Borsa Yorumları

Yazılım Sektörü Görünümü ve Favori Hisseler

January 24, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Yazılım Sektörü Görünümü ve Favori Hisseler

Pandemi döneminin gözde isimleri yazılım hisseleri olmuştu. Ancak ekonomilerin tekrar açılmasıyla birlikte popülerlikleri azaldı.

Yine de teknolojinin alt sektörü olan yazılım sektörü, bulut bilişim ve yapay zeka gibi bazı uzun vadeli seküler trendlerin temel unsurlarından biri olma özelliğini koruyor.

Gabriela Borges liderliğindeki Goldman Sachs analistleri 3 Ocak tarihli bilgilendirme yazısında, “Yazılım alanındaki yapısal olumlu faktörlere, özellikle müşterilere önemli yatırım getirisi sağlama yeteneğine inancımızı sürdürüyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Ancak yazıda “uzun vadeli yatırımcıların finansal göstergelerini ve marjlarını geliştirme çabasına ve yeteneğine sahip olan varlıklar bulma konusunda seçici davranmaları” tavsiye edildi.

Ayrıca 2023’ü “yazılım sektöründe ikiye bölünme yılı” olarak adlandıran City, sektöre temkinli yaklaşıyor. Jefferies ise yılın ilk yarısının sektör açısından “sert” geçeceği görüşünde.

Hisse seçimleri

Bankaların yazılım sektöründeki ilk tercihlerini belirlemek amacıyla Wall Street araştırmasını mercek altına aldık.

Goldman, 2026 mali yılında 25%’lik bir işletme marjı elde etmeyi hedeflemesi sebebiyle Salesforce (CRM)’u takdir ediyor. Bankadan yapılan açıklamada, şirket yönetiminin hissedar getirilerini taahhüt altına almasıyla birlikte “büyüme için önünün açık olması” sayesinde Salesforce’un muhtemelen hisse fiyatını daha yüksek bir seviyeye taşıyabileceği bir “kırılma noktasına” erişeceğine inanıldığı belirtildi. 

Bankanın açıklamasında şirketin zaten “sağlıklı” olan işletme marjlarının 20% civarında artabileceği ifade edildi. Ayrıca Workday uygulamasının kârlılığı artışı açısından “güçlü bir girişim” olduğu da vurgulandı. Bankanın hisse için belirlediği fiyat hedefi 230 dolar.

Goldman ayrıca “zaman içerisinde daha yüksek bulut marjları elde etme” potansiyeli sebebiyle vergi teknolojisi yazılım firması Vertex (VERX)’i de beğeniyor. Bankanın açıklamasında, şirketin dönüşüm sürecinin piyasa tarafından “yeterince fiyatlanmadığı” belirtildi. Hisse için banka tarafından belirlenen fiyat hedefi 21 dolar seviyesinde.

Resesyona doğru ilerlediğimiz bu dönemde Bernstein’in yazılım alanındaki “bir numaralı” tercihi Oracle (ORCL). Analist Mark Moerdler 18 Ocak tarihli bilgilendirme yazısında, “Oracle bu kriterlerin (büyük firma müşteri tabanı, firma iş yoğunluğu, kritik iş yoğunluğu, güçlü ve artan marjlar) tamamını karşılıyor ve hem gelir hem de hisse başına gelir açısından konsensüs tahminlerinin çok düşük kaldığına inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Banka ayrıca “gerçekten iyi yönetildiğini” ve ekonomik yavaşlamadan güçlenerek çıkacak “harika bir şirket” olduğunu belirttiği Microsoft (MSFT)’u da beğeniyor.

Jefferies, ServiceNow (NOW)’ı 2023 için ilk tercihlerinden biri olarak gösterdi. Samad Samana liderliğindeki Jefferies analistleri 5 Ocak tarihli bilgilendirme yazısında, “Kuruluşların süregelen dijital dönüşümü, güçlü satış ve işletme icraatları, yenileme döngüsünden ve yeni ürünlerden kaynaklanan büyüme rüzgarları ve temel BT pazarında büyümek için önünün açık olması sebebiyle ServiceNow’a olumlu bakıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Banka ayrıca 2023 için “öncelikli toparlanma adaylarından biri” ve küçük/orta ölçekli işletmeler için “bir sonraki ön büro platformu” olarak gördüğü HubSpot (HUBS) için de olumlu düşünüyor.

Bank of America’nın Avrupa yazılım dünyasındaki favorilerinden biri Alman yazılım şirketi SAP (SAP). Analist Frederic Boulan 11 Ocak tarihli bilgilendirme yazısında, “Bulut tabanlı abonelik sistemine geçiş büyük ölçüde devam ediyor ve 2023 satışlarından sadece 6,6%’sı iptal olmuş. Bu ortamda SAP’ın sunduğu hizmet ve iş modelinin, şirketler için verimlilik sağlama açısından kritik öneme sahip bir ürün önerisiyle birlikte değerlendirildiğinde, zorlu ekonomik ortama çok uygun olduğunu görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yazılım Sektörü Görünümü ve Favori Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC