Borsa Yorumları

Yatırım Yapmanın Zamanı Geldi mi?

Ekim 31, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Yatırım Yapmanın Zamanı Geldi mi?

Lidyalıların icadından bu yana para, temel ihtiyaçlarımızı karşılamak, daha iyi ve daha kaliteli bir hayat idame ettirmek için yegane hedeflerimizden biri oldu.

Para kazanmak amacıyla kendi işlerimizi kuruyor, bir şirkette işe giriyor veya sahip olduğumuz varlıkların zaman içerisinde değerini artıracak girişimlerde bulunuyoruz. 

Elbette “para kazanmak için çalışmak” artık hayatın olağan akışında, hepimiz için normal olan ancak biz para kazanmak için bu kadar çalışırken, paramız bizim için çalışıyor mu? 

“Para benim için nasıl çalışacak?” diye düşünüyor olabilirsin. Cevabı hemen verelim: elbette yaptığımız “yatırım” ile çalışacak!

Okuduğum bir kitapta “Yatırım yapmak için zengin olmaya gerek yok ama zengin olmak için yatırım yapmaya gerek var.” diyordu. Sahiden de bugün artık yatırım dünyasının kapıları her tutarda yatırıma açık. 

Her geçen gün finansal özgürlük kavramının sınırları zorlanıyor, herkes için yatırım mümkün hale geliyor. Madem zengin olmak gibi bir hayalimiz var, hayallere limit koymak olmazdı zaten.

Şu An Doğru Zaman mı?

ABD’nin en büyük araştırma kurumlarından biri olan Stifel, önümüzdeki altı ay içinde enflasyonun harareti düştükçe ve FED’in uyguladığı agresif sıkı politikasında geri adım atıldıkça S&P 500’ün yaklaşık 15% oranında toparlanmasını bekliyor.

Strateji uzmanı Barry Bannister; pazar günü müşterilerine gönderdiği bilgilendirme yazısında, enflasyonun gevşemesi ve merkez bankasının şahin tutumundan geri adım atması beklentisini göz önünde bulundurarak, endeksin Nisan 2023 itibarıyla 4.300 puanı görmesi gerektiğini söyledi.

Hisse senetlerinden değerli madenlere neredeyse tüm varlık sınıflarında yaşanan derin satış baskısını göz önüne aldığımızda 15%’lik yükseliş hiç de küçümsenecek bir oran değil.

Çünkü bu hem dolar bazında bir yükseliş, hem de toplam endeksin 15% yükselmesi demek; teknoloji gibi daha haraketli şirketlerin 50% gibi yükselişlere ulaşması demek olabiliyor.

Öte yandan BMO Capital Markets’in baş yatırım stratejisti Brian Belski de SP500 için yıl sonu hedef fiyat tahminini 4.300 olarak düzenledi. Ayrıca enflasyon etkisini de dikkate almadığını vurguladı.

Hazırlanın, Borsaya Dönüş Başlamış Olabilir!

Bank of America, hisselere yönelik akışın son üç haftada, S&P 500’de 2008’den beri gerçekleşen toplam rakamın 99%’una ulaştığını belirtti. 

Bank of America, müşterilerinin altı hafta boyunca hem hisselere hem de borsa yatırım fonlarına akış sağlayacak şekilde ABD hisse senetleri aldıklarını açıkladı. 

Bu alımlarda ise başta hedge fonları ve özel müşteriler geliyor.

Bank of America varlık ve borsa strateji uzmanı Jill Carey Hall, bir bilgilendirme yaparak, “Küresel ekonomik krizin ardından yaşanan en eski tarihli büyük hacimli borsaya akışların birkaç ay öncesinde yine büyük hacimli kaçışlar görülmüştü. Ama bu defa durum farklı. Ayrıca yıl başından bu yana kümülatif dolar akışı, tüm zamanların en pozitif seviyesinde gerçekleşti.” dedi. 

Yani aslında Bank of America, borsaya tekrardan bir geri dönüş dalgasının başladığını söylüyor.

Alım Fırsatı Veren Ucuz Hisseler

Trivariate Research CEO’su ve kurucusu Adam Parker, bu yılki piyasa dalgalanmaları sonrasında bazı hisselerin fiyatlarının oldukça düştüğünü ve önümüzdeki sene  bu hisselerin bir büyüme trendine girebileceğini söyledi. 

Daha önce Morgan Stanley’de ABD hisse senetleri baş strateji uzmanı olarak görev alan Parker, son altı ayın hisse senetleri bağlamında yüzyılda bir rastlanabilecek en kötü dönemlerden biri olduğunu vurguladı.

Parker’ın açıklamasına göre, tüm bu olumsuzluğa ve ekonomik belirsizliğe rağmen “2023’te muhtemelen büyüyecek ve kâr artışı sağlayacak” şirketler de var.

2019’daki Covid-19 öncesi seviyelere kıyasla cazip olan hisseleri araştıran kurum, şu anki ekonomik görünüme rağmen dahi aşırı ucuz kalan hisseleri belirledi ve işte o 7 hisse:

  1. Visa
  2. Qualcomm
  3. Paypal
  4. Booking Holdings
  5. Lam Research 
  6. NXP Semiconductors 
  7. Microchip Technology

Listeye ilk sırada giriş yapan Visa (V), bu yıl 4%’e yakın değer kaybetti ancak uluslararası seyahatler pandemi döneminde gerilediği seviyelerden yukarılara çıkmaya başladığından dolayı 2023’te büyüyebileceğini söyledi. Geçen ay Morgan Stanley, Visa için verdiği “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu yineleyerek, “sürdürülebilir bir yurt dışı seyahat geri dönüşünün zamanlaması konusunda piyasanın ikna olması, kilit seviyede olumlu bir katalizör olacaktır” diyor. 

Bir diğer şirket ise yarı iletken çip sektörünün büyük oyuncularından Qualcomm (QCOM). Qualcomm’un, 2022’de 35%’e yakın değer kaybederek yarı iletken hisseler arasında cazip bir konuma geldiği belirtiliyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti