Borsa Yorumları

Yeni Boğa Piyasası Çok Uzak Değil!

November 8, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Yeni Boğa Piyasası Çok Uzak Değil!

Bu yıl borsada bir dizi ‘ayı piyasası’ rallisi gerçekleşti. Böyle kısa ömürlü hareketlerle gerçek piyasa diplerini birbirinden ayırmak zor olsa da, bir yatırım uzmanına göre ufukta bir geri dönüş sinyali var.

Main Street Research baş yatırım sorumlusu James Demmert yaptığı konuşmada, “Bana göre yatırımcılar, tüm kartların oynandığı bu noktada çok da uzak olmayan yeni bir boğa piyasasını, yeni konjonktürü beklemeli” dedi.

Demmert ayı piyasasının artık “üçüncü ve son evresinde” olduğunu da vurguladı. Demmert’a göre ayı piyasası, tipik 12-15 aylık döngünün 11’inci ayında ve bu durum dibin yakın olabileceğini gösteriyor.

Ancak FED’in sıkılaştırma politikasının henüz “sona ermediği” konusunda uyarılarda bulunan Demmert,  yatırımcıların makro problemlere karşı dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizdi.

 “Resesyona Dayanıklı” Şirketlere Odaklanın! 

Demmert, yatırımcıların “resesyona dayanıklı” hisselere odaklanmaları ve bunun yanı sıra “hisselerini satın almak üzere, yeni konjonktürde piyasayı yukarıya taşıyacak olan uygun şirketlerin listesini yaparak yaklaşmakta olan boğa piyasasına hazırlanmaları” gerektiğini söyledi. 

Genellikle çalkantılı dönemlerde güvenli liman olarak görülen sağlık, temel tüketim ürünleri, kamu hizmetleri ve enerji sektörlerinde fırsatların olduğunu ifade etti. 

Son zamanlardaki sektörel gerilemeleri göz önüne alarak teknoloji sektöründe de fırsat arayışına devam eden Demmert’ın ilk tercih listesinde şu hisseler var:

Procter & Gamble (PG): Demmert, şirketin yükselen maliyetleri tüketiciye yansıtabilme avantajı nedeniyle kâr marjlarını korumayı başardığını söylüyor.  

Novo Nordisk (NVO): Danimarkalı ilaç üreticisi Novo Nordisk dünyanın en büyük insülin üreticisi. Bu şirketi, “istikrarlı kazançları” ve son çeyrekteki “kusursuz” kâr rakamları sebebiyle dikkate alıyor. 

T-Mobile (TMUS): T Mobile, tüm hava koşullarına dayanıklı olma özelliğine sahip, zira küresel pazarda baskın bir konumda. İyi finanse ediliyor ve iyi bir bilançosu var.

Demmert ayrıca bazı büyük teknoloji şirketlerini de gözüne kestirmiş durumda.

“Ekonomi toparlandığında kendinizi iyi olanın yanında konumlandırmak istersiniz. Bu noktada aklımıza nitelikli teknoloji şirketleri geliyor. Boğa piyasası başladığında, başı kalite çeker.

İnsanlar, teknoloji alanındaki Google [ana şirketi Alphabet] (GOOGL) ve Microsoft (MSFT) gibi, güvenli olduğuna inandıkları isimlere yönelir. Elbette, olabilecek en kötü seviyeye kadar değer kaybetmiş olan Amazon (AMZN)’u da unutmayalım.” 

Yeni Boğa Piyasası Çok Uzak Değil!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC