Borsa Yorumları

Yatırımcı Pusulası: Google Hisselerine Yoğun Talep Var!

November 4, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Yatırımcı Pusulası: Google Hisselerine Yoğun Talep Var!

JPMorgan’a göre bireysel yatırımcılar geçtiğimiz hafta büyük teknoloji hisselerinin çoğundan uzak durdu. 

Bankanın Peng Cheng liderliğindeki stratejistleri, bireysel yatırımcıların 130 milyon dolarlık Meta (META) hissesini terk ettiğini, 122 milyon dolarlık Amazon (AMZN) ve 112 milyon dolarlık Apple (AAPL) hissesi sattığını söyledi. 

Ancak dikkate değer bir istisna var: Alphabet (GOOGL). JPMorgan büyük veri ve yapay zeka stratejileri başkanı Cheng, Google ana şirketinin hisselerinin bireysel yatırımcılardan 137 milyon dolarlık bir alış gördüğünü söyledi. Ayrıca Alphabet’in geçen hafta “en çok rağbet gören hisse” olduğunu da belirtti. 

Teknoloji sektörü, bu yıl yüksek enflasyon ve artan faiz oranları nedeniyle sarsıldı. Çarşamba günü, FED tarafından 0,75 puanlık bir faiz artırımı daha yapılmasının ve sıkı para politikasının devam edeceğinin açıklanmasının ardından, teknoloji hisseleri en kötü performans gösterenler arasında yer aldı. 

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite yılbaşından bugüne kadar 30%’dan fazla düşerken; Facebook ana şirketi Meta 70%’den fazla, Amazon 45% ve Apple 20% değer kaybetti. 

Daha geçen hafta Alphabet, üçüncü çeyrek için beklentinin altında kazanç ve gelir rakamları açıklamasının ardından, 26 Ekimde 9% değer kaybederek Mart 2020’den bu yana en kötü gününü yaşadı. Hisse senetleri yılbaşından bugüne kadar yaklaşık 40% oranında düştü. 

Cheng, genel olarak, bireysel yatırımcıların art arda ikinci pozitif kaynak akışı haftası olan geçen hafta 2,2 milyar dolarlık hisse senedi ve fon satın aldığını ifade etti. En güçlü talep ise, büyük sermayeli ABD borsa yatırım fonları ve S&P 500 borsa yatırım fonlarına yönelik gerçekleşti.

Yatırımcı Pusulası: Google Hisselerine Yoğun Talep Var!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC