Borsa Haberleri

Yatırımcılar Nvidia’daki Dipten Alım Fırsatını Kaçırmamalı – Itau BBA

October 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yatırımcılar Nvidia’daki Dipten Alım Fırsatını Kaçırmamalı – Itau BBA

Yarı iletken devi Nivida (NVDA) hisseleri, ABD’nin Çin’e gelişmiş yapay zekâ çipleri ihracatına yeni kısıtlamalar açıklamasının ardından bu ay sert bir düşüş yaşadı. Ancak Itau BBA, hissedeki son satışların yatırımcılar için iyi bir alım fırsatı yarattığına inanıyor. 

Bankanın analistleri yeni ihracat kontrolü önlemlerinin şirketin Çin’den elde ettiği gelirleri 2025’te 10% azaltabileceğini düşünüyor. Analistler, aynı yıl hisse başına kârın da benzer bir düşüş yaşayabileceğine inanıyor. 

Buna rağmen banka, hissedeki mevcut geri çekilmenin hâlihazırda fiyatlandığını belirtiyor. FactSet verilerine göre Nvidia, satışların ardından 2025 yılı tahmini kârının yaklaşık 22 katından işlem görüyor.

Thiago Alves Kapulskis öncülüğündeki Itau BBA analistleri 2025 için 25’lik bir adil değer katsayısı varsayıldığında, bu düşüşün “Çin kısıtlamasının etkilerini tamamen fiyatladığını veya çok yakın olduğunu” belirtiyor:

Bu yüzden, daha önce de kapsamlı bir şekilde yazdığımız gibi, NVDA için çok kısa vadede yukarı yönlü revizyonlar görmeye devam ediyoruz ve bu noktada dipten satın alım fırsatı görüyoruz.

Itau’nun 600 dolarlık hedef fiyatı, Nvidia’nın mevcut fiyatına göre önümüzdeki 12 ayda 40%’lık bir artışa işaret ediyor. 

📈 “PC Çipleriyle Büyük Bir Pazar Payı Kazanabilir”

Nvidia hisseleri, son günlerde ABD’nin çip kısıtlamalarıyla gerilese de masaüstü bilgisayar çiplerine yönelik yeni girişimlerinden destek buldu. 

Hatırlarsan, Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Nvidia, Microsoft’un (MSFT) Windows işletim sistemini çalıştıracak ve Arm Holdings’in (ARM) teknolojisini kullanacak merkezi işlem birimleri (CPU) tasarlamaya başladı.

Yatırımcılar Nvidia’daki Dipten Alım Fırsatını Kaçırmamalı - Itau BBA

Konuya aşina kişilere göre bir diğer çip şirketi Advanced Micro Devices (AMD) da Arm teknolojisine sahip PC’ler için çipler üretmeyi planlıyor. Kaynaklar, Nvidia ve AMD’nin 2025 gibi kısa bir süre içinde PC çipleri satmaya başlayabileceğini belirtti. 

Wedbush Securities analisti Matt Bryson, dünya ofislerden uzaklaşmaya devam ettikçe güç tasarrufunun önemli hale geldiğini ve Arm’ın güç tasarrufu konusunda avantajlar sunduğunu söyledi. 

Bryson, Nvidia ve AMD’nin Arm mimarisi kervanına katılmasının, daha iyi bir ürün yaratmak ve Microsoft (MSFT) için tedarik zincirini artırmak için yararlı olduğunu belirtti.

Öte yandan Truist analistleri, “NVDA’nın bu pazardaki başarısının elde edilmesi gerçek bir zorluk olacağını belirtmek önemli olsa da, faydalar bu ilk sipariş analizinin finansal etkisinin ötesine geçecektir. Bunun nedeni, NVDA CPU slotunu ele geçirirse ve yapay zekâ daha belirgin bir bilgi işlem iş yükü haline gelirse, NVDA’nın oyun dışı bilgisayarlarda GPU satışlarını artırması muhtemeldir. Bu da NVDA’nın pazarını daha da genişletecektir.” yorumunu yaptı. 

Yatırımcılar Nvidia’daki Dipten Alım Fırsatını Kaçırmamalı - Itau BBA

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha