!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC