Bültenler

Yatırımcı Takvimi – 2 Ekim Haftası

October 2, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Yatırımcı Takvimi – 2 Ekim Haftası

Geleneksel olarak hisse piyasaları için dalgalı bir ay olan eylül, bu yıl da farklı olmadı. Borsalar tarafında S&P 500 eylül ayını 4,9% ekside tamamlarken, aynı dönemde Nasdaq 5,8% ve Dow 3,5% geriledi. 

BMO Family Office CIO’su Carol Schleif, “Hisseler, yılın bu mevsimsel dalgalanma döneminde uzun bir endişe listesinin etkisiyle çok fazla ve çok hızlı bir şekilde geriledi. Piyasa yalnızca birkaç ay önce FED’in yumuşak bir iniş yapabileceği inancıyla sakindi ve şimdi yatırımcılar, ekonomik görünümle ilgili soruları gündeme getirdikçe piyasanın endişe dolabının kapısı ardına kadar açıldı.” diyor. 

Düşüşlerle tamamlanan eylül ayının ardından ekim ayının ilk haftasında yatırımcılar, bilançolardan üst düzey yetkili konuşmalarına birçok gündemi izliyor olacak. 

2 Ekim Pazartesi

Tüm gün – WK Kellogg’un, Kellogg Company’den (K) ayrılmasının ardından 2 Ekim’de işlem görmeye başlaması bekleniyor. Kellogg hissedarları, sahip oldukları her dört Kellogg Company hissesi için bir WK Kellogg hissesi alacak. Kellogg daha sonra Kellanova olarak yeniden adlandırılacak. 

TSİ 18.00 – FED Başkanı Jerome Powell, Philadelphia FED Başkanı Patrick Harket ile işçiler, küçük işletme sahipleri ve toplum liderleriyle bir yuvarlak masa toplantısına katılacak. Powell’ın etkinlik sonrası yapacağı yorumlar yakından takip edilecek. 

3 Ekim Salı

Bilanço – McCormick (MLC) ve Cal-Maine Foods (CALM) mali birinci çeyrek rakamlarını açıklayacak.

Tüm gün – Tesla (TSLA) üçüncü çeyrek teslimat rakamlarını açıklayacak. Deutsche Bank, kısa süre önce şirketin teslimat beklentisini 2,3 milyondan 2,1 milyona düşürmüştü. 

Etkinlik – Molson Coors (TAP) uzun bir süredir beklenen Strategy Day etkinliğini düzenleyecek. 

Tüm gün – Zoom Video’nun (ZM) Zoomtopia etkinliği başlayacak. 

TSİ 15.00 – Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic ekonomik görünüm ve enflasyona ilişkin bir konuşma yapacak. 

TSİ 17.00 – Fortune CEO Girişimi, IBM (IBM) CEO’su Arvind Krishna ve Qualcomm (QCOM) CEO’su Cristiano Amon ile iş dünyasının ve yapay zekânın yeni sınırlarını kapsayan bir panel sunacak. Cloudflare (NET) CEO’su Matthew Prince de etkinlikte yer alacak ve yapay zekânın potansiyelini güvenli bir şekilde ortaya çıkarma konusunda ayrı bir konuşma yapacak.

4 Ekim Çarşamba 

Bilanço – Helen of Troy (HELE), Tilray Brands (TLRY) ve Accolade (ACCD) bilanço açıklayacak. 

Tüm gün – Sandoz’un Novartis AG’den (NVS) bölünmesinin ardından işlem görmeye başlaması bekleniyor. Novartis hissedarları, sahip oldukları her beş Novartis hissesi için bir Sandoz hissesi almaya hak kazanacak.

Etkinlik – Alphabet’in (GOOGL) Google’ı, Made By Google donanım etkinliğini düzenleyecek. Şirketin Pixel 8, Pixel 8 Pro ve Pixel Watch 2 gibi yeni ürünlerini tanıtması bekleniyor.

Tüm gün – OPEC’in Ortak Bakanlar İzleme Komitesi, petrol fiyatlarında son dönemde yaşanan yükselişin ardından sanal olarak bir araya gelecek. 

5 Ekim Perşembe

Bilanço – Bilançoların devam ettiği perşembe günü; Constellation Brands (STZ), Conagra Brands (CAG), Lamb Weston (LW) ve Levi Strauss (LEVI) finansal rakamlarını açıklayacak.

TSİ 19.00 – San Francisco FED Başkanı Mary Daly Economic Club of New York’ta bir konuşma yapacak. 

6 Ekim Cuma 

Tüm gün – NuScale Power (SMR) bir Analist Günü etkinliği düzenleyecek. Üst düzey liderler ve sektörün önemli fikir önderleri, NuScale’in teknolojisi, stratejisi, son iş gelişmeleri ve enerji dönüşümü ortamındaki fırsatlara odaklanan sunumlar yapacak.

TSİ 15.30 – Eylül ayı tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Ekonomistler bu ay için istihdamda 170 bin artış beklerken, işsizlik oranının ağustos ayındaki 3,8% seviyesinden 3,7%’ye gerileyeceğini tahmin ediyor.

Yatırımcı Takvimi - 2 Ekim Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha