Borsa Yorumları

Yazılım Hissesinde Ralli Beklentisi

December 13, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Yazılım Hissesinde Ralli Beklentisi

JPMorgan’dan pazartesi günü yapılan açıklamada, yazılım hissesi Monday.com (MNDY)’un ekonomik daralmaya şimdiye kadar gayet iyi göğüs gerdiği ve şu anki seviyesinin uzun vadeli yatırımcılar için iyi bir giriş noktası olduğu belirtildi. 

Hissenin notunu “NÖTR”den “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükselten analist Pinjalim Bora, fiyat hedefini 10 dolar arttırarak 140 dolara çıkardı. Bu fiyat hedefi hissenin cuma günkü kapanış seviyesine kıyasla 27,5% yukarısını işaret ediyor. 

JPMorgan, mayıs ayında ikinci çeyrek bilançosunun açıklanmasından önce “NÖTR” tavsiyesiyle yazılım üreticisini takibe almıştı. Bora’nın kötüye giden ekonomik zeminin hisse üzerindeki etkilerinin ne olacağına dair endişeleri, şirketin son dönemdeki performansı sayesinde giderilmiş oldu. 

Bir müşteri bilgilendirme yazısında değerlendirmelerde bulunan Bora, “Hissenin belirlemiş olduğumuz ilk giriş seviyelerine yaklaşmasıyla birlikte, iş kolunun sert makro zemin karşısındaki nispi gücünü ve şirket yönetiminin son iki çeyrekte gerçekleştirdiği güçlü icraatları görmemiz, “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” pozisyonunu güvenle tavsiye etmemizi sağladı” ifadelerini kullandı.

İlk halka arzını Haziran 2021’de Nasdaq’da gerçekleştiren Monday.com (MNDY), küresel salgın döneminde halka arz edilen ve ayı piyasasının etkisiyle değer kaybeden şirketlerden biri. 2022 yılının başındaki seviyesine kıyasla 64,4% değer kaybeden hisse, analiste göre, uzun vadeli yatırımcılar için “cazip bir giriş noktasına” gelmiş durumda. Hisse pazartesi günü 8% yükseliş kaydetti. 

Bora, müşteri tabanı nispeten daha yüksek oranda küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluşmasına rağmen, şirketin son çeyreklerde yaşanan önemli düşüşlerden olumsuz etkilenmediğini belirtti. Analist bu durumun, ekonomik tablo kötüye giderken bile Monday.com (MNDY)’un güçlü bir değerlenme vadettiği görüşünü desteklediğini vurguladı. 

Analist ayrıca, faaliyet gösterdiği sektörde ekonomik daralma sebebiyle bir talep azalması beklenmesine rağmen, şirketin müşterileriyle yapılan söyleşilerinde geleceğe dönük iş büyütme planlarının masaya yatırıldığına dikkat çekti. Bora, şirketin mevcut müşterileri için yeni işletim sistemi çözümleri geliştirerek, ürünlerini satarak ve ölçeklenebilirliği arttıracak bir arayüz motorunu piyasaya sürerek büyüme sağlayabileceğini de ekledi.

Bora, Monday.com (MNDY) ile doğrudan aynı sektörde faaliyet gösteren Smartsheet (SMAR) ve Asana (ASAN)’ya kıyasla en hızlı gelir artışına ve ”elit” bir marj grafiğine sahip olduğunu söyledi. Analist, ekonomideki kötü gidişata karşı şirketin tümüyle bağışık olmayacağını düşünüyor olsa da, “bu olumsuz ortama şimdiye kadar gayet iyi göğüs gerdiğini” ifade etti. Monday.com (MNDY)’u dijital dönüşüme ve esnek çalışma trendlerine uyum gösteren “çok güçlü bir şirket” olarak nitelendirdi. 

Yazılım Hissesinde Ralli Beklentisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC