Borsa Yorumları

Yatırım Fırsatı Yaratabilecek Hisse Seçimleri!

December 21, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Yatırım Fırsatı Yaratabilecek Hisse Seçimleri!

Mega piyasa değerli teknoloji hisseleri bu yıl çok sert düşüşler yüzünden acı çekti(rdi). Tabiri caizse, Everest zirvesindeki hisse fiyatları ve F/K oranları sert düşüşlerle çakıldı.

Sadece bir yıl kadar önce Apple (AAPL) hisseleri 12 aylık süreçte 32 kat yüksek bir ileriye dönük F/K oranından işlem görüyordu. Şimdilerde ise hisse yaklaşık 22 kattan işlem görüyor. Microsoft (MSFT)’un ocak ayında 38 kat olan F/K oranı pazartesi günü itibarıyla 26 kata düşmüş durumda.

Gerilemeye rağmen birçok hisse, pazartesi itibarıyla 18 kattan işlem görmekte olan S&P 500’e kıyasla F/K bazında halen pahalı. Örneğin Amazon (AMZN)’un son F/K oranı 76,75.

Ancak, Oakmark Funds portföy yöneticisi Bill Nygren’a göre yatırımcıların kazananlarla kaybedenleri birbirinden ayırmak için kullanabilecekleri tek ölçüt F/K oranı değil.

Yöneticinin aldığı pozisyonların büyük kısmı finans gibi “değer” sektörlerinde olsa da bazı mega piyasa değerli şirketlere yaptığı yatırımlar da var. Nygren hissedarlara nakit dağıtacağını tahmin ettiği işletmelere odaklansa da, örneğin bir şirketin gelir tablosunu daha uzun vadeli yatırımları hesaba katacak şekilde düzeltebiliyor.

Örnek olarak, Alphabet (GOOG) (GOOGL) pazartesi günü itibarıyla vadeli gelirlerinin 18 katından işlem görüyordu. Ancak gelir tablosunda asgari getiri sağlayan nakdin bir kısmında düzeltme yaptıktan ve “bu değerleri hissenin fiyatından düşüp diğer tercihlerdeki kayıpları geri ekledikten” sonra Google’ın “arama” segmentinin gelirlerinin yalnızca 11 katından işlem görmekte olduğunu açıkladı.

Hatta Amazon’un bu yılki düşüşünden önce de Nygren hisseyi oldukça değerlenmiş olarak görüyordu. Yöneticinin açıklamasına göre; bugün bir yatırımcı Amazon Web Services’a, daha yüksek bir kâr marjına sahip olmasına rağmen diğer “hizmet olarak yazılım” veya “bulut platformu” şirketlerine benzer bir F/K oranıyla değer biçiyorsa, bu durum yatırımcının Amazon’un perakende iş kolunu temelde ücretsizmiş gibi ele aldığı anlamına geliyor.

Yönetici, “Şimdi, yatırımınızı ikiye bölerek, iki işletmeden bir, için makul bir fiyat ödediğinizi, diğerini ücretsiz olarak aldığınızı düşünebilirsiniz” dedi.

Independent Solutions Wealth Management portföy yöneticilerinden bir olan Paul Meeks, Apple ve Microsoft’a küçük miktarlarda yatırım yapıyor ve genellikle Büyük Teknoloji hisselerinden kaçınıyor. Apple’ın Çin’den kaynaklanan tedarik zinciri problemlerini aşmasına yardımcı olacağını düşündüğü sağlam stok yönetimini beğeniyor. Ayrıca genel olumsuz gidişata rağmen BT alanında devam eden kurumsal harcamaların Microsoft açısından iyiye işaret olduğunu vurguluyor.

FBB Capital Partners araştırma müdürü Mike Bailey de aynı fikirde. 2023’te Microsoft’tan düşük seviyede bir büyüme bekliyor olsa da ekonomik kötüye gidişe dayanıklı “bulut” ve “enterprise” iş kollarının büyümeyi destekleyeceğini, en azından pazar payını korumasını sağlayacağını tahmin ediyor.

Meeks, “Bu hisseler kesinlikle alınmalı demiyoruz ancak yine de kötünün en iyisi konumundalar” dedi.

Loup Ventures kuruluşundan Gene Munster önümüzdeki yıl için en iyi risk-ödül vadeden isimlerden birisi olarak Meta Platforms (META)’u gösterdi. Metaverse vizyonuna yapılan harcamalar sebebiyle hisse 2022’de 66% değer kaybetti. Munster özellikle Apple’ın karma gerçeklik donanımını çıkarması halinde, metaverse hakkında duyulan güven arttıkça hissenin bu durumdan fayda sağlayacağını tahmin ediyor.

Teknoloji sektöründeki sıkıntıların dinmeye başlaması için daha fazla işten çıkarma yapılması gerektiği konusunda Meeks de hemfikir. Meeks portföyünü desteklemek için elinde daha fazla nakit tutuyor ancak resesyona karşı dirençli olan bazı sektörlerde fırsatlar olduğunu düşünüyor.

Birçok şirket veri merkezleri kurmaya ve operasyonlarının bulut platformuna kaydırmaya devam ettiği için Cisco Systems (CSCO), Arista Networks (ANET) ve Juniper Networks (JNPR) gibi veri ağı şirketleri bu durumdan kazanç sağlayabilir. Meeks’e göre bu alan ayrıca şirketlerin başka yönlerden bütçelerini kıssalar bile yatırım yapmaya devam edecekleri beklenen bir alan.

Yatırım Fırsatı Yaratabilecek Hisse Seçimleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC