Borsa Yorumları

Yatırımcılar Bu İki Hisseye Akın Etti!

November 18, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Yatırımcılar Bu İki Hisseye Akın Etti!

JPMorgan’dan yapılan açıklamada, bireysel yatırımcıların geçen hafta büyük teknoloji hisselerini elden çıkardığı ve böylece Mart 2020’den bu yana en çok satış yapılan haftayı geride bıraktığımız belirtildi.

Analist Peng Cheng’e göre, bireysel yatırımcılar açıklamanın geldiği 16 Kasım’dan önceki beş işlem gününde net bazda 3,1 milyar dolar değerinde hisse senedi satışı yaptı. Başı çekenler Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Advanced Micro Devices (AMD) ve Nvidia (NVDA) oldu.

Hisse senedi satışlarındaki aslan payının bir hafta önce 10 Kasım’da gerçekleştiğini belirten Cheng, üç ana endeksin beklenenden daha iyi gelen tüketici fiyat endeksi verisinin ardından ralli yapmasıyla birlikte yatırımcıların toplamda 2,6 milyar dolar değerinde portföy azaltmasına gittiğini ifade etti. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite, 7,35% ile kapattığı Mart 2020’den bu yana gün bazında en iyi kazanç rakamını gördü.

Satışların, şirketlerin reklam gelirlerindeki düşüşten dolayı bocalaması nedeniyle Big Tech yani büyük teknoloji şirketleri için geçtiğimiz ayın sıkıntılı geçmesinden sonra gelmesi dikkat çekti. Ekonomi sıkılaştıkça daha başarılı bir performans göstermiş olan daha istikrarlı değer hisselerini büyüme hisselerine tercih eden yatırımcıların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Amazon ve Apple, geçtiğimiz hafta yatırımcıların elden çıkardığı teknoloji devleri arasında yer aldı. JPMorgan’ın yaptığı değerlendirmeye göre, bireysel yatırımcılar net bazda 657 milyon dolarlık Amazon ve 612 milyon dolarlık Apple hissesini elden çıkardı.

Kazanç bildiriminde Big Tech’lerin en iyisi olarak kabul edilen Apple’ın elden çıkarılanlar arasında yer alması şaşırtıcı bir durum olarak değerlendiriliyor. iPhone ve iPad gelirinin beklenenden daha düşük olduğu kaydedilse de, geçen ay sonu itibarıyla açıkladığı mali rapora göre hisse başına kazanç ve kâr rakamları beklentilerin üzerinde geldi. Apple geçtiğimiz günlerde Çin’deki Covid kısıtlamalarının iPhone 14 üretimine darbe vurduğunu duyurmuştu.

Amazon’un kazanç rakamları beklentilerin altında geldi ve açıklama yaptığı tarih itibarıyla dördüncü çeyrek satış öngörüleri zayıf kaldı.

Nispeten daha küçük çaplı olan Nvidia hisse başına kazanç beklentisinin altına kalsa da, çarşamba günü açıkladığı son çeyrek sonuçlarına göre kâr oranında beklentileri karşıladı. JPMorgan’dan yapılan açıklamaya göre, bireysel yatırımcılar geçen hafta net bazda 408 milyon dolarlık Nvidia hissesini elden çıkardı. AMD, ay başında açıkladığı çeyrek sonuçlarına göre analistlerin hisse başına kazanç ve kâr beklentilerinin altında kaldı. Bireysel yatırımcılar geçtiğimiz hafta net bazda 507 milyon dolarlık AMD hissesi satışı gerçekleştirdi.

Nvidia ve AMD hisseleri 2022 başlarına kıyasla sırasıyla 47% ve 49% düşüş kaydetti.

Tüm bunlar olurken, geçen hafta 92 milyon dolarlık hisseyi kapış kapış alan bireysel yatırımcılar Alibaba’nın net alıcıları oldu. JPMorgan’dan yapılan açıklamada, bu yatırımcıların Meta Platforms (META) hisselerine de akın ettikleri ve net bazda 64 milyon dolar değerinde hisse satın aldıkları belirtildi.

Alibaba bu yıl yaklaşık 30% değer kaybederken, Meta hisseleri ise 67% düşüşte.

Yatırımcılar Bu İki Hisseye Akın Etti!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC