Borsa Yorumları

Yatırımcısını Özel Temettüler ve Üstün Performans ile Ödüllendirmeye Hazırlananan Hisseler

Yatırımcısını Özel Temettüler ve Üstün Performans ile Ödüllendirmeye Hazırlananan Hisseler
Google News Icon Takip Et

Morgan Stanley’e göre biz dizi hisse, yatırımcılara beklenmedik gelir ve güçlü performansın cazip bir kombinasyonunu sunmaya hazırlanıyor. 

Morgan Stanley stratejisti Todd Castagno’ya göre, özel temettüler – şirketlerin hissedarlarına düzenli temettü döngüsü dışında yaptıkları tek seferlik ödemeler – daha yüksek hisse fiyatlarıyla sonuçlanma eğilimindedir.

Bu tekrarlanmayan temettülerin arkasında, fazla nakit dağıtımı veya bir şirketin sermaye yapısındaki bir değişiklik de dahil olmak üzere bir dizi itici güç bulunur. 

📝 Castagno 14 Haziran tarihli bir raporunda, “Tutarlı, olağan bir temettü taahhüdü piyasaya olumlu bir sinyal gönderir, yönetimin işletmeye olan güvenini iletir ve hisseyi gelir odaklı yatırımcılara açar; özel temettüler ise bir bonustur, birleşme ve satın alma sinerjilerine, seküler arka rüzgarlara ve/veya olağanüstü bir dizi olaya atfedilebilecek iyimserliği ima eder.” ifadelerini kullandı. 

Castagno’nun ekibi bu amaçla özel temettü açıklaması beklenen bir grup şirkete dikkat çekiyor. Morgan Stanley’nin özel bir temettü açıklamaya hazırlandığına inandığı aşağıdaki hisseler, şu an hâlihazırda düzenli temettü ödüyor ve piyasa değerine oranla 1%’in üzerinde net nakit pozisyonuna sahip:

  • Synchrony Financial (SYF)
  • Southwest Airlines (LUV)
  • Alphabet (GOOGL)
  • Meta Platforms (META)
  • EOG Resources (EOG)
  • Old Dominion Freight Line (ODFL)
  • Paychex (PAYX)

💰 Teknoloji devi Alphabet Morgan Stanley’nin listesine giren isimlerden biri oldu. Bu yılın başlarında şirket, 70 milyar dolarlık hisse geri alımının yanı sıra hisse başına 0,20 dolarlık ilk temettüsünü onayladı.

Bu yıl şimdiye kadar 30%’un üzerinde değer kazanan Google hisseleri, 0,4%’lük ılımlı bir temettü getirisi sunuyor.

12 Haziran’da Morgan Stanley analisti Brian Nowak, Alphabet’in “gelişmiş çok modlu model yeteneklerine ve arama ve akıllı telefon ekosistemi entegrasyonlarına” dikkat çekerek, şirketin yapay zekâ alanında lider bir isim olduğunu söyledi.

Hisse Wall Street tarafından da seviliyor: LSEG’e göre Alphabet’i izleyen 54 analistten 45’i GOOGL’ı “AL” veya “GÜÇLÜ AL” notuyla değerlendiriyor. 

💰 Bu yıl şimdiye kadar 3% değer kazanan ve 2,9 temettü getirisi sunan enerji şirketi EOG Resources da listeye dahil oldu. 

Bank of America analisti Kalei Akamine, bu ay EOG’i 151 dolar hedef fiyatla yeniden izlemeye başladı. Bu tahmin, hissenin pazartesi günkü kapanışına göre 20% artış ima ediyor. 

Analist, “Bizce, EOG derin sondaj lokasyonu envanteri ve sıkıştırılmış çoklu değeriyle değerinin altında.” yorumunu yaparken, Wall Street genelinde hisseyi izleyen 32 analistin 17’si EOG’u “AL” ya da “GÜÇLÜ AL” notuyla değerlendiriyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC