Borsa Yorumları

Yatırım Fonu Uzmanından Sürdürülebilir Yatırım Tüyoları

May 23, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yatırım Fonu Uzmanından Sürdürülebilir Yatırım Tüyoları

Sürdürülebilirlik odaklı yatırımlarıyla bilinen Storebrand Global Solutions yatırım fonu yöneticisi Philip Ripman’ın portföyündeki hisseler arasında, temiz enerji hisselerinin yanı sıra çip üreticileri ve siber güvenlik şirketleri de var. 

💡 Ripman’ın yaklaşımı çok basit: Fon, gelirlerinin 5%’i ve fazlasını fosil yakıtlar, tütün, alkol, savaş veya diğer zararlı faaliyetlerden elde eden şirketlerden uzak duruyor. Bunun yerine; akıllı şehirler, döngüsel ekonomi, fırsat eşitliği ve yenilenebilir enerji çevresinde faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapıyor. 

Bu strateji de işe yaramış gibi görünüyor. Storebrand, Morningstar’ın küresel yüksek değerli yatırım fonları arasında 10 yıllık yıllık getiri kapsamında 15% ile en üst sırada yer alıyor.

♻️ Yenilenebilir enerji şu an daha ucuz: Ripman, son zamanlarda ucuzlaşan yenilenebilir enerji segmentinde birçok fırsat olduğunu düşünüyor. 

Sektörde son birkaç yıldır görülen volatilitenin ardından Ripman, değerlemelerin “hisseleri oldukça ilgi çekici yapan bir noktaya geri döndüğünü” düşünüyor. 

Ripman, “Bunlar sermaye girişi görecek alanlar; çünkü ülke, şehir, eyalet düzeyinde, eskiye göre daha fazla yenilenebilir enerjiye sahip olduğumuzdan emin olmak için şirketler taahhütte bulundular. Dolayısıyla, çeşitli düzeylerde belirlediğimiz hedeflerde başarılı olabilmemiz için büyümesi gereken bir alan.” yorumunu yapıyor. 

👀 Tedarik zincirine bakmalı: Ripman’a göre yatırımcılar al sat yapmanın ötesinde düşünmeli. 

Ripman, “Biz buna değer zincirinin çeşitli parçaları olarak bakmayı seviyoruz. Değer zincirinin tamamına bakmalıyız. Bazı kısımları aşırı değerlenmiş olabilir, başka kısımları diğerleri kadar tanıtılmamış olabilir ve ayrıca sürdürülebilir yatırım alanında bilinen bir emtia olmayabilir” diyor ve fonundan Solaredge (SEDG) ve Enphase Energy’i (ENPH) örnek gösteriyor. 

Ripman’ın odaklandığı akıllı şehirler, döngüsel ekonomi, fırsat eşitliği ve yenilenebilir enerji, “önümüzdeki yıllarda çok önemli” olabilecek temalar. 

Bence bu temel bir kavram. Yatırım için sürdürülebilirlikten bahsettiğimizde, bu gerçekten şu noktaya indirgeniyor: Gelecekte neye daha çok ihtiyacımız var?” diyen Ripman’ın fonunda bu temalar kapsamında çip üreticisi Nvidia (NVDA), siber güvenlik şirketleri Palo Alto Networks (PANW) ve Crowdstrike (CRWD) tüketim malları devi Unilever (UL) yer alıyor. 

Akıllı şehirler kapsamında ise Ripman, elektrikli araç üreticisi BYD (BYDDY) ve su teknolojisi firması Xylem’i (XYL) seçmiş. 

Yatırım Fonu Uzmanından Sürdürülebilir Yatırım Tüyoları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC