Borsa Yorumları

Yatırıma Doğru Başlamak: Morningstar’ın Mavi Çip Hisseler Seçkisi

June 13, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yatırıma Doğru Başlamak: Morningstar’ın Mavi Çip Hisseler Seçkisi

Portföyünüzü oluştururken mavi çip hisselerle (yüksek kalite hisseler) başlamak iyi bir fikir. Birçok uzman da bu görüşü destekliyor. 

👀 Neden diye sorduğunu duyar gibiyiz. Bu soruyu Morningstar analisti Susan Dziubinski şöyle yanıtlıyor:

Mavi çip hisseler büyük, sağlam ve finansal olarak güvenilir şirketleri temsil ediyor. Bu şirketler, güçlü markalarıyla kendi sektörlerinin lideri konumunda ve güvenilir bilançolar açıklıyor. Mavi çip hisseler genellikle devamli temettü dağıtıyor ve istikrarlı finansal görünümleri sebebiyle daha az riskli olarak değerlendiriliyorlar.” 

Mavi çip hisseler arasında Morningstar’ın bazı favorileri de var. Dziubinski, aşağıdaki listede yer alan ve piyasa değerleri 100 milyar doların üzerindeki şirketlerin “doğru sermaye dağılımı kararları alan ekipler tarafından yönetildiğini” belirtiyor:

  • Berkshire Hathaway (BRKA)
  • Cisco Systems (CSCO)
  • Pfizer (PFE)
  • Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM)
  • Roche (RHHBY)
  • Bank of America (BAC)
  • Comcast (CMCSA)
  • Wells Fargo (WFC)
  • Honeywell International (HON)

💰 Morningstar analisti Greggory Warren, Berkshire’ın portföy çeşitliliği ve genel olarak düşük riskli görünümü sebebiyle finansal hizmetler sektöründeki en iyi riske uyarlanmış getiri profillerini sunduğunu düşünüyor. Warren, “Şirket, genel olarak piyasadaki satış dönemlerinde en iyi koruma sağlayan aday olmayı sürdürüyor.” diyor. 

💾 “TSMC, üretici yapay zekânın potansiyel faydalanıcılarından biri olarak yüksek performans bilişimin en iyi isimlerinden biri.” diyen analist Phelix Lee, şirketin güçlü yatırım bütçesiyle uzun vadeli görünümünün olumlu seyrini sürdürdüğünü belirtiyor. 

🏦 Bankacılık krizine rağmen büyük bankaların potansiyeline inanan analist Eric Compton, “Bank of America, ilk çeyrekte bankanın mevduat tabanının ve fonlama maliyetlerinin Silicon Valley Bank iflasından önce bile kabaca beklendiği gibi seyrettiğini gösteren bir bilanço açıkladı.” yorumunu yapıyor. 

💊 Analist Karen Andersen’ın favori mavi çip hissesi ise ilaç sektöründen bir isim. Roche’ın ilaç portföyü ve sektör öncüsü tanı faaliyetleri, şirkete iyi bir rekabet avantajı sağladığını düşünen Andersen, Roche’nin “küresel sağlık sektörünü daha güvenli, daha kişisel ve daha uygun maliyetli bir düzeye taşımak için” iyi konumlandığını belirtiyor. 

Yatırıma Doğru Başlamak: Morningstar’ın Mavi Çip Hisseler Seçkisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Street