Borsa Yorumları

Yatırım Yapmanın Tam Zamanı mı?

December 7, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Yatırım Yapmanın Tam Zamanı mı?

DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach, doların zirve yaptığı bu süreçte, yatırımcılar için yükselen piyasa hisselerini almanın tam zamanı olduğunu ifade etti.

Gundlach salı günü Finans Danışmanı Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Bana göre dolar zirve yaptı ve bu durum, yükselen piyasalara yatırım yapmanın, yani yükselen piyasalardan hisse senedi almanın 2023’te iyi getiri sağlayacağına işaret ediyor.” dedi.

FED’in enflasyonla mücadele kapsamında faiz oranlarında çok büyük artışlara gitmesi nedeniyle körüklenen dolar, bu yıl diğer tüm majör para birimlerine karşı ralli yaptı. DXY ABD Doları Endeksi, bu yıl 10% yükselmesine karşın, 28 Eylül’deki son 20 yılın en yüksek seviyesi olan 114,78’e kıyasla 8% düşmüş durumda.

Gundlach, “Eğer yıllık portföy değiştirme alışkanlığınız varsa, yükselen piyasalardan hisse almanın şimdi tam zamanı diyebilirim. Gerçekten bunun için doğru bir zaman olduğuna inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Genel piyasalar bazında değerlendirmeler yapan Gundlach, yatırımcılar vergi zararı dönemini tamamlayacağı ve sermayelerini yeniden konumlandırmaya başlayacakları için ocak ayında bir miktar alım göreceğimizi tahmin ettiğini söyledi.

Gundlach, “Ocak ayında yani en azından yılın başlangıcında, vergi dönemlerinin neden olduğu satışların bir kısmı terse döneceği için hem hisse senetleri hem de tahviller açısından iyi geri dönüşlerin olduğu bir başlangıç yapacağımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Yine de önümüzdeki yıl resesyonun kapıda olduğuna yönelik öngörülerde bulunan nam-ı diğer tahvil kralı, işgücü piyasasının halihazırda zayıflamış olduğuna dair işaretler gördüğünü söylüyor.

Yatırım Yapmanın Tam Zamanı mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC