Borsa Yorumları

Yatırımcılar, Trump’ın Olası Başkanlığına Nasıl Hazırlanmalı?

Yatırımcılar, Trump’ın Olası Başkanlığına Nasıl Hazırlanmalı?
Google News Icon Takip Et

Henüz pandemi ile tanışmadığımız, hem günlük hayatımız hem de profesyonel yaşamımızdaki düzenimizi baştan aşağı değiştirmediğimiz 2010’lu yıllara damgasını vuranlardan biri olan Donald Trump, bir kez daha ABD’nin başkanlık koltuğuna oturmak için harekete geçti.

Çin ile olan fikri mülkiyet tartışmaları, gümrük vergileri, iddialı açıklamaları ve eski televizyon simalarından biri olduğundan renkli olarak tanımlayabileceğimiz Trump, ABD’nin belki de en popüler ve en tartışılan başkanlarından biriydi.

Üstelik bu renkli kişiliğini, geçtiğimiz haftalarda ABD Başkanı Joe Biden ile Trump arasında gerçekleştirilen başkanlık münazarasında bir kez daha gördük.

Kendisinin başkanlık döneminden önce, eski başkan Barack Obama’nın sağ kolu olan Biden’ın açıklamalarına ve iddialarına adeta bir mücadeleye girmişçesine yanıtlar veren Trump, kendi tarafında seçmenini mutlu etmek için bir dizi vaatte bulunmayı da ihmal etmedi.

Bu münazara sosyal medyada da oldukça ilgi gördü ve münazarayı izleyen yalnızca ABD’liler değil aynı zamanda dünyanın dört bir yanından birçok kişi, kasım ayındaki seçimlere doğru ilerlerken ABD’nin kaderini merakla bekliyor.

Bu arada, münazarayla ilgili daha detaylı bir okuma için şu içeriğimize de göz atabilirsin. 

🤝 Trump Kazanırsa, Onlar da Kazanabilir

İzleyicilerin münazara performansı açısından Biden’dan daha başarılı bulduğu Trump’ın, başkanlık seçimlerini kazanma ihtimaline şu an daha olası bakılıyor. 

Bu ihtimalin gerçekleşmesi durumunda beraberinde neler getireceği bilinmezliğini koruyor ancak Wall Street, yatırımcıların Trump’ın yeniden ABD lideri olmasından yararlanabileceği bazı alanlar öneriyor. 

Örneğin; Wolfe Research, finanstan sağlığa ve teknolojiye kadar bir dizi hissenin Trump’ın başkanlığından olumlu sonuçlar görmesini bekliyor. İşte o isimler:

  • Trump Media & Technology Group (DJT)
  • Sempra (SRE)
  • Dow Chemical (DOW
  • 3M (MMM)
  • Charles Schwab (SCHW)
  • Coinbase (COIN)
  • Halliburton (HAL)
  • UnitedHealthcare (UNH)

🎯 Adından da anlaşılacağı üzere, Trump’ın büyük bir pozisyona sahip olduğu Truth Social uygulamasının ana şirketi Trump Media & Technology’nin eski başkanın zaferinden kazançlı çıkması bekleniyor.

Şirket hisseleri, münazara döneminde oldukça volatil seyretti. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 11% değer kaybeden hisse, bu yıl şimdiye kadar ise 80%’e yakın değer kazandı.

🎯 Finansal teknoloji şirketi Coinbase’in de Trump’ın başkanlığından potansiyel bir yararlanıcı olması bekleniyor. Kripto para birimi alım satım platformu bu yıl önce Bitcoin sonra da Ethereum borsa yatırım fonlarının (ETF’lerinin) onaylanmasıyla kripto para birimleri piyasalarındaki artışla 34% yükseldi. 

🎯 Wolfe’un senaryosuna göre sağlık sektöründen UnitedHealthcare de bir diğer potansiyel kazanan olabilir. Şirket hissesi, münazarının ardından Trump’ın bu hisselere olumsuz yansıyan düzenleyici zorlukları hafifleteceği, beklentileriyle hareketlendi. 

🥇 Altın Güvenli Liman Olmayı Sürdürebilir

Hisse piyasalarının ötesinde de kazananlar olabilir. Heraeus Group analistlerine göre, ikinci bir Trump yönetiminin olası ekonomi politikaları küresel yatırımcıları altına yönlendirebilir. 

Heraeus, Trump’ın öngörülemez doğasının ve önerdiği ekonomik önlemlerin piyasa şoklarına, jeopolitik risklere ve yükselen enflasyona yol açabileceğini söylüyor. Özellikle de ticaret politikalarının ABD ve küresel ekonomiye zarar verebilecek bir faktör olduğu vurgulanıyor.

Trump’ın Çin gümrük vergilerinin çoğunu sürdüren ve bazı Çin temiz teknoloji ithalatında vergileri ılımlı bir şekilde artıran Biden yönetiminin aksine, Trump’ın ticaret savaşını tırmandırmayı planladığını belirten analistler; tüm ülkelerden yapılan ithalatlara 10% gümrük vergisi ve Çin’den yapılan tüm ithalatlara 60%’ı aşan gümrük vergisi uygulanmasını öngörüyor.

2018-2020 yılları arasındaki ABD-Çin ticaret savaşı, uzun süren müzakereler ve jeopolitik gerilimler nedeniyle yatırımcıların güvenli liman arayışına girmesiyle altın fiyatlarının yükselmesine neden olmuştu. Altının değer kazanması gümrük vergisi artışlarıyla yakından ilişkiliydi. 

Buna ek olarak, Trump’ın Fed’e olası müdahalesinin altını daha da yükseltebileceği de dile getirilen bir başka senaryo. Trump, ilk döneminde Fed Başkanı Jerome Powell’ın kararlarını sık sık ağır bir şekilde eleştirmişti.

Analistler, Trump’ın kampanyasından gelen önerilerin Fed’in bağımsızlığını zayıflatmayı ve Federal Açık Piyasa Komitesi’ne güvercin üyeler atamayı önerdiğini, bunun da hızlandırılmış faiz indirimlerine, gevşek enflasyon kontrolüne ve zayıflamış bir dolara yol açabileceğini belirtiyor. Bu tür eylemler, güvenli liman varlığı olarak altına olan talebi artırabilir ve ekonomik belirsizlik ortamında altının değerini güçlendirebilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Investing