Ekonomi ve Finans Haberleri

Yatırımcılar Gelecek Yıl Resesyon Bekliyor: Hisselere Ne Olacak?

September 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yatırımcılar Gelecek Yıl Resesyon Bekliyor: Hisselere Ne Olacak?

CNBC’nin bir yatırımcı anketine göre, Wall Street yatırımcılarının çoğunluğu resesyon riski arttıkça piyasanın daha da gerileyebileceğini düşünerek, hisselerin 2023 kazançlarından teselli bulamıyor.

Ankette yaklaşık 300 baş yatırım yetkilisi, hisse stratejisti, portföy yöneticisi ve CNBC katılımcısına 2023 ve sonrası için piyasalarda nasıl bir konumda oldukları soruldu. 

Katılımcıların 60%’ından fazlası borsanın bu yılki kazancının yalnızca bir ayı piyasası rallisi olduğuna inanıyor ve daha fazla düşüş öngörüyor. Yatırımcıların 39%’u ise hâlihazırda yeni bir boğa piyasasında olduğumuza inanıyor.

S&P 500 yalnızca bu ay 5%’ten fazla düşerek 2023 kazançlarını 11%’e indirdi. FED’in daha uzun süre daha yüksek faiz oranlarının sinyalini vermesi ve tahvil getirilerinin yükselmesi nedeniyle hisseler baskı altına girdi. Piyasa ayrıca, ham petroldeki yükselişin yanı sıra doların 10 haftalık kazanç serisiyle de mücadele etti.

Resesyon olasılığı sorulduğunda, ankete katılanların 41%’i 2024’ün ortasında bir resesyon beklediğini söylerken, 23%’ü 12 aydan daha geç bir zamanda bir gerileme olacağını belirtti. Katılımcıların yalnızca 14%’ü bir durgunluk beklemediğini söyledi.

Ares Management CEO’su Michael Arougheti “Bence piyasa bize bir ya da iki faiz artışı daha beklememiz gerektiğini söylüyor ve fikir birliği daha uzun bir süre için artıyor.” diyor.

DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach, enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturabilecek petrol fiyatlarındaki son sıçrama ışığında daha fazla faiz artırımı ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi. Ayrıca hatırlarsan, JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon da faiz oranlarının biraz daha yükselebileceği konusunda uyarmıştı.

📉 Yumuşak Bir İniş Hisseleri Kurtaramayabilir

Öte yandan FED’in bir yumuşak iniş gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği de bir diğer merak konusu. UBS stratejisti Bhanu Baweja, ABD ekonomisinin sert bir inişten kaçınabileceğini ancak buna rağmen hisse fiyatlarının düşeceğini düşünüyor.

Baweja’ya göre bunun sebebi de ABD hisselerinin “resesyona yakın bir yerde fiyatlanmaması ve hatta trendin üzerinde bir ekonomik büyümeye fiyatlanması.” 

Ancak ekonominin yavaşlaması halinde Baweja, -göründüğü kadarıyla bir resesyon olmasa bile- hisselerin trendin altında bir büyümeyi fiyatlamaya başlaması gerekeceğini belirtiyor, ki bu da “aşağı yönlü bilanço revizyonlarını ve daha düşük piyasa performanslarını içeren bir süreç olacak.” diyor.

Başka bir deyişle, yatırımcılar ekonomi konusunda iyimser olmakta haksız değiller, ancak Baweja’ya göre “toparlanmalar tipik olarak yalnızca para veya maliye politikalarıyla desteklendiğinde genişlemeye dönüşür.” 

FED’in yumuşak iniş stratejisinin reel faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek olmasına dayanması bu durumu desteklemiyor. Bu nedenle, öncü göstergelerin en azından duraksayacağını ve bunun da büyüme beklentileri durdukça piyasa üzerinde aşağı yönlü baskı yaratacağını düşünüyor.

Yatırımcılar Gelecek Yıl Resesyon Bekliyor: Hisselere Ne Olacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Barron’s