Borsa Yorumları

Yatırım Fonları Çin Hisselerini Düşük Fiyattan Satın Alıyor!

November 29, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Yatırım Fonları Çin Hisselerini Düşük Fiyattan Satın Alıyor!

Goldman Sachs’e göre geçtiğimiz çeyrekte birçok teknoloji hissesinin siyasi belirsizlikler sebebiyle büyük kayıplar yaşamasının ardından yatırım fonları dip yapan Çin hisselerini satın aldı.

Goldman’dan yapılan açıklamada, dördüncü çeyrek tahminlerinin zayıflamasının ardından üçüncü çeyrekte Çinli Amerikan Depozito Makbuzlarına (ADR) ilişkin ABD yatırım fonu varlıklarında ılımlı bir artış kaydedildi. Kurum, dördüncü çeyrek başı itibarıyla, varlık yatırım fonlarının 20%’sinin en az bir Çin hissesinde alış pozisyonuna geçtiğini bildirdi.

Wall Street kurumu resmi kayıtlara dayanarak dördüncü çeyrek başı itibarıyla toplam 2,3 trilyon dolarlık brüt varlık pozisyonu olan 786 adet yatırım fonunun elinde tuttuğu pozisyonları analiz etti. 

ABD borsalarında işlem gören Çin hisseleri, geçen ay Başkan Xi Jinping’in otorite gücünü artırması nedeniyle Pekin’de özel şirketlere yönelik yatırımcı sergilerinin olumsuz etkilenmesinin ardından sert bir değer kaybı yaşadı. Yine de bu hisseler son dönemde kayıplarının bir kısmını telafi etti.

Alibaba (BABA), ABD yatırım fonları arasında en popüler Çin hissesi olma özelliğini sürdürdü ve Goldman’ın “Hedge Fund VIP” listesinde yer alan tek Çin şirketi oldu. Çin merkezli internet devinin hisseleri geçtiğimiz ay boyunca 20% oranında toparlandı ve 2020 kayıplarının 36%’sını telafi etti.

56 yatırım fonu tarafından tercih edilen e-ticaret şirketi JD.com (JD) üçüncü çeyrek sonu itibarıyla en popüler ikinci Çin hissesi oldu. JD sadece bu ay 30%’dan fazla yükselmesine rağmen bu yıl yavaşlayan ekonomi ve azalan tüketici harcamaları sebebiyle darbe alan hisse hâlâ yaklaşık 30% zararda.

Goldman’a göre üçüncü çeyrek boyunca yatırım fonlarının satın alması bağlamında en büyük yükseliş kaydeden Amerikan Emanet Makbuzu Pinduoduo (PDD) oldu. Hisse bu yıl emsallerine kıyasla daha iyi performans göstererek 10% değer kazandı.

Resmi kayıtlardan alınan bilgiye göre, Brad Gerstner’in yatırım fonu Altimeter Capital geçtiğimiz çeyrekte 69 milyon dolar değerinde Pinduoduo hissesi satın aldı.

Ayrıca özel eğitim alanında faaliyet gösteren New Oriental Education (EDU) ve TAL Education (TAL) da Goldman’ın listesinde yer aldı. Bu iki şirket, Pekin yönetiminin sektör üzerinde baskı kurmasının ardından bu yılın başlarında büyük darbe almıştı. Kayıtlara göre, Seth Klarman’ın Baupost fonu eylül ayı sonunda 184 milyon dolar değerinde New Oriental Education hissesi satın aldı.

Listede yer alan diğer hisseler ise Baidu (BIDU), NIO (NIO), Trip.com (TCOM) ve KE Holdings (BEKE).

Yatırım Fonları Çin Hisselerini Düşük Fiyattan Satın Alıyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC