Borsa Yorumları

Yellow’un İflasından Faydalanabilecek Hisseler

Ağustos 8, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yellow’un İflasından Faydalanabilecek Hisseler

Bir şirketin acısı, diğerlerinin kazancı olabilir. Pazar günü iflas koruması için başvuruda bulunan Yellow’un (YELL) acısı da görünüşe göre bazı hisselere olumlu yansıyabilir. 

Parsiyel yükleme, genellikle endüstriyel müşterilere hizmet veren ve malları satıcılardan alıcılara taşıyan şirketler için kullanılan bir terim. Şu an iflas eşiğindeki Yellow, yaklaşık 13 bin ağır hizmet kamyonu işleten önemli bir parsiyel yükleme oyuncusuydu. 

Bu sayı parsiyel yükleme alanında şirketin rakipleri konumundaki Old Dominion Freight Line (ODFL), XPO (XPO) Saia (SAIA) ve ArcBest’ten (ARCB) daha fazla.

Yellow’un iflası durumunda faaliyetlerini durdurması, bir zamanlar taşıdığı yükün bir yere gitmesi gerektiği anlamına geliyor. Bu durumdan da diğer parsiyel yükleme şirketlerinin yararlanması kaçınılmaz bir durum. 

Yatırımcılar da bunu düşünmüş olacak ki, dört parsiyel yükleme şirketi ve FedEx’in (FDX) hisseleri geçtiğimiz ay ortalama 15% değer kazandı. Karşılaştırma yapmak gerekirse, bu dönemde S&P 500 yalnızca 2%’ye yakın bir artış gösterdi.

Bu, henüz bir başlangıç olabilir. Evercore ISI analisti Jonathan Chappell, XPO hisselerine yönelik 12 aylık ortalama hedef fiyatını 56 dolardan 72 dolara taşıdı ve bunun nedenlerinden biri, şirketin geçtiğimiz hafta hisse başına 0,71 dolar hisse başına kâr açıklamasıydı. Wall Street ise 0,61 dolar bekliyordu.

Bu güncellemede tabii ki Yellow gelişmeleri de başka bir nedendi. XPO hisselerini “TUT” olarak değerlendiren analist, “büyük bir rakibin (yani Yellow’un) muhtemel iflasıyla ilişkili geniş çaplı bozulmanın ortasında” sektör eğilimlerinin daha iyi göründüğünü belirtti.

Chappell’in yanı sıra Wall Street de boğa konumuna girmiş gibi görünüyor; şirketi takip eden analistlerin 60%’ı XPO’ya “AL” notu veriyor.  

Diğer parsiyel yükleme şirketleri de benzer şekilde yukarı yönlü bir konumda. Saia hisselerini inceleyen analistlerin yaklaşık 53%’ü hisseleri “AL” olarak değerlendirirken, konsensüs 12 aylık ortalama hedef fiyatı da 441 dolar seviyesinde.

Analistlerin yaklaşık 29%’u da Old Dominion hisselerine “AL” notu vermiş. 

Oldukça çeşitli hizmetler sunan ve parsiyel yükleme hizmetleri kapsamında yaklaşık 25 bin ağır hizmet kamyonu işleten FedEx’i takip eden analistlerin yaklaşık 59%’u da hisseye “AL” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s